Rękopisy i starodruki matematyczne na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej


Biblioteka Jagiellońska z okazji Małopolskiego Roku Matematyki przygotowała wystawę, na której można zobaczyć 40 rękopisów i starodruków związanych z historią matematyki.

Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik, De revolutionibus orbium coelestium / fot. Wojtek Duch

Najcenniejszym udostępnionym eksponatem jest rękopis Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich. Nie jest to żadna kopia, czy faksymile ale najprawdziwszy rękopis napisany ręką autora.

Wśród manuskryptów będzie można podziwiać m.in. ElementyEuklidesa oraz Algorytmy Jana de Sacrobosco, które stanowiły podstawę wykładów średniowiecznej matematyki.

Nie zabraknie również rękopisu i wydań dzieł Jana Brożka, jednego z najwybitniejszych polskich matematyków XVII wieku, jak również druków matematycznych pochodzących z jego zbiorów. Wśród dużej ilości cennych starodruków autorów Bradwardinusa, Keplera, Retyka, Kopernika, Eulera, Leibnitza, Gaussa, znalazło się kilka dzieł unikatowych - Summa de Arithmetica Geometria Proportioni et Proportionalita Luca Paciolego, (Wenecja 1494) czy wydany w Krakowie w 1538 roku Algoritmus Tomasza Kłosa.

Ostatni raz rękopis Kopernika przedstawiono we wrześniu 2011 r., ale tylko wybranym osobom uczestniczącym w Kongresie Bibliotekarzy zorganizowanym w Krakowie z okazji polskiej prezydencji w UE (nasza fotorelacja). Natomiast najcenniejsze swoje dzieła BJ publicznie pokazała ostatni raz w 2005 r.

Wystawa została zorganizowana z okazji 6. Europejskiego Kongresu Matematyki oraz w ramach Roku Matematyki w Małopolsce.

Organizatorzy: Biblioteka Jagiellońska oraz Wydział Matematyki i Informatyki UJ

Rękopisy i starodruki matematyczne ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej
27 czerwca - 10 lipca, pon. - pt. 10.00-15.00
Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22, 30-059 Kraków

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz