Muzeum Historii Żydów Polskich wiosną 2013 przywita pierwszych zwiedzających


Odbiory techniczne do końca tego roku, pierwsi goście na wiosnę 2013 r., uroczyste otwarcie w grudniu – takie plany na najbliższe miesiące ma budowane przez m.st. Warszawę Muzeum Historii Żydów Polskich, które powstaje na Muranowie.

Muzeum Historii Żydow Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

Muzeum wizytowała dziś  Hanna Gronkiewicz-Waltz, której zaprezentowano postęp robót.

„Na budowie Muzeum Historii Żydów Polskich spotykamy się już po raz kolejny. Głównym zadaniem miasta jest oddanie tej inwestycji „pod klucz” i właśnie zbliżamy się do tego terminu. To największa po Centrum Nauki Kopernik placówka kulturalna, która realizuje Warszawa” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent  podkreśliła, że budynek robi wrażenie  i choć jego zbudowanie nastręczało wykonawcy spore trudności efekt końcowy a zwłaszcza wewnętrzna pofalowana ściana pustej przestrzeni, symbolizująca przejście Żydów przez Morze Czerwone, jest imponująca.

Budynek

Projekt Rainera Mahlamäki w twórczy i niezwykły sposób wychodzi naprzeciw założeniom funkcjonalno-użytkowym Muzeum, zarówno jeśli chodzi o umieszczenie w nim specjalnie zaprojektowanej Wystawy Głównej, jak również powierzchni przeznaczonych na wystawy czasowe, działalność edukacyjną, kulturalną i obsługę ruchu turystycznego.

Wystawę Główną tworzoną równolegle do prac projektowych i budowlanych, architekci umieścili w kondygnacjach podziemnych. W części naziemnej – Centrum Edukacyjnym z salami projekcyjno – konferencyjno – koncertowymi i biblioteką będzie toczyło się życie ku przyszłości. Ważnym elementem projektu są jego walory estetyczne.

Wystawa główna

Wystawa Główna Muzeum Historii Żydów Polskich będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m² zobrazują tysiącletnią historię największej społeczności żydowskiej na świecie osiadłej na ziemiach polskich. Wystawa pokaże tę obecność tak, jak jeszcze nigdzie i nigdy nie była ona prezentowana. Zamiast eksponatów widzowie zobaczą interaktywną opowieść o historii, kulturze i religii żydowskiej opartą na licznych materiałach źródłowych. Historia tysiąca lat obecności żydowskiej na ziemiach polskich zostanie

Międzynarodowy Konkurs

30 czerwca 2005 r. w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na budynek Muzeum Historii Żydów Polskich zwyciężył projekt Finów, Rainera Mahlamäki i Ilmari Landelmy.

Taki werdykt ogłosiło międzynarodowe jury pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego w składzie: Eleonora Bergman, Michał Borowski, prof. Zvi Efrat, prof.Kenneth Frampton, Jerzy Halbersztadt, Krzysztof Jaraczewski, Ryszard Jurkowski, prof. Andrzej Rottermund, prof. Joseph Rykwert, Axel Sowa, Edward van Vooleni prof. Feliks Tych.

W Konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wzięło udział 119 architektów i zespołów. Do ostatecznej rozgrywki jury zaprosiło 11 architektów. Ich zadaniem było zaprojektowanie Muzeum zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi zawartymi w Programie funkcjonalno-użytkowym budynku.

Źródło: um.warszawa.pljewishmuseum.org.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz