Premiera: „Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego”, I. Kienzler


Dziś do sprzedaży trafiła książka Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego autorstwa Pani Iwony Kienzler. Książka nie zajmuje się postacią Naczelnika jako polityka, wojskowego czy męża stanu. Opowiada o jego związkach z kobietami, które trwały u jego boku, towarzyszyły mu w życiu i działalności konspiracyjnej i kochały go nawet wówczas, gdy on je odtrącił.

Iwona Kienzler

Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego

Premiera: 2 października

Galerię pań ważnych w życiu Marszałka otwiera jego matka, jedyna kobieta, którą kochał naprawdę, a następnie  przedstawione zostały sylwetki Leonardy Lewandowskiej, jego „syberyjskiej ukochanej”, pierwszej żony Marii Juszkiewicz, dla której zmienił wyznanie oraz jego ostatniej małżonki - Aleksandry Szczerbickiej.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest Kazimierze Iłłakowiczównie, osobistej sekretarce Marszałka, która także była zafascynowana nim jako mężczyzną. Przegląd dam serca Piłsudskiego zamykają Leokadia Lewandowska, piękna lekarka, towarzysząca mu podczas wyjazdu na Maderę oraz jego ostatnia fascynacja - Jadwiga Burhardt.

Piłsudski, jak wszyscy wybitni ludzie, nie był łatwy we współżyciu, o czym boleśnie przekonały się wszystkie jego partnerki. Biografowie Piłsudskiego zauważają w każdym z jego związków trzy zasadnicze fazy: pierwsze zauroczenie, które przeradzało się w głęboką fascynację, potem następowało pogłębienie więzi uczuciowej oraz intelektualnej, a następnie postępująca obojętność. Kobiety swego życia traktował bardzo instrumentalnie, a one nigdy nie przestały kochać tego nietuzinkowego, fascynującego mężczyzny. Uczucie było na tyle silne, że dwie z nich wolały umrzeć niż żyć ze świadomością odtrącenia przez niego.

  • Nieznane fakty z życia Józefa Piłsudskiego
  • Tragiczny trójkąt miłosny marszałka
  • Polsce - wierny do końca, kobietom - tylko, gdy je kochał
  • Józef Piłsudski - czterdziesty czwarty król Polski

Cena detaliczna: 35,00
Cena internetowa: 28,00
Wydawca: Bellona
ISBN/EAN: 9788311123793
Liczba stron: 304

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz