Nie żyje prof. Marian Biskup


W dniu 16 kwietnia 2012 r. w wieku 89 lat zmarł prof. Marian Biskup, historyk specjalizujący się w historii Pomorza, strefy bałtyckiej, historia średniowiecznej i nowożytnej oraz dziejach zakonu krzyżackiego.

Prof. Marian Biskup urodził się 19 grudnia 1922 r. w Inowrocławiu. Małą maturę zdał w 1939 r. w Gimnazjum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, a szkołę średnią ukończył rok po II wojnie światowej. W 1949 r. skończył historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rok później uzyskał stopień doktora (rozprawa doktorska zatytułowana „Stosunek Kazimierza Jagiellończyka do Gdańska w dobie wojny trzynastoletniej (1440 – 1466)„). Hobilitację uzyskał w 1957 r. w Instytucie PAN na podstawie rozprawy ”Zjednoczenie Pomorza Wschodniego z Polską w połowie XV wieku”. Natomiast tytuł profesora nadzwyczajnego nauk humanistycznych otrzymał w 1961 r., a profesora zwyczajnego w 1971 r.

Od 1954 r. był pracownikiem Instytutu Historii (w Pracowni Dziejów Prus Królewskich i Książęcych Zakładu Historii Pomorza). W latach 1957 – 1972 pracował w Katedrze Historii Powszechnej Starożytności i Średniowiecza UMK.

Od 1955 r. działał czynnie w Towarzystwie Naukowym w Toruniu, a w latach 1983 – 2004 sprawował funkcję prezesa. Był także członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego. Związał się także z Polskim Towarzystwem Historycznym – był prezesem w latach 1973 – 1978. Dzięki niemu powołano Olimpiadę Historyczną. W 1990 r. został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Umiejętności, a od 1991 r. Polskiej Akademii Nauk.

Uzyskał wiele nagród i wyróżnień. Warto wspomnieć chociażby o nagrodzie I stopnia Ministra Obrony Narodowej w dziedzinie historii wojskowej i nagrodzie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Gdański przyznały mu tytuł doktora honoris causa. Natomiast Toruń, Elbląg i Inowrocław nadały mu honorowe obywatelstwa.

Jest autorem licznych książek i artykułów na temat historii Torunia, Pomorza, zakonu krzyżackiego i Mikołaja Kopernika. Wśród nich można wskazać chociażby: Gdańska flota kaperska w okresie wojny trzynastoletniej 1454-1466, Trzynastoletnia wojna z Zakonem Krzyżackim 1454-1466,  Działalność Mikołaja Kopernika jako obywatela państwa polskiego, Krzyżackie druki w Rzeszy w okresie konfliktu z Polską w początkach XVI wieku, Nieznane zjazdy Prus Krzyżackich z początków XVI wieku, Wojny Polski z Zakonem Krzyżackim (1308-1521), Państwo zakonu krzyżackiego w Prusach: władza i społeczeństwo.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz