Projekt „Otwarte zabytki” na półmetku


Zakończył się pierwszy etap ogólnopolskiego Cyfrowego Czynu Społecznego, w którym Polacy współtworzyli obywatelską bazę zabytków. Akcja trwała od 3 do 24 lipca 2012 r.

Organizatorzy starali się zachęcić Polaków do współtworzenia obywatelskiej bazy zabytków. 3 lipca udostępnili na stronie otwartezabytki.pl aplikację służącą do sprawdzania i nanoszenia zmian do opisów obiektów z bazy opartej o państwowy rejestr zabytków.

Dzięki wsparciu partnerów, patronów medialnych i życzliwych osób udało się sprawdzić i uzupełnić podstawowe informacje na temat 6305 zabytków (3830 sprawdzono raz, 1768 dwa razy, a 707 trzy razy, zgodnie z przyjętą przez nas koncepcją potrójnego ślepego sprawdzenia).

W akcję zaangażowało się bezpośrednio prawie 5 tysięcy osób, z czego 400 założyło konta w serwisie. Ponad 1200 osób dołączyło do społeczności Otwartych zabytków na Facebooku i dzieliło się na nim regularnie uwagami, komentarzami, często proponując też ciekawe rozwiązania dotyczące rozwoju projektu i zgłaszając chęć pomocy. W ramach akcji w całej Polsce (m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Przemyślu, Nysie i Koszalinie) odbywały się spacery z przewodnikiem połączone ze wspólnym uzupełnianiem bazy.

Najwięcej zweryfikowanych zabytków pochodzi z Województwa Mazowieckiego 1143 (18,13%), Wielkopolskiego 617 (9,79%) i Świętokrzyskiego 551 (8,74%).

„Baza polskich zabytków jest ogromna i zależy nam na jej dalszym uzupełnianiu, dlatego przez najbliższe dwa tygodnie (do 7 sierpnia) pozostawiamy jeszcze aplikację online. Jednocześnie intensywnie pracujemy nad kolejną odsłoną serwisu i już na przełomie sierpnia i września udostępnimy jego rozszerzoną wersję, umożliwiającą m.in. dodawanie zdjęć, opisów, alarmowanie o stanie zabytków czy dodawanie do bazy zabytków, które nie znalazły się w spisie udostępnionym nam przez Narodowy Instytutu Dziedzictwa.” - napisali w komunikacie organizatorzy projektu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz