Noc Muzeów we Włocławku 2012 |
Już niedługo mieszkańcy Włocławka będą mieli możliwość odwiedzenia muzeów o nietypowej porze. W dniu 19 maja od godziny 19.00 do 23.00 będzie można bezpłatnie zwiedzać ekspozycje prezentowane w Muzeum Historii Włocławka przy Starym Rynku i w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej. Dla odwiedzających muzea tej nocy przygotowano specjalne atrakcje.
W Muzeum Historii Włocławka odbędzie się multimedialny pokaz archiwalnych fotografii Włocławka ze zbiorów Muzeum. Wśród wybranych zdjęć – pochodzących z okresu od końca XIX w. do połowy ubiegłego stulecia – prezentowane będą przede wszystkim te, które nie są udostępniane na co dzień. Ich autorami byli znani włocławscy fotografowie, m.in.: Karol Szałwiński, Karol i Władysław Dowmontt, Bolesław Sztejner, Rubin Rubinstein, Tadeusz Kuligowski, Wacław Gieroś, Paweł Bornstein.
Prezentacji będzie towarzyszył konkurs, w ramach którego, co godzinę, zostanie wystawiona jedna archiwalna fotografia, na której zwiedzający będą mogli rozpoznawać miejsce jej wykonania. Spośród poprawnych odpowiedzi zostaną wylosowani zwycięscy, którzy otrzymają nagrodę.
W Zbiorach Sztuki odbędzie się „Wieczorowa klasa rysunku„ oraz prelekcja „Ciało w sztuce współczesnej„. Uczestnicy warsztatów – „Wieczorowej klasy rysunku” będą mieli możliwość sprawdzenia swoich sił i zdolności plastycznych w rysowaniu aktu z gipsowego modela. W czasie od godz. 19.00 do godz. 22.00 będą mogli uwiecznić na papierze modelkę Tadeusza Szadeberga. O godz. 22.00 osoby pełnoletnie będą miały okazję poznać różne spojrzenia na ciało ludzkie w wybranych przykładach światowej sztuki współczesnej. Prezentację multimedialną przedstawi Adam Zapora. Osoby chętne do wzięcia udziału w ”Wieczorowej klasie rysunku” prosimy o zgłoszenia do dnia 16 maja 2012 r. pod nr tel. 54 232 30 01 – p. Ewa Jabłońska lub pod adresem mailowym: oswiata@muzeum.wloclawek.pl. Liczba miejsc ograniczona!
Poza tym, w czasie tej wyjątkowej nocy, w Muzeum Historii Włocławka zostaną udostępnione do zwiedzania sale ekspozycji stałych, które obejmują historię miasta od czasów najdawniejszych do zakończenia II wojny światowej. W Zbiorach Sztuki będzie można obejrzeć ekspozycje stałe poświęcone twórczości Stanisława Zagajewskiego i Wacława Bębnowskiego oraz dwie wystawy czasowe: wystawę prac ceramicznych dzieci i młodzieży powstałych w ramach IV Konkursu rzeźbiarskiego im. S. Zagajewskiego oraz wystawę „Nie tylko Wenus... Nagość w sztuce dawnej i współczesnej”.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.