Wystawa: „Sztuka poza czasem. Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952)”


Kiedy w ubiegłym roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowywało wystawę prac Stefana Norblina, nikt nie przypuszczał, jakie za tym pójdą niezwykłe wydarzenia, a nawet odkrycia – nie tylko artystyczne.

Pierwsza powojenna wystawa Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny, którą zorganizowało w 2011 r. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, wywołała falę zainteresowania artystą w Polsce i na świecie. Ukazanie wielowątkowej twórczości Norblina, a zwłaszcza po raz pierwszy i jedyny wypożyczenie na tę okazje obrazów i projektów z indyjskiego Jodhpur, pokazało Norblina jako artystę wymykającego się jednoznacznej ocenie. Odsłony wystawy w Indiach w prestiżowej Narodowej Galerii w New Delhi oraz Bombaju na nowo ukazały dziedzictwo Norblina w tym kraju. Informacje o wystawie oraz katalog przypomniał także o artyście w USA. Badania nad twórczością Norblina nabrały nowego wymiaru, przyniosły i wciąż przynoszą dalsze odkrycia.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli stało się dzięki temu nieformalnym centrum badawczym nad życiem i twórczością artysty, a wartość i popularność wystawy pociągnęła za sobą następne pozytywne wydarzenia.

Już 12 października b.r. zostanie otwarta kolejna odsłona stalowowolskiej wystawy pod nowym tytułem Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952), w Muzeum Plakatu w Wilanowie (oddział Muzeum Narodowego). Wystawa powstała we współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Wyeksponowane tam będą obrazy i prace z Polski, z podkreśleniem roli plakatu, a także kolekcja amerykańska z Kalifornii. Artysta zostanie zaprezentowany w Warszawie – w miejscu swojego urodzenia, a zbiega się to z okrągłymi rocznicami zarówno urodzin (120) jak i śmierci (60).

Ekspozycji towarzyszy niezwykłe odkrycie – o tym nie wiedział nawet syn Stefana Norblina i Leny Żelichowskiej, wcześnie osierocony przez rodziców. Okazało się, że wbrew znanym dotąd informacjom, prochy obojga nie zostały rozsypane nad okolicami San Francisco, gdzie zmarli, lecz złożone na cmentarzach nieopodal tego miasta. Obecnie, dzięki zgodzie syna, wracają na polską ziemię. Uroczyste sprowadzenie i złożenie na Powązkach prochów Stefana Norblina i Leny Żelichowskiej poprzedzi inaugurację wystawy w Wilanowie. Dzień poświęcony pamięci Stefana Norblina rozpocznie się na wspomnianych Powązkach, następnie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica w dzielnicy Żoliborz – tam gdzie Stefan zbudował swój dom, nazwany Kaskadą. Finałem będzie wieczorny wernisaż w Muzeum Plakatu, połączony z premierą nowego filmu o artyście.

A już w przyszłym roku w Stalowej Woli czekają nas nowe wydarzenia związane z sylwetką twórczą Stefana Norblina, o czym Muzeum będzie na bieżąco informować.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz