PSL chce ulgi na książki. Nasza propozycja w debacie publicznej


PSL chce wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup podręczników. Na dzisiejszej konferencji prasowej posłowie PSL ogłosili poparcie dla akcji społecznej zainicjowanej przez nasz portal.

PSL ogłosił dziś w Sejmie swoje poparcie dla pomysłu na nową ulgę na książki ogłoszonego 23 czerwca 2012 r. w naszym portalu. Rzecznik prasowy PSL Krzysztof Kosiński podkreślił, że PSL popiera ten pomysł i jednocześnie podłącza się pod naszą akcję społeczną. W konferencji udział wzięli Zbigniew Włodkowski, Henryk Smolarz i Krzysztof Kosiński.

„Wprowadzenie VAT na książki w kwocie 5%, spowodowała spadek sprzedaży książek o 8%. Dlatego propozycja portalu „historia.org.pl” jest dobra. My ją popieramy. Prosimy także inne partie polityczne i rząd o jej poparcie.” - powiedział Kosiński.

Poseł Włodkowski mówił, że po wakacjach z pewnością wybuchnie kolejna dyskusja na temat cen podręczników, dlatego już teraz warto pomyśleć o uldze na zakup podręczników szkolnych i akademickich. Następnie przedstawił założenia nowej ulgi zbieżne z zaproponowanymi przez nasz portal - Ulga na zakup książek. Propozycja zmian w podatkach.

„Ulga książkowa wydaje się bardziej sprawiedliwa niż ta internetowa. To rozwiązanie obniżyłoby koszty edukacji. Zapis o bezpłatnej edukacji z Konstytucji RP miałby więc wymiar praktyczny.” - mówił poseł Smolarz.

Poseł PSL pamiętał także o osobach, które nie płacą podatku dochodowego. Jego zdaniem powinny otrzymywać odpowiedni ekwiwalent.

„Ulga wspierałaby wydawanie książek i rozwój młodych naukowców, szukających wsparcia dla swoich publikacji. Ponadto skutki dla budżetu będą niższe niż przy uldze internetowej. Część kosztów państwa zwróci się także w podatku VAT i podatkach od wydawnictw.”

Jest to akcja społeczna, portal „historia.org.pl” jako pierwszy wystosował taki projekt z zapisami właśnie w sprawie zmian w prawie, tak by tę ulgę podatkową wprowadzić. Taki wniosek jest już u Ministra Finansów.

Według naszej propozycji pożądane jest wprowadzenie ulgi na zakup podręczników i książek naukowych w wysokości co najmniej 760 zł dla uczniów (do 18. roku życia), studentów (do 25. roku życia) i doktorantów (do 29. roku życia). Kwota ulgi jest tożsama z kwotą likwidowanej ulgi na internet dlatego zastąpienie jednej ulgi drugą nie będzie miało  żadnych negatywnych skutków dla budżetu państwa.

Politycy PO wyrazili swój sprzeciw wobec propozycji PSL tłumacząc się trudnym budżetem i procedurą nadmiernego deficytu. Zapomnieli jednak, że PSL chciałoby wprowadzić ulgę na książkę w miejsce ulgi na internet, a więc dla budżetu byłoby to rozwiązanie neutralne.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz