Odnaleziono najstarszy kolorowy film


Kilka dni temu brytyjskie National Media Musem w Bradford poinformowało o niezwykłym znalezisku, dzięki któremu niezbędne będą zmiany w książkach traktujących o historii kinematografii.

Zdjęcie: AP/National Media Museum

Odnaleziony w brytyjskim muzeum film pochodzi z 1902 roku i jest obecnie uznawany za najstarszy naturalnie kolorowy film. Do tej pory najstarszy znany tego typu film datowano na 1909 rok.

Na około 40 sekundowym fragmencie nagrania zaprezentowanym przez brytyjskie muzeum widać trójkę dzieci trzymających w ręku duże słoneczniki, siedzących dookoła stołu nakrytego bordowym suknem z postawionym na nim akwarium ze złotą rybką. Nagranie zawiera również obrazy z pięknie ubarwioną papugą, sceny z londyńskiej ulicy oraz jedno z dzieci twórcy bawiące się w jego ogrodzie w Hounslow.

Znalezisko nakręcone zostało przez Edwarda Raymonda Turnera. Ten urodzony w 1873 w Clevedon i mieszkający w Londynie fotograf opracował i opatentował w 1899 roku unikatową i niezwykle jak na owe czasy skomplikowaną technikę nadawania obrazom kolorów poprzez naświetlanie kolejnych fragmentów światłoczułej kliszy za pomocą światła przechodzącego przez filtry w 3 kolorach: niebieskim, zielonym i czerwonym. Dzięki temu możliwe było nadanie filmowanym obiektom naturalnych kolorów. Co prawda, znane są nieco starsze kolorowe filmy, jednak były one po prostu sztucznie wypełniane barwami, a co za tym idzie ich jakość i autentyczność były niezwykle kiepskie. Technika, którą posłużył się Turner przy kręceniu swojego filmu pozwalała na świetną jakość przy jednoczesnym nadaniu autentycznych kolorów filmowanym obrazom.

Film, przechowywany przez 110 lat w metalowej puszcze, odnalazł Micheal Harvey, pracownik National Media Musem. Znalezisko jest świetnie zachowane i wzbudza duże nadzieje związane z jego renowacją i przechowywaniem. O tym jednak, iż film znajduje się w archiwum wiedziano od dłuższego czasu, nie mniej jednak jego upublicznienie wymagało nie tylko zgody, ale także zbudowania odpowiedniego projektora, który przystosowany byłby do nietypowego rozmiaru rolki wynoszącego 38,3 mm.

Prace nad kolorowymi filmami w technice w jakiej wykonany jest odnaleziony niedawno film Turner prowadził wraz z Charlesem Urbanem i Frederickiem Marshallem Lee – brytyjskimi przedsiębiorcami filmowymi. Niestety, technika uznana została za zbyt skomplikowaną, a wobec rychłej śmierci Tunera w 1903 roku zaprzestano nad nią prac. Była ona jednak jedną z podwalin dla prac Charlesa Urbana i George’a Alberta Smitha nad techniką zwaną Kinemacolour. Niestety, mimo iż ta dużo bardziej zaawansowana i efektywna technika wykorzystywała w pewnym stopniu rozwinięte i udoskonalone osiągnięcia Turnera, wdowa po nim nigdy nie otrzymała żadnej rekompensaty, co najprawdopodobniej związane było z faktem, iż technika Kinemacolour znacznie upraszczała technikę Turnera. Mimo to, miejsca w historii światowej kinematografii Edwardowi Raymondowi Turnerowi nikt nie jest już w stanie odebrać.

Pod tym linkiem można zobaczyć relację z publikacji filmu oraz jego fragmenty.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz