„Szewc” kolejnym odzyskanym dziełem sztuki


Obraz pochodzący ze szkoły flamandzkiej pt. „Szewc” z przedwojennych zbiorów wilanowskich, utracony w czasie wojny, wróci do Polski po 70 latach dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Szewc” / fot. mkidn.gov.pl

Obraz przestawiający szewca przy pracy, odnaleziono w lipcu br. na terenie Niemiec. Badania przeprowadzone przez specjalistów z Muzeum w Wilanowie potwierdziły ‚że odnalezione płótno jest tożsame z tym, które zaginęło w czasie II wojny światowej. Obraz znajdował się w galerii wilanowskiej co najmniej od poł. XIX w. Został zrabowany prawdopodobnie w pod koniec 1944 lub na początku 1945 r. W Muzeum pozostała jedynie pusta rama z umieszczoną na odwrocie informacją, że dzieło zaginęło w czasie II wojny światowe. Obraz został uwzględniony w spisach strat wojennych opracowanych przez muzeum w l. 60. oraz zarejestrowany pod nr 14160 w bazie danych dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej prowadzonej przez Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN.

Na podstawie dokumentacji przesłanej przez DDK, osoba będąca w posiadaniu obrazu podjęła decyzję o jego zwrocie. Proponowany termin i miejsce przekazania płótna to 5 października br., Muzeum Pałac w Wilanowie. Podczas Uroczystości darczyńca zostanie uhonorowany „Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

„Szewc” to kolejne dzieło zaginione w okresie II wojny światowej, które w ciągu ostatnich miesięcy wraca do kraju. Dzięki staraniom polskiego ministerstwa kultury odzyskano m.in. „Pomarańczarkę” Aleksandra Gierymskiego, „Murzynkę” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej i dzieła Juliana Fałata „Przed polowaniem w Rytwianach” i „Naganka na polowaniu w Nieświeżu”

Z obiektami utraconymi w wyniku II Wojny Światowej można sie zapoznać na stronie http://kolekcje.mkidn.gov.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. D pisze:

    obraz należy do kolekcji Anny Branickiej- Wolskiej

Zostaw własny komentarz