„Dzień i Noc Muzeum” w Muzeum Regionalnym w Sołonce k. Rzeszowa


W miesiącu maju przypada już kolejna edycja cieszącej się w Polsce ogromną popularnością imprezy pt. „Noc Muzeów”. Jak co roku, w każdym większym mieście, otwarte będą placówki muzealne w godzinach nieco innych niż zwykle, bo wieczornych i nocnych.

Zwiedzanie muzeum w nocy, przy lekko przyciemnionym świetle, powoduje szczególnie interesujące doznania. Wyostrza się nam wyobraźnia, myśli i przenoszone przez nie informacje docierają do nas ze zdwojoną siłą. Mamy poczucie pełniejszego obcowania z historią, starymi przedmiotami i miejscem, gdzie te są prezentowane.

Nie inaczej będzie w tym roku. Polskie muzea z roku na rok prześcigają się w coraz to lepszych ofertach, których zadaniem jest zwrócenie uwagi jeszcze większej rzeszy zwiedzających oraz pobicie rekordu odwiedzin z roku zeszłego. Predystynujące do miana profesjonalnego muzeum, placówka w Sołonce w Gminie Lubenia na Podkarpaciu, również stara się uczestniczyć w tym dorocznym muzealnym święcie. Już kolejny raz w gmachu szkoły podstawowej, gdzie mieszczą się sale wystawowe Muzeum Regionalnego w Sołonce, odbędzie się noc z muzeum. W tym roku przebiegnie w nieco zmienionej formie, ponieważ impreza będzie obejmowała cały dzień 19 maja (sobota) w godzinach od 10.00 do 24.00, a jej tytuł to „Dzień i Noc Muzeum w Sołonce”.

Muzeum Regionalne klasycznie dysponuje czterema salami wystawowymi. Będzie można obejrzeć zbiory geologiczne, paleontologiczne, archeologiczne i historyczne z regionu lubeńskiego i jego najbliższej okolicy. Do dyspozycji zwiedzających będzie też sala prezentująca zbiory etnograficzne mieszczące się w cezurach chronologicznych od XIX do XX w. Następna ekspozycja zarezerwowana została na przedstawienie zarysu szkolnictwa w Lubeni i okolicy, a także galerię malarstwa naiwnego lubenianki Aleksandry Golik, zdjęć z lat 1941-1943 ukazujących działania zbrojne pod Stalingradem ze strony niemieckiej, a także galerię pt. „Tamta Lubenia – That Lubenia” autorstwa amatora-fotografa z Lubeni Bolesława Wróbla, przedstawiającą mieszkańców Lubeni z lat 30-50. XX w. Muzeum sołońskie słynie z jedynej w Polsce stałej ekspozycji strachów polnych. Figury pochodzą z regionu lubeńskiego, całego Podkarpacia, niektórych regionów Polski i z zagranicy (Słowacja, Ukraina).

Muzeum Regionalnemu w Sołonce 19 maja będą towarzyszyć specjalnie zorganizowane na ten cel dodatkowe imprezy. W pierwszej kolejności przewidziane będzie otwarcie w samo południe pieszego szlaku „solnego”, który prowadzić będzie od centrum wioski do pobliskich źródeł solnych wraz z tężnią solankową. Szlak będzie wiódł polnymi drogami, gdzie niegdyś transportowano furmanami sól, a widok z drogi rozpościera się na panoramę całej okolicy. W części tej uczestniczyć będą członkowie grupy Nordic Walking, którzy będą chcieli promować tę formę spędzania wolnego czasu.

W ciągu całego dnia otwarta będzie czasowa ekspozycja pt. „Z żelazem przez wieki. Od czasów najdawniejszych do współczesności (zbiory rzemiosła kowalskiego i fabrycznego do końca XX w.)”. Warto przy tej okazji nadmienić, że ekspozycja ta będzie wycinkiem stałej ekspozycji etnograficznej, która na co dzień mieści się w części rzemieślniczej i poświęcona jest regionalnemu kowalstwu.

Od godziny 16.00 w odstępach czasowych co godzinę, organizowane będą dwie projekcje filmowe. Pierwsza pt.Chłop niezależny z 1982 r. w reżyserii Zygmunta Skoniecznego opowiadać będzie o sołońskim chłopie Władysławie Szypule, który wsławił się jako wyjątkowy gawędziarz, poeta, a w latach 80. XX w. działacz solidarnościowy. Projekcji filmowej towarzyszyć będzie recytacja poezji samego Szypuły. Druga propozycja filmowa to etiuda pt. Z życia strachów polnych w reżyserii Grzegorza Dębowskiego z PWSTiF w Łodzi.

Plan imprezy w Sołonce obejmować będzie również recytację bajek (autorstwa niedawno zmarłej lubeńskiej poetki Stanisławy Kopiec) dla dzieci. Wyboru utworów jak i samej ich recytacji będą chcieli podjąć się aktorzy z Teatru „Jaruga” – Andrzej Piecuch i Aleksander Bielenda.

„Dzień i Noc Muzeum w Sołonce” nie będzie odbywać się w samym gmachu muzealnym. Część imprezy zostanie zorganizowana przy wspomnianych źródłach i tężni solankowej, a tam czekać na gości będą inne atrakcję. Jedną z nich będzie wystawa rzeźby w drewnie, autorstwa Jerzego Ziobry z Rzeszowa. Natomiast o godzinie 20.00 przewidziany jest koncert skrzypcowy, na którym będzie można usłyszeć utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, pojedyncze etiudy smyczkowe oraz wybrane kompozycje muzyki filmowej. Dla publiczności zagra na skrzypcach Marzena Wiśniewska z Rzeszowa.

Muzealne święto w Sołonce i towarzyszące mu imprezy plenerowe w głównej mierze mają przybliżyć dzieje regionu lubeńskiego, a więc wiosek Lubenia, Sołonka, Straszydle i Siedliska. Jak zwykle bywa przy kreśleniu historii małych miejscowości, zakres terytorialny rozrasta się i obejmuje również przyległe ziemie, wraz z okolicami miasta Rzeszów, z którym Lubenia od wieków była związana. Celem imprezy w Sołonce jest też promocja regionu pod względem jego walorów turystycznych i krajoznawczych. Okolica ta może pochwalić się wyjątkową urokliwością. Miłośnicy pieszych wędrówek oraz jazdy na rowerze powinni być zadowoleni kiedy przybędą w tamte rejony. W samej Sołonce od kilku lat działa z wielkim powodzeniem, a co najważniejsze, z niemniejszą popularnością, wspominana tężnia solankowa. W sezonie odwiedzają ją liczni turyści nie tylko z okolicy, ale też z całej Polski, a zdarzają się i wizyty gości z zagranicy.

Chętnych do poznania historii okolicy, zwłaszcza tej materialnej i odnoszącej się do kultury ludowej, nie powinno zabraknąć w Sołonce 19 maja w godzinach od 10.00 do 24.00. Serdecznie zapraszamy!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz