„Biały marsz” w Krakowie [unikatowe zdjęcia]


Połowa maja to okres przygotowywania się studentów do Juwenaliów, których uczestnicy świetnie się bawią i imprezują. W 1981 r. też tak miało być, ale w związku z zamachem na papieża i niepewnością o życie Jana Pawła II studenci zorganizowali „Biały marsz”.

Tę tragedię wszyscy Polacy mocno przeżyli, ale w szczególny sposób krakowianie, gdzie jeszcze kilka lat przed zamachem biskupem był Karol Wojtyła. Decyzję o odwołaniu Juwenaliów podjęto jeszcze w dniu zamachu. Przedstawiciele organizacji studenckich zebrani w budynku B4 Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie postanowili zaprotestować przeciwko przemocy. Za najwłaściwszą formę wybrali „biały marsz” i Mszę Św. na Rynku Głównym.

„Pójdziemy ulicami miasta, którymi kroczył Jan Paweł II, pójdziemy protestując przeciwko bólowi i przemocy. Pragniemy, aby wymowa otaczającej nas ciszy była wyraźna. Chcemy dostrzec i zwalczyć zło zalewające świat, zanim zniszczy jego najcenniejsze wartości (...). Zjednoczymy się na Rynku Krakowskim z całym społeczeń­stwem pragnącym zwycięstwa cywilizacji miłości, pokoju i do­bra...”- to fragment Rezolucji Białego Marszu studentów Krakowa zorganizowanego na wieść o zamachu na życie Ojca Świętego.

Zamierzenia studentów spotkały się z aprobatą władza Krakowa w tym Prezydenta Józef Gajewicz. Telewizja Kraków i Radio Kraków promowały tę inicjatywę na swoich antenach. Odbyła się w niedzielę, planowaną jako finałowy dzień Juwenaliów. Uczestniczyli jej ludzie w każdym wieku. Początek marszu został zaplanowany na krakowskich błoniach, gdzie Jan Paweł II błogosławił tysiące ludzi przed odlotem do Rzymu. Następnie trasą obok Hotelu Cracovia, Alejami Trzech Wieszczy i ulicą Szewską pochód dotarł na Rynek Główny. Na zdjęciach widać tysiące ludzi w białych strojach. Niektórzy stoją nawet dachach pobliskich kamienic.

Kilka minut po 12.00, gdy zagrał hejnał, a dzwon „Zygmunta” wybił południa rozpoczęła się Msza Św., którą odprawił Ks. Kardynał Franciszek Macharski.

Wszystkie wykorzystane zdjęcia są autorstwa Pana Stanisława Dudka, któremu składamy serdecznie podziękowania za ich udostępnienie.

Bibliografia:

  1. A. Bac, 25 lat temu „Biały Marsz”, Kraków 17 maja 1981 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz