„Portret młodzieńca” Rafaela odzyskany? MSZ na tropie


Prof. Wojciech Kowalski powiedział dziś na antenie Tok FM, że MSZ jest na dobrej drodze do odzyskania „Portretu młodzieńca” pędzla Rafaela. To numer 1 na liście poszukiwanych strat wojennych.

Bezcenny „Portret młodzieńca” namalowany na parkietowanej desce w 1514 r. przez Rafaela jest najbardziej poszukiwanym przedmiotem ze zbioru polskich strat wojennych. Obraz był elementem kolekcji Czartoryskich, który zaginął w trakcie II wojny światowej.

„Nie wątpię, że go odzyskamy. Najważniejsze, że obraz nie zaginął w wojennej zawierusze. Nie został spalony czy zniszczony. On jest. Czeka bezpiecznie w jednym z bankowych sejfów, w rejonie świata, w którym prawo nam sprzyja. Można przypuszczać, że właściciel obrazu czeka na okazję, kiedy będzie mógł coś z tym obrazem zrobić” - powiedział TOK FM prof. Wojciech Kowalski, pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury.

W 1939 r. w obliczu niemieckiej napaści na Polskę postanowiono ukryć najcenniejsze dzieła sztuki. Tak też stało się z dziełami da Vinci, Rafaela i Rembrandta, które spakowane do skrzyni, oznaczonej literami VRR (od nazwisk twórców) i ukryto w Sieniawie. Niemcy jednak odnaleźli obrazy , które miały być częścią ekspozycji Muzeum Hitlera w Linzu. Obraz jednak trafił do Hansa Franka, który eksponował go w swojej rezydencji na Wawelu. Uciekając z Polski polecił wywiezienie dzieła do Niemiec i tutaj trop się urywa... Od czasu do czasu pojawiają się informacje o tym, że obraz znajduje się w prywatnych kolekcjach, ale nigdy tego nie potwierdzono. Czy tym razem będzie inaczej?

W Muzeum Czartoryskich obok „Damy z łasiczką” umieszczono pusta ramę po „Portrecie młodzieńca” z jego fotograficzną reprodukcją.

Od 1999 r. przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych działa zespół ds. rewindykacji dóbr kultury pod kierownictwem Pełnomocnika Ministra Amb. W. Kowalskiego. Zadaniem zespołu jest wspieranie wysiłków Polski mających na celu likwidację skutków II wojny światowej w dziedzinie kultury. W pracach tych MSZ współdziała z Ministerstwem Kultury, które rejestruje straty wojenne i publikuje ich katalogi, a także z innymi kompetentnymi polskimi instytucjami, m. in. muzealnymi, bibliotecznymi oraz archiwalnymi.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz