Wkrótce otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum AK w Krakowie


W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, 27 września 2012 r. w krakowskim Muzeum Armii Krajowej zostanie otwarta długo oczekiwana stała ekspozycja.

Ekspozycja stała będzie prezentowała dzieje Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej na tle polskich tradycji niepodległościowych. Do czasu jej otwarcia, w Muzeum można było zwiedzać wystawy czasowe.

Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Jego początki sięgają 2000 r., gdy muzeum było samorządową jednostką upowszechniania kultury Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego. W 2005 r. zdecydowano się na ogłoszenie międzynarodowego konkurs architektoniczny na nowy budynek. Zwyciężyła praca Biura Autorskiego AIR Jurkowscy Architekci - Prezesa SARP Ryszarda Jurkowskiego. Następnie opracowano projekt rewaloryzacji zabytkowej siedziby Muzeum i jej adaptacji na potrzeby muzealne.

Prace budowlane prowadzone przez Chemobudowę - Kraków SA ukończono jesienią 2011 r. i kosztowały ok. 30 mln. zł, z czego 85% pochodziło ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część po połowie wyłożyły samorządy Krakowa i Województwa Małopolskiego. W efekcie rewaloryzacji i adaptacji powierzchnia budynku zwiększyła się z dotychczasowych 1300 m2 do 6500 m2, a kubatura nowoczesnego gmachu Muzeum wynosi ok. 25000 m3.

Obecnie za ok. 5,5 mln. zł konsorcjum Deko-Bau i Centrum Techniki Antywłamaniowej realizuje ekspozycję stałą, której otwarcie planowane jest na 27 września 2012 r.

W związku z wkroczeniem prac wystawienniczych w decydującą fazę Muzeum jest obecnie niedostępne dla zwiedzających.

Film promujący otwarcie:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Candpep pisze:

    Czekam na relację z otwarcia.

Zostaw własny komentarz