Zapomniany generał przywracany pamięci


W maju tego roku w TVP Historia miała miejsce premiera niezwykłego filmu o niezwykłym i niestety zapomnianym człowieku - gen. Tadeuszu Rozwadowskim. By poszerzyć krąg odbiorców ekranizacji Muzeum Niepodległości w Warszawie 30 maja organizuje otwarty pokaz filmu „Zapomniany Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski”.

Film swoją premierę miał 3 maja 2012 r. w TVP Historia. Obraz w reżyserii Piotra Boruszkowskiego był pokazany w ramach jubileuszu pięciolecia istnienia tematycznego programu TVP. Muzeum Niepodległości w Warszawie postanowiło włączyć się w idee przypomnienia Polakom o zapomnianym generale. Szczęśliwie zbiegło się to z uchwałą Rady m.st. Warszawy, która m.in. na wniosek naszego portalu uczciła gen. T. Rozwadowskiego ulicą na Targówku.

Generał Tadeusz Rozwadowski był w swojej epoce jednym z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów, obrońcą Lwowa, zwycięzcą z bitwy warszawskiej i lojalnym żołnierzem Państwa Polskiego w czasie zamachu majowego. Został Szefem Sztabu Generalnego i twórcą Wojska Polskiego zanim Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga. Na tle różnić o sposób tworzenia armii popadł w konflikt z J. Piłsudskim, który nasilił się po zamachu majowym. Zwycięski Marszałek uwięził generała, który bronił konstytucyjnych organów państwa. Niestety mimo licznych zasług już w okresie II RP był marginalizowany w nauczani historii, co trwa po dzień dzisiejszy.

O wyjątkowej roli gen. Rozwadowskiego w walce o niepodległość Polski, w wojnie polsko-bolszewickiej i budowie Wojska Polskiego opowiadają w filmie prof. Wojciech Roszkowski oraz autor biografii generała dr Mariusz Patelski. W produkcji wypowiada się także Kazimiera Rozwadowska - ostatnia żyjąca osoba, która pamięta wojskowego. Film, który jest fabularyzowanym dokumentem przedstawia najważniejsze fakty z życia generała, którego gra znany aktor i lektor Tomasz Marzecki.

30.05. (środa) godz. 17.00:
„Zapomniany Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski” (TVP Historia),
scen. i reż. Tadeusz Boruszkowski,
prowadzenie Jan Engelgard,
Muzeum Niepodległości w Warszawie,
al. Solidarności 62.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz