„Krassus. Polityk niespełnionych ambicji” – M. Piegdoń – recenzja


W zeszłym roku oficyna Historia Iagellonica wydała pracę Macieja Piegdonia poświęconej jednej z ciekawszych postaci historii antycznej Krassusowi.  Uważanego wówczas za jednego z krezusów tejże epoki, którego pomimo wielkich planów spotkał jednak marny koniec.

Opracowanie składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym zostały przedstawione pokrótce dzieje roku Krassusów, a także okres młodzieńczy tytułowego bohatera. Drugi omawia rywalizację polityczną pomiędzy Krassusem, a Pompejuszem oraz narodziny współpracy pomiędzy tym pierwszym, a Cezarem. Następny opisuje początki ich wspólnej współpracy oraz wzloty i upadki triumwiratu. Ostatni natomiast skupia się na przedstawieniu kampanii syryjskiej Krassusa.

Przechodząc zaś do samej publikacji. Prezentowana biografia jest warta uwagi przede wszystkim z jednego powodu. Prezentuje ona żywot Krassusa, który w porównaniu do Cezara czy Pompejusza nie doczekał się wcześniej u nas żadnego tłumaczenia, czy osobnej publikacji. Za co należy się Autorowi znacząca pochwała. Kolejny plus należy się mu za szerokie przedstawienie rzymskiej sceny politycznej oraz skupienie się na opisie tych aspektów z dziejów rzymskich związanych bezpośrednio z samym Krassusem. Pozostałe aspekty zaś traktując jako ogólny dodatek do całości. Warte odnotowania jest to, że Autor oparł się na bogatej bazie źródłowej w postaci zarówno pisarzy antycznych, jak i epigrafiki. Szkoda tylko, że w bardzo niewielkim stopniu posłużył się ich własnymi słowami. Sam zaś  styl Autora  charakteryzuje się jasnością i plastycznością wykładu, co sprawia, że lektura opracowania jest bardzo przyjemna. W zasadzie do samego opracowania można mieć tylko jedno zastrzeżenie,  a konkretnie – stosunkowo niewiele miejsca poświęcono kwestiom militarnym. Mogą one budzić lekki niedosyt wśród miłośników antycznej wojskowości ponieważ w biografii M. Piegdonia został zawarty opis bitwy pod Carrhae. Jednej z tych antycznych bitew, które czekają na swoje pierwsze samodzielne opracowanie.

Bibliografia opracowania liczy sobie 17 stron polskich, angielskich, niemieckich i francuskich opracowań. Dając tym samym początkującemu czytelnikowi na łatwiejsze rozpoczęcie samodzielnych kwerend bibliotecznych.

Mocną stroną publikacji jest jego oprawa, która podobnie, jak w przypadku innych prac z serii Mediterraneum prezentuje się bardzo dobrze. Została ona bowiem wydana w bardzo ładnej, twardej oprawie na dobrej jakości papierze. Jedynym zgrzytem (przynajmniej w moim egzemplarzu) jest jej szycie, które w miejscu ulokowania wkładki ilustracyjnej zaczęło pękać, mogąc stanowić znaczące zagrożenie dla żywotności samej książki. Co do wspominanej przed chwilą wkładki ilustracyjnej, to składa się na nią zbiór monet partyjskich pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, będące ciekawym i wartościowym elementem tej publikacji. Ponadto możemy do niej zaliczyć dwie starannie wykonane mapy ukazujące Bliski Wschód oraz świat rzymski w I poł I w. p.n.e.

Biografię uzupełnia dodatkowo słownik terminów łacińskich, który może okazać się wielce przydatny dla początkujących. A także drzewo genealogiczne rodu Krassusów.

Podsumowując. Otrzymujemy dobrą i interesującą pozycję, która powinna przypaść do gustu każdemu. Zarówno miłośnikowi, jak i pasjonatowi antyku. Chociaż  niektórzy mogą być wielce zawiedzeni z powodu niewielkiej objętości poruszanych przez Autora treści.

Plus minus:
Na plus:
+ styl autora
+ wkładka ilustracyjna
+ bibliografia
+ tematyka
+ wykorzystany materiał źródłowy
+ oprawa edytorska (okładka, papier)
+ słownik pojęć łacińskich
+ mapy
+ indeksy
+ drzewo genealogiczne rodu Krassusów
Na minus:
- stosunkowo niewielkie poruszenie kwestii wojskowych
- trochę drobnych błędów
- szycie (chodzi tylko o mój egzemplarz)

Tytuł: Krassus. Polityk niespełnionych ambicji
Autor: Maciej Piegdoń
Wydawca: Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica”
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 9788362261314
Liczba stron: 292
Oprawa: twarda
Cena: ok. 30 zł
Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz