IPN ma większy budżet niż PAN. SLD chce go zlikwidować


SLD po raz kolejny złożył wniosek w/s likwidacji Instytut Pamięci Narodowej. Projekt przewiduje także zniesienie obowiązku składań oświadczeń lustracyjnych. Zdaniem Leszka Millera nieporozumieniem jest fakt, iż IPN ma większy budżet od Polskiej Akademii Nauk.

IPNPlan finansowy PAN na podstawie ustawy budżetowej na rok 2012 przewiduje dotacje w kwocie 81 mln złotych. Natomiast budżet IPN wynosi 223 mln złotych. Leszek Miller uznał to za nieporozumienie. Dlatego SLD złożyło projekt ustawy likwidującej IPN (druk sejmowy 606).

„III RP trwa już ponad 20 lat. Jest to dostatecznie długi okres czasu, pozwalający na ocenę człowieka. Najwyższy czas na zakończenie rozliczeń z okresu PRL. Jeśli ktoś w czasach PRL–u popełnił przestępstwa to powinien odpowiadać na zasadach określonych przez kodeks karny i kodeks postępowania karnego. Od ścigania przestępstw jest prokuratura, od wymierzania sprawiedliwości niezawisłe sądy. Reszta powinna być pozostawiona historykom.” - napisało w projekcie SLD.

Zdaniem Sojuszu IPN był wielokrotnie wykorzystywany do gry politycznej i jest zdominowany przez jedną z opcji politycznych. W projekcie zwrócono także uwagę na kosztowne śledztwa prowadzone przez Instytut.

Zdaniem projektodawców wszystkie zadania jakie ma realizować IPN, w demokratycznym państwie prawnym, jakim jest Rzeczpospolita Polska winny być realizowane przez odpowiednie organy państwowe a badania nad historią najnowszą prowadzić powinny akademickie placówki naukowe.

W związku z tym SLD proponuje przeniesienie archiwów IPN do Archiwum Akt Nowych i udostępnienie na ogólnie obowiązujących w archiwistyce zasadach. Zadania i kompetencje dotychczas wykonywane przez IPN w zakresie ewidencjonowania, gromadzenia, przechowywania, opracowywania, zabezpieczania, udostępniania i publikowania dokumentów organów bezpieczeństwa państwa a także Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i ZSRR oraz w zakresie ochrony danych osobowych mają się stać zadaniami realizowanymi przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Śledztwa w sprawach dotychczas prowadzonych przez prokuratorów IPN prowadziłoby właściwe biuro Prokuratury Generalnej lub wydział wskazanej przez Prokuratora Generalnego prokuratury apelacyjnej.

„Likwidacja IPN dałaby już po roku wymierne oszczędności dla budżetu. Obecnie corocznie utrzymanie IPN kosztuje budżet państwa ponad 200 mln zł a jak wskazano wcześniej jego działania mogą być bez żadnych perturbacji zastąpione przez prokuraturę oraz archiwa państwowe i ministra do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, w ramach posiadanych przez te organy środków lub w niewielkim stopniu zwiększonych.” - ocenili zmianę finansowe wnioskodawcy.

Zdaniem projektodawców zaoszczędzone środki finansowe należy przeznaczyć m.in. na granty na badania historii najnowszej, rozdzielane między liczne akademickie ośrodki badawcze, co zapewniłoby przy okazji pluralizm postaw i opcji politycznych i metodologicznych badaczy

Ostatecznie wniosek poza posłami SLD poparli tylko parlamentarzyści Ruchu Palikota. Przez, co Sejm odrzucił projekt ustawy likwidującej IPN.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Siti pisze:

    Tylko 81 mln na PAN? A 223 na IPN, który zajmuje się wąskim wycinkiem historii?

  2. ANTYKACZKA pisze:

    JAK SLD BYŁO U KORYTA,TO MOGŁO TEGO POTWORKA IPN ZLIKWIDOWAĆ, NIESTETY KAŻDY POLSKI POLITYK, CZY Z LEWA,CZY Z PRAWA, JEST CHCIWY,WIĘC POSADKA Z KASĄ KILKANAŚCIE PATOLI MIESIĘCZNIE,ZA GRZEBANIE W PAPIERACH I TRUPACH, TO KURA ZNOSZĄCA ZŁOTE JAJA!!PO DRUGIE I PO Z PSL TEGO NIE ZROBIŁY,TYLKO JESZCZE ZWIĘKSZYŁY BUDŻET TEGO DZIWACTWA!!PiSIAKI ZAŚ OBSADZAJĄ SWOIMI, WIEC MAMY TERAZ MEGA ORGAN, PRAWIE JAK STASI W NRD, ALBO GESTAPO!!

Zostaw własny komentarz