Debata portali i forów historycznych na Targach Książki Historycznej [video]


Jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących Targom Książki Historycznej w Krakowie była współorganizowana przez nasz portal i forum historycy.org debata historyczna. Wzięli w niej udział przedstawiciele historia.org.pl, dws.org.pl i konflikty.pl.

Debata była poświęcona obecności historii w Internecie i kwestiom prowadzenia portalu i for historycznych. Nie zabrakło także wątków dotyczących promocji polskiej historii za granicą i polityce historycznej. Na zakończenie pytania zadawała publiczność.

Wśród poruszonych kwestii znalazły się takie zagadnienia jak fenomen historii w Internecie, tutaj jednym z  przykładów był wykop.pl, gdzie historyczne artykuły cieszą się niezmierną popularnością. Uczestnicy zauważyli także znaczącą obecność historii w największych dziennikach i tygodnikach w Polsce.

Ciekawym zagadnieniem był udział kobiet w tworzeniu historii w Internecie. O ile w redakcjach i wśród recenzentów jest ich coraz więcej, to na forach historycznych Panie dyskutują niezwykle rzadko. Uczestnicy debaty próbowali dociec powodów ich małej aktywności zachęcając jednocześnie kobiety do większego zaangażowanie w prezentowane inicjatywy.

Dyskutanci jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko odpłatności za możliwość korzystania z ich internetowych mediów, sceptycznie odnosząc się do projektu piano.pl. Przy okazji nawiązała się dyskusja o finansowaniu historycznych mediów i możliwości wspierania różnych przedsięwzięć przez ich społeczności.

W części, w której publiczność zadawała pytania nie obeszło się bez kontrowersji - dr Joachim Neander skrytykował w niej nowy portal IPN poświęcony obozom zagłady, zarzucając twórcom strony nieścisłości. Tomasz Leszkowicz z Histmag.org dzielił się doświadczeniami związanymi z finansowaniem działalności swojej redakcji. Mówił o problemach i uniknięciu zapłacie grożącej grzywny za nielegalną zbiórkę. Wojtek Duch z historia.org.pl podzielił się informacją o nowym rządowym projekcie ustawodawczym mającym ułatwić i uprościć zbiórkę obywatelską. Zaproponował monit tej legislacji i w razie potrzeby wspólne wystąpienie portali w celu jej poparcia, by w ten sposób przyczynić się do jej uchwalenia. Widzowie razem z uczestnikami debaty zastanawiali się także nad dalszym rozwojem for historycznych i próbowali odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest wyczerpanie tematów do dyskusji.

Uczestnicy debaty wyrazili wolę do kolejnego spotkania, także w szerszym gronie.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Aramaki pisze:

    „ dr Joachim Neander skrytykował w niej nowy portal IPN poświęcony obozom zagłady, zarzucając ich twórcom nieścisłości”
    - w to zdanie wkradł się chyba mały błąd ...

Zostaw własny komentarz