Krakowska Noc Muzeów 2012 |
Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w Krakowie w nocy z 18 na 19 maja 2012 r. Towarzyszyć jej będą liczne koncerty, wystawy, wykłady, gry terenowe i wiele innych atrakcji. W wydarzeniu weźmie udział, aż 27 instytucji zlokalizowanych w Krakowie.
Inauguracja Nocy odbędzie się w piątek (18 maja) o godz. 19:00 w MOCAKU (ul. Lipowa 4). Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny. Pamiątką po nocnym zwiedzaniu, podobnie jak w poprzednich latach będzie wybita specjalnie na tę okazję moneta, którą będzie można kupić za złotówkę. Wydrukowane zostaną także pamiątkowe bilety. Zarówno moneta jak i bilet będą upoważniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Uruchomione zostaną także dodatkowe linie tramwajowe i autobusowa, w tym specjalna linia z ul. Grodzkiej do Muzeum PRL, którą będą obsługiwać pojazdy z epoki - autobus typu SAN i biało-czerwona Nysa.
Mimo, iż do wszystkich muzeów wstęp jest bezpłatny, to kilka placówek wprowadziło ograniczenia. Tak będzie w przypadku Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie obowiązują limity konserwatorskie. Ponadto chętni do obejrzenia „Damy z łasiczką” będą musieli odebrać specjalne zaproszenie.
Ograniczona ilość osób wejdzie także do dwóch oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Fabryki Emalia Oskara Schindlera i Podziemia Rynku Głównego, do których bilety należy zarezerwować na stronie bilety.mhk.pl.
Konieczna będzie także rezerwacja biletów do muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce. Ograniczona będzie liczba wejść na część ekspozycji Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz na pierwszą prezentację budynku oraz projektu Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM w dawnym Spichlerzu na pl. Sikorskiego.
Podobnie jak w ubiegłych latach przygotujemy obszerną relację i fotorelację z krakowskiej „Nocy Muzeów”.
Komunikacja w trakcie „Nocy Muzeów”
Specjalnie na Noc Muzeów Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu uruchomi dwie specjalne linie tramwajowe i jedną autobusową.
Trasa pierwsza – tramwaj z przodu i z tyłu oznaczony symbolem „N1„, z boku z tabliczka z napisem ”Noc Muzeów 1”: Cichy Kącik (petla) – al. 3 Maja, Piłsudskiego, Straszewskiego, Franciszkańska, Dominikanska, sw. Gertrudy, Stradomska, Krakowska, Legionów Piłsudskiego, Limanowskiego, Na Zjeździe, Starowislna, sw. Gertrudy, Dominikańska, Franciszkanska, Straszewskiego, Dunajewskiego, Basztowa, Lubicz - Cmentarz Rakowicki (pętla).
Trasa druga - tramwaj z przodu i z tyłu oznaczony symbolem „N2„, z boku z tabliczka z napisem ”Noc Muzeów 2”: plac Centralny – al. Jana Pawła II, Mogilska, Lubicz, Basztowa, Dunajewskiego, Podwale, Straszewskiego, Franciszkańska, Dominikanska, sw. Gertrudy, Stradomska, Krakowska, Legionów Piłsudskiego, Limanowskiego, Na Zjeździe, Starowiślna, Grzegórzecka, al. Powstania Warszawskiego, Mogilska, al. Jana Pawła II - plac Centralny.
Trasa trzecia – linia autobusowa z przodu i z tyłu oznaczona symbolem „N3„, z boku z tabliczka z napisem ”Noc Muzeów 3”: Teatr Bagatela – Podwale, Piłsudskiego, al. A. Mickiewicza, pl. Inwalidów, Królewska, Podchorążych, Bronowicka, Balicka, Na Błonie - Bronowice Małe. W przeciwnym kierunku trasa linii przebiegać będzie: Bronowice Małe - Balicka, Bronowicka, Podchorążych, Królewska, pl. Inwalidów, Karmelicka, Batorego, Łobzowska, Dunajewskiego - Teatr Bagatela.
Tramwaje będą kursowac według specjalnych rozkładów jazdy, które zostana rozwieszone na wszystkich przystankach, na których będą sie zatrzymywać. Pierwsze kursy rozpoczna sie o godz. 22:30 (18 maja) a ostatnie po godz. 2:00 w nocy (19 maja).
Zgodnie z Uchwała Rady Miasta Krakowa z 4 kwietnia br. uczestnicy nocnego zwiedzania muzeów od godz. 18:00 (18 maja) do godz. 3:00 w nocy (19 maja) będą mogli korzystac z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie. Warunkiem jest okazanie biletu wstępu uprawniającego do zwiedzania krakowskich muzeów wydanego w formie żetonu okolicznościowego lub biletu muzealnego. Dodatkowe informacje: zikit.krakow.pl.
Międzynarodowe Centrum Kultury
MCK zaprasza na Noc Surrealizmu w ramach Nocy Muzeów, która potrwa od godz. 15.00 do 23.00. W programie przewidziano m.in. oprowadzanie po wystawie „René Magritte i fotografia”, warsztaty dla dzieci i literacko-surrealistyczne zabawy. O 21.00 będzie można próbować sił w napisaniu surrealistycznego wiersza i konkursie wiedzy o Walonii z atrakcyjnymi nagrodami. W godzinach 20.00–22.30 fotograf Paweł Wodnicki w specjalnie zaaranżowanym studio wykona chętnym osobom surrealistyczny portret, którego odbitkę będzie można bezpłatnie otrzymać w Laboratorium Foto Ostrowski.
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Muzeum Archeologiczne
Zwiedzanie będzie możliwe w godz. 19.00-1.00. Gościom zostaną udostępnione wystawy stałe: „Bogowie starożytnego Egiptu”, ”Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski
Dzieje najstarsze i stare Gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie„, „Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera” oraz wystawa czasowa „Zamki pogranicza – Muszyna, Rytro, Plavec, Kamenica”.
Atrakcjami będą także nocne zwiedzanie podziemi kościoła św. Wojciecha w Krakowie (Rynek Główny) oraz przejazd autokarem do Ojcowa, a tam zwiedzanie wystawy OPN oraz atrakcja – niespodzianka.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3
Muzeum Armii Krajowej
Otwarte w ubiegłym roku Muzeum AK po raz pierwszy bierze udział w Nocy Muzeów. Będzie otwarte już od godz. 17.00 do godz. 1.00. W czasie zwiedzania będzie można zobaczyć trzy wystawy czasowe „Ze zbiorów londyńskich Polskiego Państwa Podziemnego„, „In the air on the air„, - ”Pamiątki po śp. o. gen. Adamie Studzińskim OP”.
Dla dzieci, które przybędą do Muzeum, zorganizowane będą warsztaty plastyczne polegające na przygotowaniu makiety pola bitwy z wycinanych z papieru figurek żołnierzy.
W auli muzealnej odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych w reżyserii Dariusza Walusiaka. Ich tematyka dotyczyć będzie wojny i okupacji oraz czasów zaraz po II wojnie światowej, szczególnie w rejonie Podhala („Zbrodnia nieukarana„, „17 IX 1939-początek końca„, „Tajemnice Archiwum Robla„, „Tajemnice lasów Piaśnicy”, „I rozradują się poniżone kości”, „Duma i zdrada”, „Życie to śpiwka”, „Partyzanci spod Łysiny”, „Burza w Okręgu Krakowskim”, „Pohańbiona godność”, „Brygada Świętokrzyska NSZ”, ”Ballada o Jureczku” oraz ”Za Boga i Ojczyznę”).
Odwiedzając tę placówkę, będzie można skosztować prawdziwej żołnierskiej grochówki. Zostanie ona przygotowana dzięki życzliwości Hurtowni Wędlin Ampol Sp.J. (Kraków, ul. Saska 4), pani Alicji Kwapień (Sklep warzywny, ul. Gzymsików, Kraków) oraz 5. batalionu dowodzenia w Rząsce.
Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila w Krakowie, ul. Wita Stwosza 12
Muzeum Fabryka Schindlera
Od 19.00 do 2.00 muzeum zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej Kraków czas okupacji 1939–1945 oraz wystawy czasowej Ludzie z listy Schindlera: Józef Bau. Rezerwacja biletów na stronie internetowej bilety.mhk.pl. Wejścia z przewodnikiem, co 20 minut. Ostatnie wejście 90 minut przed zamknięciem wystawy
W godzinach 19.15–22.00 (co 30 minut) spektakl pt. „Pociąg” w wykonaniu Teatru Aplauz. W spektaklu pojawiają się fragmenty poezji Tadeusza Borowskiego, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz relacji i wspomnień Mordechaja Gebirtiga, Julii Findysz, Leona Knabita
Muzeum Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4
Muzeum Farmacji Collegium Medicum w Krakowie
Od 19.00 do 1.00 będzie możliwe zwiedzanie ekspozycji Muzeum. O 20.00 i 22.00 na scenie przed obiektem odbędą się pokazy: Zioła świata i ich degustacja.
Muzeum Farmacji Collegium Medicum w Krakowie, ul. Floriańska 25
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Pierwsze wejście od 19.00, ostatnie o 1.00. Głównym elementem nocy z Muzeum Fotografii będzie Teatr Świetlny – 100-lecie kina w Krakowie prezentujący zabytkowe projektory filmowe ze zbiorów własny. Ponadto w programie przewidziano m.in. projekcję archiwalnych filmów o Krakowie i dwie wystawy czasowe.
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, ul. Józefitów 16
Muzeum PRL
W Muzeum PRL „Noc Muzeów„ rozpocznie się o 19.00 od wernisażu wystawy ”Jadę, jadę na motorze” poświęconej rozwojowi motoryzacji jednośladowej w Polsce w latach 1940 - 60. Na wystawie będzie można zobaczyć unikatową kolekcję motorów i skuterów. WFM, SHL, Gazela, OSA, motorower Ryś i inne. Odpłatnie zorganizujemy możliwość przejażdżki na wybranych modelach.
Przez cały czas trwania Nocy Muzeów 2012 Muzeum zaprasza na wystawę „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL” poświęconej społecznemu fenomenowi, jakim było zbiorowe przeżywanie sukcesów polskiej reprezentacji, czy historycznymi zbiegami okoliczności – choćby takimi, jak Mundial w 1982 i mecz reprezentacji Polski z drużyną Związku Radzieckiego w środku stanu wojennego. Na wystawie przypomniane są postaci wybitnych piłkarzy, których losy najlepiej obrazują najnowszą historię Polski oraz kibiców, których wspomnienia złożą się na zbiorowy portret Polaków okresu powojennego.
Kwadrans po każdej pełnej godzinie (20.15, 21.15, 22.15) „Poczytaj mi mamo„ - samoobsługowa projekcja bajek dla dzieci z prawdziwego peerelowskiego rzutnika na slajdy (każda projekcja trwać będzie ok. 15 minut). W programie m.in. ”O misiu Fąfeluszku i pszczole w jego uszku” i inne.
Wszyscy chętni będą mieli także okazję napić się wody z sokiem z saturatora. Kto pamięta ten wie, o co chodzi, kto nie pamięta ten na pewno chętnie spróbuje
Podróż z Krakowa do budynku Muzeum i z powrotem pojazdem z epoki: autobusem typu SAN i biało-czerwoną Nysą. Autobus będzie przewoził pasażerów nieodpłatnie, za okazaniem pamiątkowej monety z Nocy Muzeów 2012. Trasa przejazdu ul. Grodzka (od strony Wawelu) do Muzeum PRL-u os. Centrum E 1 (w godzinach 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00). Zakończenie o godz. 1.00
Muzeum PRL-u - krakowski Oddział Muzeum Historii Polski, Os. Centrum E-1
Podziemia Rynku
Od 19.00 do 2.00 Muzeum proponuje bezpłatne zwiedzanie trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie podziemiarynku.com. Po wystawie oprowadzać będą przewodnicy. Ostatnie wejście o godzinie 0.45.
Godziny zwiedzania dla osób z rezerwacją miejsc: 19, 20, 20.30, 21, 22, 23, 23.30, 24, 00.30.
Godziny zwiedzania dla osób bez rezerwacji miejsc: 19.15, 19.45, 20.15, 20.45, 21.15, 21.45, 22.15, 22.45, 23.15, 23.45, 00.15, 00.45.
Ponadto o 21.30 odbędzie się wykład pt. „Średniowieczne cmentarzysko i jego tajemnice” a o 22.300 wykład „Tajemnice średniowiecznej osady przedlokacyjnej”.
Na wykłady obowiązują wejściówki, które są do debrania od 14 maja w Centrum Osbługi Zwiedzających, Sukiennice.
Podziemia Rynku, Rynek Główny 1
Sukiennice
19.00-1.00 w Sukiennicach otwarta zostanie przestrzeń wypowiedzi: „Abecadło Sukiennic”. Goście będą zwiedzać Galerię z materiałami dotyczącymi wybranej litery (artyści, dzieła, terminy, wydarzenia...). Zbierając materiały rozsiane po przestrzeni Galerii, kompletując w ten sposób swoisty przewodnik po Sukiennicach, a na końcu sami zaproponują własne hasła do wybranej litery.
W godzinach 19.00, 21.00 i 22.00 zwiedzanie z przewodnikiem prowadzone również pod hasłem wybranych liter: „N”, „O”, „C”. Przed oprowadzaniem z przewodnikiem, zwiedzający będą mogli również zgłosić swoje propozycje tematów, o których chcieliby się więcej dowiedzieć. Propozycje można wrzucać do pudełka w kasie.
Sukiennice, Rynek Główny 3
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu po raz kolejny uczestniczy w krakowskiej „Nocy Muzeów„. W tym roku dla odwiedzających zostaną od 19.00 do 24.00 (ostatnie wejście) udostępnione Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (II piętro zamku). Będzie można zobaczyć m.in. słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich oraz renesansowe i barokowe meble. Będzie można także zobaczyć ”Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci. Zainteresowani muszą odebrać specjalną wejściówkę w Pawilonie Wyspiańskiego przy ul. Grodzkiej oraz w budynku CORT-u w zakolu Wisły pod Wawelem (ilość miejsc limitowana.)
Zwiedzający wchodzą na Wawel przez Bramę Senatorską. Po zwiedzeniu Reprezentacyjnych Komnat Królewskich osoby z wejściówką na Damę przechodzą krużgankami na tę ekspozycję.
Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Wawel 5
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.