Wielka Debata Historyczna na Targach Książki Historycznej w Krakowie


Targi Książki Historycznej w Krakowie staną się miejscem dyskusji redaktorów i administratorów największych for historycznych w kraju. Dyskusja poświęcona będzie historii w Internecie i polityce historycznej.

W trakcie dyskusji zostaną poruszone kwestie rozwoju i promocji historii w Internecie (jej fenomenie w tym medium) oraz aktualnej problemy polityki historycznej w Polsce. Nie zabraknie rozmowy o sytuacji czytelnictwa w Polsce i oceny reformy nauczania historii. Oprócz organizatorów swój udział zapowiedzieli także przedstawiciele portalu konflikty.pl i forum dws.org.pl.

Debatę poprowadzi redaktor naczelny portalu „historia.org.pl” Wojciech Duch. Współorganizatorem panelu jest największe forum historyczne w Polsce - historycy.org.

Łączne odwiedziny obecnych na panelu portali i for historycznych szacuje się na prawie milion miesięcznie. Do tego należy doliczyć kilkudziesięcio tysięczną bazę użytkowników. Są to liczby obok, których nie można przejść obojętnie, gdyż dobitnie świadczą o sile i zainteresowaniu historią w Polsce oraz o opiniotwórczości reprezentowanych przedsięwzięć.

To nie będzie pierwsze spotkanie przedstawicieli największych portali i for historycznych w Polsce. Poprzednie odbyło się dwa lata temu w Warszawie w trakcie Targów Książki Historycznej. Uczestnicy zaapelowali wówczas o współpracę instytucji państwowych, samorządowych i pozarządowych zajmujących się badaniami i ochroną dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne spotkanie jest pokłosiem tamtej debaty.

Wstęp na debatę jest wolny, a jej słuchacze będą mieli możliwość zadawania pytań uczestnikom.

Mapka poglądowa - Aula Średnia B w Auditorium Maximum UJ / wykorzystano foto z uj.edu.pl

Organizatorzy:

historia.org.pl | historycy.org

Uczestnicy:

historia.org.pl (Wojtek Duch) | historycy.org (Michał Olszowski) | dws.org.pl (Wojciech Przybylski) | konflikty.pl (Andrzej Zasowski)

Miejsce: Sala Średnia B Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33, Kraków

Termin: 15 września 2012 r., godz.11.00-13.00

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Piotrek pisze:

  Debata o historii w i o dwóch miejscach które z samego założenia w zasadzie wykluczają możliwość rzetelnej oceny? Fajne... Internet to taki z...ty Hyde Park w którym o ile ktoś przestrzega pewnych zasad względem innych to może pleść dowolne androny? Albo polityka - czyli miejsce gdzie durne przemowy o tym jak my bardzo i w ogóle i doceniamy i pamiętamy są tylko mniej lub bardziej udaną oprawą do tego jakie umowy zostały właśnie podpisane, lub jaki jest aktualny najważniejszy cel najważniejszego polityka w państwie? Wolne żarty.
  Internet - jest, inaczej, może być źródłem materiałów i dokumentów... ok, ale przedmiotem takiej debaty...
  Polityka - tu historia bywa że wskazuje przyczyny takich czy innych działań, ale najczęściej jest tylko konkubiną przezeń na wszystkie strony obracaną...
  Czyli będzie wesoło.
  I na marginesie - ta rocznica sierpnia jest z jednej strony rocznicą uznania „S” jako związku - niezgodnie z prawem, ale co tam, nasze na wierzchu i rocznicą totalnej klęski ekonomicznej - tym razem jako skutku przegłosowanych ustaw. Czyli czcimy albo fakt nabycia tytułu markiza za fakt bycia wiadomo czym króla, albo świętujemy decyzję która doprowadziła majątek do kompletnej upadłości. Szto chociesz jak mawiają na Rusi...

 2. Siti pisze:

  W jakich dwóch miejscach? Debata odbywa się w jnedym miejscu. Co ma do tego Sierpień ’80? Pytam, bo się wybieram.

 3. Piotrek pisze:

  Siti: dla polityki historia to taka panienka którą się bierze pod pachę, wyobraca - po czym ubierze i pokaże że jeszcze jest. Nie ma co dyskutować i o czym. Z najbardziej znanych sloganów: „Ameryka obrońcą demokracji...”
  Polityka w internecie? Internet to Hyde Park - miejsce gdzie każdy krzyczy i nie słucha innych. Miejsce publikacji dokumentów? Tak - ale wtedy internet to wolne archiwum. Jeżeli dyskusja o tym co na forach - to internet jest tylko platformą łączącą a dyskutują osoby zainteresowane, pasjonaci naukowcy. W tym wypadu internet to taki ogromny stół, przy którym można siąść i wygodnie pogadać.

  • Siti pisze:

   Przyznam, że nie wiem o co Ci tak naprawdę chodzi. Przekszadza Ci debata? Nie ogarniam problemu.

   Pozdrawiam,

   czytelnik

 4. Piotrek pisze:

  Tylko będzie to debata o wielkim żelaznym wilku który w wielkim lesie gdzieś jest bo tak twierdzą stare księgi pisane przez najstarsze babuleńki...

Zostaw własny komentarz