Etniczne inspiracje. O biżuterii krajów Azji i Pacyfiku


Wystawa „Biżuteria etniczna Afganistanu” ukazuje bogaty i reprezentatywny zbiór kobiecej biżuterii etnicznej ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Wystawie towarzyszyć będą prelekcje o biżuterii w krajach Azji i Pacyfiku.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć ozdoby koczowników kuczi, z wielobarwnymi paciorkami i szkiełkami, brzęczącymi łańcuszkami i monetami; unikatowe naszyjniki-obręcze tajemniczych ludów dardyjskich, zdobione turkusami i lazurytami; malownicze czapeczki, niemal całkowicie pokryte elementami biżuterii, noszone do dziś w wielu grupach etnicznych zamieszkujących Afganistan; a także rozpowszechnione w muzułmańskim świecie amuletnice – pojemniczki zawierające zwitki z wersetami z Koranu, które mają chronić właściciela przed urokiem, chorobą i wszelkim złem.

„Mamy nadzieję, że w dobie „mody na etniczność” w kulturze popularnej bogactwo ornamentyki i niepowtarzalność form prezentowanej biżuterii afgańskiej stanie się nie tylko kolejnym źródłem inspiracji, ale i zachętą do bliższego poznania tej odległej kultury. Wystawie będą towarzyszyć imprezy popularyzujące kulturę i sztukę Afganistanu: prelekcje, prezentacje slajdów oraz pokazy tradycyjnych tańców afgańskich.” - napisali organizatorzy.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań „Etniczne inspiracje”. Pierwsza prelekcja „Więcej niż ozdoba - o biżuterii w krajach Zatoki Perskiej”, którą poprowadzi Marta Minakowska odbędzie się w środę 12 września, godz. 18.00, wstęp wolny.

„Etniczne inspiracje. O biżuterii krajów Azji i Pacyfiku”
ul. Freta 5, Warszawa
21 czerwca-15 października 2012 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz