Czy Ogiński na pewno skomponował muzykę do hymnu?


Na oficjalnej stronie Olimpiady 2012 w Londynie, przeglądając listę uczestników olimpijskich, natrafiłem na stronie polskiej informację o polskim hymnie.

Organizatorzy widocznie arbitralnie stwierdzili, że melodię do Mazurka Dąbrowskiego ułożył Michał Kleofas Ogiński (1765-1833), podług najnowszych badań, których głównym propagatorem jest jego potomek Andrzej Załuski. Wg nich to właśnie melodia pt. „Marsz dla Legionów” Ogińskiego przysłany generałowi Dąbrowskiemu jest melodią do słów Wybickiego. Powszechnie zaś się przyjmuje, z uwagi na brak autora do melodii hymnu, że muzyka ma korzenie z podlaskiej pieśni ludowej. Dyskusje wciąż trwają i sprawa nie została do tej pory rozstrzygnięta do końca, ale widocznie dla organizatorów Olimpiady w Londynie jest oczywistym, że jak Wybicki jest autorem słów do hymnu tak Ogiński - muzyki do hymnu. Zaś pierwszą melodię na fortepianie zagrał dopiero w 1821 Karol Kurpiński.

Na inną uwagę zasługuje błąd w tłumaczeniu Mazurka Dąbrowskiego (Mazurek Dąbrowskiego) na „Dabrowski’ Mazurka” - co brzmi dość dziwacznie, choć brzmi nieco lepiej niż propozycja alternatywnego tytułu jako po prostu pierwsze słowa I zwrotki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. andrzej zaluski pisze:

  Jestem gotow polemizowac na temat Oginskiego i „Jeszcze Polska
  Andrzej Zaluski

 2. a pisze:

  A może to masony, te obleśne dziady chcą mieć radochę, że Polska ma masoński hymn (skomponowany przez masona):)))

 3. Filip pisze:

  Dzięki bardzo przydatne

Zostaw własny komentarz