„SMS Wolf” - R. Guilliatt, P.Hohnen - recenzja


Książka SMS Wolf wydana przez wydawnictwo Replika to ciekawa popularnonaukowa pozycja dotycząca jednego z najmniej znanych, ale także najbardziej niezwykłych epizodów I wojny światowej. Mowa o wojażach niemieckiego korsarza po oceanach świata.

SMS Wolf – niemiecki krążownik pomocniczy, przypominający zwykły frachtowiec –  przez 15 miesięcy terroryzował prawie wszystkie oceany. Żaden szlak komunikacyjny czy port na półkuli południowej nie były bezpieczne. SMS Wolf pod dowództwem kapitana Karla Augusta Bergera  zdobył, a następnie zatopił 14 statków, a jego miny sprowadziły na dno kolejne 13.

Jednak nawet Kaiserliche Admiralstab nie dawał mu szans na powrót, bowiem wobec przewagi aliantów wypady niemieckich korsarzy były z natury misjami samobójczymi.
A jednak kapitan Nerger i jego załoga dokonali czegoś niezwykłego, wręcz wyjątkowego
w całej historii marynistyki. SMS Wolf przebył ponad 64 tysiące mil morskich i spędził 15 miesięcy na morzu, bez zawijania do jakiegokolwiek portu. Zapasy, jedzenie, środki remontowe i węgiel przejmował ze zdobycznych pryzów. Przestrzegając postanowień konwencji międzynarodowych, zabierał coraz to nowych więźniów. Wkrótce na jego pokładzie gnieździło się ponad 400 jeńców reprezentujących 25 różnych narodowości.

Książka to gotowy materiał na hollywoodzki hit. Historia jest niezwykła i fascynująca. Na dodatek nieźle udokumentowana i doceniona za granicą (w 2009 roku SMS Wolf została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową w Australii). Na niekorzyść wpływają – mierne wydanie i liczne literówki. Szkoda.

Plus minus
Na plus:
+ „świeży” temat
+ ciekawa narracja
+ książka dobrze udokumentowana
Na minus:
– słabe wydanie
– liczne literówki
– popularnonaukowy styl

Tytuł: SMS Wolf
Autor: Richard Guilliatt, Peter Hohnen
Wydanie: 2011
Wydawca: Wydawnictwo Replika
ISBN: 978-83-7674-1130
Stron: 352 + 16 wklejka
Oprawa: miękka
Cena: ok. 20-40 zł
Ocena recenzenta: 4/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Jarosław Centek pisze:

    Hmm ocena jest bardzo krytyczna, a recenzja bardzo krótka... ciężko jest zorientować się co z tą książką jest nie tak, skoro w „plusach” jest „ciekawa narracja”, a w minusach „popularnonaukowy styl”. Autor mógł rozwinąć co oznacza „słabe wydanie” i „liczne literówki”.

  2. Dominik pisze:

    @Jarosław - slabe wdanie oznacza, ze księżka została wydrukowna np. na fatalnym papirze i z niechlujną szatą grficzną. A co to są liczne literówki? Przeczytaj pierwsze zdanie, to pojmiesz 🙂

Zostaw własny komentarz