Program telewizyjny dla historyków (22-28 października 2012) |
Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.
Poniedziałek, 22 października
8:00 – Discovery Historia – Córki przestworzy
Losy trzech Polek, które swoja fascynację lotnictwem zaczynały od szybowców. Niestety tragiczne skutki wojny pchnęły je do służby na samolotach wojskowych. Trzy Polki i trzy historie zmagań z urzędnikami, sprzętem i mężczyznami.
10:00 – CANAL+ - Ludzie Boga
Algieria, 1996 rok. W kraju zaostrza się konflikt pomiędzy rządem, a radykalnymi ugrupowaniami islamskimi. Bojownicy wysyłają komunikat do cudzoziemców, aby opuścili ich kraj. Wiadomość dociera do małego klasztoru Notre Dame de l’Atlas w górach Maghrebu na pograniczu Sahary, w którym żyją francuscy zakonnicy. Duchowni od kilku lat żyją w symbiozie z muzułmańską ludnością, której oferują darmową przychodnię lekarską. Zgodnie ze swoimi przekonaniami, nie prowadzą misji ewangelizacyjnej i powstrzymują się od głoszenia kazań. Dziewięciu mnichów zaczyna rozważać opuszczenie Algierii, ale ostatecznie decyduje się zostać. Wkrótce przeor Christian i inni zakonnicy zostają napadnięci przez grupę fundamentalistów Ali Fayattia. Bojownicy żądają pomocy medycznej i oddania zapasów leków. Film oparty na historii francuskich trapistów, którzy znaleźli się w sercu konfliktu pomiędzy rządem Algierii a Islamskim Frontem Ocalenia.
11:00 – HISTORY – Kto tak naprawdę odkrył Amerykę
Czy przed Krzysztofem Kolumbem do Nowego Świata dotarli inni odkrywcy? Twórcy programu próbują sprawdzić, czy mogli to być Chińczycy, Japończycy, Polinezyjczycy, Wikingowie, Walijczycy, Irlandczycy lub Hebrajczycy.
12:00 – TVP Historia – Sensacje XX wieku: Tajemniczy zamek
Dzięki pomocy polskich kryptologów Anglicy i Amerykanie szybko nauczyli się dekodować komunikaty szyfrowane na słynnej niemieckiej Enigmie. Jednak nie potrafili poradzić sobie z szyframi Sowietów. W 1945 roku, kiedy zwycięstwo było już w zasadzie przesądzone, Zachód z coraz większą podejrzliwością przyglądał się swemu radzieckiemu sojusznikowi, który w najbliższej przyszłości mógł okazać się rywalem. Alianci przechowywali ogromne ilości nierozszyfrowanych radzieckich depesz. Gdyby udało się zdobyć aparat do ich dekodowania, można byłoby nie tylko odkryć intencje Rosji, ale także ujawnić jej agentów. Rozpoczęła się tajna akcja, mająca na celu wydobycie maszyny...
13:00 – Viasat History – Helena Trojańska, odc. 1
Romans pięknej Heleny z Parysem doprowadził do wybuchu krwawego konfliktu - wojny trojańskiej. Ta historia przez stulecia była opowiadana na nowo. Bettany Hughes prowadzi badania na terenach położonych na wschód od Morza Śródziemnego, by poznać prawdziwą historię legendarnej postaci, jaką stała się Helena Trojańska.
15:00 – Discovery Historia – Caryca Katarzyna, odc.2-ost.
Filmowy portret najsłynniejszej władczyni Rosji, Katarzyny Wielkiej. Dokument odsłania kulisy władzy carycy, dzięki której Rosja powiększyła swoje terytorium i wprowadziła wiele reform społecznych.
17:00 – Viasat History – Morskie Imperium, odc.1
Twórcy serialu pokazują jaki wpływ miała brytyjska Marynarka Królewska na politykę, kulturę i ekonomię kraju oraz sposób w jaki kształtowała ona wizerunek Wielkiej Brytanii, jej demokrację, a nawet tożsamość tego kraju. Historyk i żeglarz, Dan Snow, opowie o historii Wielkiej Brytanii widzianej przez pryzmat jej najbardziej znaczącej instytucji, czyli marynarki wojennej.
19:00 – Viasat History – Gladiatorzy: Powrót z zaświatów
Sześciu gladiatorów, którzy 1800 lat temu zginęli na arenie zostaje w tym programie przywołanych z zaświatów. Niedawno odkryte na rzymskim cmentarzu w brytyjskim hrabstwie York szczątki gladiatorów, ujawniają wiele nieznanych dotąd szczegółów na temat zasad obowiązujących w potyczkach gladiatorów, wrogów z którymi walczyli i ran, od których ginęli. Dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny sądowej udaje się w programie przywrócić do życia legendy areny.
20:00 – Discovery World – Legendarne samoloty bojowe: P-39 Airacobra
Na początku wojny, gdy Niemców bardzo trudno było pokonać w powietrzu, samolot myśliwski Airacobra, który posiadał działko 37 mm, pozwalał pilotom alianckim na zadawanie wrogowi strat.
Wtorek, 23 października
9:00 – Viasat History – Komórka, odc.1
Przełomowe odkrycie, że wszystkie żywe organizmy na ziemi zbudowane są z komórek, obaliło obowiązujące od setek lat naukowe i religijne dogmaty. Wszystko zaczęło się od handlującego suknem holenderskiego kupca Antoniego van Leeuwenhoeka. Dr Adam Rutherford wyrusza do jego domu w Delfcie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób udało mu się odkryć niewidoczne gołym okiem królestwo dziwnych żyjątek. Zanim naukowcy dowiedli jego teorii, musiały upłynąć dwa wieki.
11:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: Chmielnicki – buntownik mimo woli
Choć charyzmatyczny i pełen cech przywódczych, nie chciał stawać na czele buntu Kozaków. Bohdan Chmielnicki walczył całe życie o ukochaną kobietę. Powstania wzniecił przy okazji.
12:00 – Viasat History – Zapomniane diety z przeszłości, odc.1
Wolontariusze przechodzą na dietę, w której muszą liczyć i ściśle kontrolować ilość przyjmowanych kalorii. Sprawdzają, które z zaleceń było najskuteczniejsze: wiktoriańskie - nakazujące, by jeść niemal wyłącznie mięso - czy edwardiańskie - każdy kęs przeżuwać dokładnie i aż 32 razy.
13:00 – Viasat History – Helena Trojańska, odc. 2-ost.
Romans pięknej Heleny z Parysem doprowadził do wybuchu krwawego konfliktu - wojny trojańskiej. Ta historia przez stulecia była opowiadana na nowo. Bettany Hughes prowadzi badania na terenach położonych na wschód od Morza Śródziemnego, by poznać prawdziwą historię legendarnej postaci, jaką stała się Helena Trojańska.
15:00 – Discovery Historia – Bismarck – kanclerz i demon, odc.2-ost.
Sylwetka kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Poznamy go jako studenta prawa wyróżniającego się z tłumu swoich kolegów bardziej zamiłowaniem do hulanek niż dokonaniami na polu nauki. Dowiemy się także, że zadłużony po uszy, zmuszony był wrócić do domu swoich rodziców bez ukończonego stażu praktyki prawniczej.
17:00 – Viasat History – Morskie Imperium, odc.2
Okres brytyjskiej ekspansji na świat dzięki kooperacji marynarki wojennej i handlowej. Te wspólne działanie przyniosły Wielkiej Brytanii ogromne korzyści ekonomiczne i przyczyniły się do dominacji Zjednoczonego Królestwa na morzach przez następne stulecia.
18:00 – Discovery Historia – Sekrety starożytności: Piramidy
Film jest nowym spojrzeniem na tajemnice egipskich piramid oraz podróżą w czasie o ponad sześć tysięcy lat wstecz, do czasów cywilizacji Sumerów. Dokument przedstawia także największe na całym świecie piramidy leżące w sercu Ameryki. W środku piramidy Majów jest scena przeznaczona do misternych i krwawych rytuałów, odprawianych przez królów starożytnego Meksyku. W ścianach piramidy Słońca i Księżyca w Teotihuacán odnaleziono szczątki ludzi.
21:00 – Viasat History – Wzloty i upadki Wersalu: Ludwik XIV
Portret władcy Ludwika XIV - wizjonera, który umiejętności polityka łączył z cechami wysublimowanego znawcy sztuki. Wojny, problemy finansowe i dramatyczne przejścia osobiste nie były w stanie przekreślić jego planów o stworzeniu pałacu marzeń - Wersalu. Trzy główne okresy historii tej rezydencji powiązane są z trzema ukochanymi kobietami króla.
Środa, 24 października
9:00 – Viasat History – Komórka, odc.2
Doktor Adam Rutherford prowadzi dalsze dociekania na temat tego, jak postępowały badania nad komórką. Przypomina eksperyment młodego szwajcarskiego naukowca Johanna Friedricha Mieschera, który pod koniec lat 60. XIX wieku w pierwszym na świecie laboratorium biochemicznym dokonał przełomowego odkrycia jądra w komórkach. Odnalazł w nim nieznaną substancję i nazwał ją nukleiną. Był to pierwszy krok na drodze do poznania DNA.
10:30 – Polsat Play – Historia faszyzmu, odc. 3
Dzieje faszyzmu - od powstania doktryny we Włoszech w latach 20. XX wieku, poprzez wydarzenia w hitlerowskich Niemczech, aż do upadku Mussoliniego i ustanowienia Włoch republiką.
12:00 – Viasat History – Zapomniane diety z przeszłości, odc.2
W ramach drugiego etapu eksperymentu odchudzającego sir Roya Stronga ochotnicy próbują diety trzech posiłków dziennie wspomaganej zimnymi kąpielami i gimnastyką. Gdy wolontariusze jęczą z głodu, sir Roy dochodzi do wniosku, że jest to najlepszy czas, aby wypróbować ich możliwości zachowania umiaru. Według niego w utrzymaniu szczupłej sylwetki najważniejsza jest dyscyplina.
13:00 – Viasat History – Michał Anioł – prawda i mit
Podczas prac nad renowacją posągu Mojżesza autorstwa Michała Anioła w jednym z rzymskich kościołów włoski konserwator sztuki Antonio Forcellino wpada na ślad długo ukrywanej przed światem tajemnicy, dotyczącej życia renesansowego mistrza. Forcellino stwierdza, że wizerunek tego artysty jako wiernego sługi papieża i Kościoła Katolickiego nie jest prawdziwy. W rzeczywistości Michał Anioł był konspiracyjnym zwolennikiem protestantów. Takim postępowaniem nie tylko narażał na szwank swoją reputację, ale także ryzykował uznanie go za heretyka i poddanie srogiej karze z rąk inkwizycji.
14:00 – Discovery World – Tragedia oblężonego Leningradu
Kulisy jednej z najtragiczniejszych bitew II wojny światowej. Mieszkańcy oblężonego Leningradu zostali odcięci od świata na 872 dni. Żyli w koszmarnych warunkach, w ciągłym niebezpieczeństwie.
17:00 – Viasat History – Morskie Imperium, odc.3
Na podstawie kariery Horatio Nelsona dowiadujemy się, w jaki sposób Marynarka Królewska przyczyniła się do zbudowania zamorskiego królestwa.
20:00 – Viasat History – Historia Indian: wielki wódz Tecumseh
Opowieść o Tecumseh (1768-1813) - jednym z najwspanialszych wodzów północnoamerykańskich z plemienia Szaunisów. Wzbudził w Indianach potrzebę duchowej odnowy i doprowadził do stworzenia unii, która była bardzo blisko doprowadzenia do powstania niezależnego państwa indiańskiego.
21:00 – Discovery Historia – Wojownicy: Bohaterowie i złoczyńcy: Cortés
Sylwetka Hernána Cortésa de Monroya Pizarro, hiszpańskiego konkwistadora, który zasłynął jako odkrywca Meksyku. W programie m.in. o tym, jak razem z oddziałem 500 żołnierzy podbił imperium Azteków.
Czwartek, 25 października
9:00 – Viasat History – Komórka, odc.3
Prowadzący rozmawia z naukowcami, którzy pracują nad sztucznym stworzeniem nowego życia. Doktor Rutherford zastanawia się, czy takie badania nie są przekroczeniem pewnych niebezpiecznych barier intelektualnych i etycznych. Zamierza również się dowiedzieć, czy wytyczanie celów w nauce powinno być w jakiś sposób ograniczane.
11:00 – Discovery Historia – Dekada Blaira, odc. 2-ost.
Analiza rządów brytyjskiej Partii Pracy pod kierownictwem premiera Tony’ego Blaira. Autorzy przedstawiają największe sukcesy i porażki gabinetu, który sprawował władzę w latach 1997-2007.
12:00 – Viasat History – Zapomniane diety z przeszłości, odc.3
Lady Davenport rozbiera się do naga i namawia innych, aby do niej dołączyli. W czasach wiktoriańskich odkryto, że świeże powietrze i słońce mają terapeutyczny wpływ na ciało, a w latach 20. XX wieku rozpoczęto propagowanie nudyzmu. Wolontariusze próbują swoich sił w sportach na świeżym powietrzu: kolarstwie, golfie, łucznictwie i innych. Okazuje się jednak, że kilkoro z nich skusiło się na alkohol.
14:00 – Discovery World – Marszałkowie II wojny światowej
Sylwetki dwóch radzieckich marszałków z czasów II wojny światowej: Żukowa i Rokossowskiego. W programie o trudnych relacjach między dwoma wodzami oraz o ich kontaktach ze Stalinem.
16:00 – Discovery Historia – Początek: Mała Ameryka
Opowieści osób, które przybyły na Ziemie Odzyskane - Polaków z kresów i Polski centralnej, repatriantów z Francji, Rumunii i Jugosławii oraz Greków, Ukraińców, Żydów i Łemków.
17:00 – Viasat History – Morskie Imperium, odc.3
Szczytowy moment świetności angielskiej floty oraz okres, w którym powoli traci ona na znaczeniu i sile, czego dowodem jest porażka w bitwie jutlandzkiej w 1916 roku.
18:00 – Discovery Historia – Biblia pod lupą: Ostatnia wieczerza
Zespół archeologów i historyków w oparciu o zebrane materiały i historyczne fakty dokonuje rekonstrukcji ostatniej wieczerzy. Naukowcy próbują określić, jakie potrawy znalazły się na stole, kto został zaproszony i gdzie siedział.
20:00 – Discovery Historia – Urke Nachalnik
Portret Icka Farbarowicza, Żyda który w gangu złodziei zyskał przydomek Urke Nachalnik. Za popełnione przestępstwa trafił na 15 lat do więzienia. W tym czasie wiele czytał i odkrył, że sam obdarzony jest talentem literackim.
21:50 – HBO – Ogniem i mieczem
Poseł księcia Jeremiego Wiśniowieckiego Jan Skrzetuski wracając z Krymu, ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu. Zatrzymuje się w karczmie, gdzie angażuje się w konflikt z podstarostą Czaplińskim. Ze starcia wychodzi jednak zwycięsko i wyrzuca przeciwnika na bruk. Świadkami zajścia są m.in. Jan Onufry Zagłoba i Longin Podbipięta, którzy nie kryją podziwu dla temperamentu i odwagi Skrzetuskiego. Obaj rycerze szybko zaprzyjaźniają się z Janem i wspólnie z nim ruszają w dalszą drogę. Niebawem przychodzą z pomocą kniahini Kurcewiczowej i jej bratanicy Helenie. Chłopak zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Niestety, Helena została już przyrzeczona Kozakowi Bohunowi. Skrzetuski zdobywa miłość dziewczyny, czym wzbudza jego wściekłość. Tymczasem stosunki między Polakami i Kozakami zaostrzają się, a Skrzetuski razem z armią Wiśniowieckiego zostaje uwięziony w twierdzy Zbaraż.
Piątek, 26 października
9:00 – Discovery Historia – Prywatne życie władców, odc. 4
Kulisy życia pradawnych władców i królów. Historycy oddzielają fakty od mitów, udowadniając, że korupcja od dawna jest jednym z atrybutów władzy.
10:00 – Discovery Historia – Co wiedzieli starożytni: Japończycy
Japończycy są narodem wyjątkowo przywiązanym do tradycji. Z powodzeniem utrzymują więź z przeszłością. Program jest próbą wyjaśnienia cudu gospodarczego współczesnej Japonii.
12:00 – Viasat History – Zapomniane diety z przeszłości, odc.4
Sir Roy nakazuje zbadanie kału i moczu wolontariuszy. Jest zdania, że istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy tym, co się do organizmu dostaje i co jest z niego wydalane. Ludzie w epoce wiktoriańskiej mieli obsesję na punkcie funkcjonowania jelit i lekarze w tamtych czasach często zalecali środki przeczyszczające i lewatywy. W epoce edwardiańskiej wynaleziono specjalne urządzenie do oczyszczania jelit, a w latach 20. XX wieku była modna irygacja okrężnicy. Podczas zakupów spożywczych na targu Dave wymyka się do pubu na kilka drinków. Kiedy wychodzi to na jaw, sir Roy jest bardzo rozzłoszczony. Zastanawia się, czy Dave powinien pozostać w ośrodku.
13:00 – Discovery Historia – Zbawienna deportacja: Nieznana odyseja polskich Żydów
Historia siedmiu osób deportowanych w 1940 roku z Polski do Związku Radzieckiego. Nakaz Stalina, który objął 200 tysięcy polskich Żydów, wielu z nich uratował życie.
14:00 – Discovery World – Czerwony inkwizytor: Śmierć Wyszyńskiego
Badania sprawy tajemniczej śmierci Andrieja Wyszynskiego. Mogły w nią być zamieszane osobistości z otoczenia Stalina, które po śmierci dyktatora rozpoczęły walkę o władzę.
18:00 – Discovery Historia – Wielcy Egipcjanie: Snefru
Władca ten panował ponad 4500 lat temu. Zlecił budowę trzech piramid, prawie tak wielkich jak słynna piramida w Gizie. Przyjrzymy się sukcesom i porażkom jego ambitnych planów. Dzięki doskonałym animacjom komputerowym ujrzymy dzieła Snefru takimi, jakie były przed wiekami.
20:00 – Viasat History – Hiszpańska grypa – zapomniane ofiary
Wiosną i latem 1918 roku na świecie zaczął się rozprzestrzeniać śmiertelnie groźny wirus. Tylko kilku lekarzy zdawało sobie sprawę, jak wielką może to oznaczać katastrofę. Twórcy filmu opowiadają mało znaną historię doktora Jamesa Nivena i jego bohaterskich wysiłków, zmierzających do opanowania epidemii w Manchesterze. Kiedy pojawiły się pierwsze przypadki grypy, Niven wiedział, że przyjście wielkiej fali zachorowań jest tylko kwestią czasu. Jedynym ratunkiem mogło być ograniczenie ruchu ludności oraz przestrzeganie zasad higieny.
22:00 – Discovery Historia – Wezuwiusz i strach przed Bogiem
Archeolodzy badający Pompeje i Herkulanum doszli do zaskakujących wniosków. Według nich chrześcijaństwo rozpowszechniło się w imperium rzymskim dzięki... wybuchowi Wezuwiusza.
Sobota, 27 października
9:00 – Viasat History – Machu Picchu bez tajemnic
Leżące w Andach na wysokości 2 450 metrów Machu Picchu to najlepiej zachowane miasto Inków. Hiszpanie, którzy sprofanowali każde święte miejsce Indian, nigdy go nie odnaleźli. Uznaje się, że pierwszym badaczem, który dotarł do inkaskich ruin na przełęczy Wayna Picchu był Amerykanin Hiram Bingham. Mimo upływu lat i szeregu badań miasto nadal skrywa wiele tajemnic. Nie wiadomo, kim byli jego budowniczowie, dlaczego wzniesiono je w tak niedostępnym miejscu oraz czemu je opuszczono. Na te i wiele innych pytań próbują w filmie odpowiedzieć naukowcy.
10:10 – Kino Polska – Akcja pod Arsenałem
W nierównej walce z okupantem ścierają się członkowie Szarych Szeregów: „Alek”, Zośka” i „Rudy”. Jedną z akcji konspiratorów jest odkręcenie płyty zasłaniającej polski napis na pomniku Kopernika. Niemcy wpadają na trop organizacji i w dniu 23 marca 1943 roku aresztują jej przywódcę Jana Bytnara „Rudego”. Współtowarzysze postanawiają go uwolnić. Trzy dni później odbijają przyjaciela i innych więźniów przewożonych z alei Szucha na Pawiak. Skatowanego w czasie śledztwa przez hitlerowców „Rudego” nie daje się uratować. Umiera również ciężko ranny „Alek”. Autorem scenariusza jest żołnierz powstania warszawskiego Jerzy Stefan Stawiński, a konsultantami filmu - naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski „Orsza” i Aleksander Kamiński, autor powieści „Kamienie na szaniec”.
11:00 – Viasat History – Bunt niewolników pod Meermin
W wodach wokół wybrzeży południowej Afryki spoczywa wrak Meermin - statku do przewozu niewolników. Jego dzieje wiążą się z haniebnym procederem handlu żywym towarem oraz z historią pierwszych w Afryce Południowej bojowników o wolność, nazywanych Massavana. Pod koniec stycznia 1766 roku okręt wyruszył z Madagaskaru, przewożąc na swoim pokładzie niewolników do Afryki Południowej. Ludzie ci byli stłoczeni i skuci kajdanami. Mieli trafić do kolonii w Kapsztadzie, należącej do Dutch East India Company. Jednak na skutek dramatycznych wydarzeń statek nigdy nie dotarł do portu. Jeden z więźniów zainicjował bunt na statku i przejął jego stery. Powstańcy rozkazali holenderskiej załodze płynąć z powrotem do domu. Jednak doświadczeni żeglarze oszukali buntowników. Kiedy więźniowie zorientowali się w sytuacji na pokładzie wywiązała się krwawa bitwa, w wyniku której Meermin jako wrak trafił na dno morza. Narratorem w filmie jest aktor Liev Schreiber.
14:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Dżihad
Imperium osmańskie włączyło się do działań wojennych wzywając cały świat muzułmański do dżihadu, czyli do świętej wojny przeciwko niewiernym.
17:00 – Viasat History – Zapomniane diety z przeszłości, odc.5
Wojsko ma zaprowadzić rygor w szeregach wolontariuszy. Dla odchudzających się mężczyzn żołnierze wymyślają zestaw ćwiczeń militarnych, dla kobiet - podobny, lżejszy trening. Sir Roy ma nadzieję, że wszyscy uświadomią sobie wagę samodyscypliny i zbiorowej odpowiedzialności. Ćwiczący nie są zadowoleni, jedynie Dave Jordan wykazuje oznaki poprawy.
19:00 – Viasat History – Co mówi ciało Henryka VIII?
Realizatorzy filmu zastanawiają się, jakie medyczne uwarunkowania zadecydowały o dramatycznej zamianie przystojnego Henryka VIII w najgrubszego monarchę Anglii. W oparciu o dokumentację lekarzy powstał portret angielskiego króla, ściśle powiązany z historią społeczną i nauką. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób styl życia Henryka wpłynął na jego zdrowie, a co za tym idzie - również i dzieje Anglii.
21:00 – Viasat History – Czyngis-chan
Dla wielu Temudżyn, zwany Czyngis-chanem (ok. 1155-1227), był uosobieniem okrutnego barbarzyńcy, który miał na sumieniu miliony ludzkich istnień. Innych intryguje postać mongolskiego zdobywcy, twórcy największego imperium w historii ludzkości. O życiu i podbojach Temudżyna na podstawie źródeł chińskich, perskich i współczesnych opracowań opowiadają autorzy fabularyzowanego dokumentu. Do 1206 roku Temudżyn zjednoczył koczownicze ludy Azji Środkowej i został obwołany wielkim chanem. Największym wyzwaniem było pokonanie 12-metrowych murów obronnych Pekinu, które rozciągały się wokół miasta pierścieniem o długości 30 kilometrów. Po wielomiesięcznym oblężeniu Czyngis-chan wydał rozkaz do ataku. Brutalny szturm zakończył się przełamaniem linii obrony. Stolica Chin została zrujnowana.
Niedziela, 28 października
8:10 – TVP Historia – Gwałtownik Boży: Rzecz o ks. Franciszku Blachnickim
Dokument przedstawia osobę i dzieło księdza Franciszka Blachnickiego. Stworzył on Ruch Światło-Życie. Ruch oazowy, który zapoczątkował, stał się fenomenem społecznym na skalę światową. Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 roku. 17 lutego 1994 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, 5 maja 1995 roku otrzymał pośmiertnie Krzyż Oświęcimski. 9 grudnia 1995 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Film ukazuje najważniejsze etapy życia duchownego. O ruchu oazowym i jego założycielu mówią między innymi apb Damian Zimoń - metropolita katowicki, historyk dr Andrzej Grajewski oraz najbliżsi współpracownicy księdza Blachnickiego. Film otrzymał nagrodę specjalną na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów 2005.
11:00 – Viasat History – Norymberga – proces nazistów, odc. 1-3
Serial opowiada o przebiegu procesu sądowego wytoczonego przeciwko nazistom najwyższego szczebla oraz o ujawnionych podczas jego trwania faktach i dokumentach. W programie wykorzystano znalezione na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych archiwa, które do tej pory nie były publikowane. Zebrane informacje śledzą poczynania oskarżonych osób od momentu pojmania aż po wyrok. Opowiadane historie nie są tradycyjnymi biografiami. Pozwalają widzom na spotkanie z czołowymi postaciami po stronie alianckiej - sędziami, prokuratorami i psychologami, aby lepiej zrozumieć w jaki sposób przebiegał jeden z najważniejszych procesów sądowych w historii.
12:50 – TVP Historia – Pradawni bogowie: Majowie
Fascynująca kultura Majów przedstawiona za pomocą podróży do ich miejsc sakralnych na terenie Meksyku i Gwatemali.
16:00 – Viasat History – Starożytne światy
Twórcy serialu ukazują, jak powstawała cywilizacja. Dużo czasu poświęcają narodzinom pierwszych miast, rozwojowi handlu, sztuki wojennej, ale także pisma, religii i kształtowaniu się władzy - najpierw w małym społecznościach, aż po powstanie imperiów, które walczyły o władanie nad światem. Zdjęcia realizowano w Iraku, Syrii, Turcji, na północy Afryki, w Egipcie, Pakistanie i wielu krajach Europy. W serialu występują historycy, archeolodzy i inni eksperci.
20:00 – Viasat History – Terror na lotnisku
Program opowiada o krwawej i pełnej przemocy działalności organizacji Abu Nidal, przypomina również historię ataków terrorystycznych, które miały miejsce 27 grudnia 1985 roku na lotniskach w Wiedniu i Rzymie. Fundamentaliści przeprowadzili wówczas skoordynowane zamachy przy stanowiskach odprawy celnej izraelskich linii lotniczych El-Al. W wyniku tych działań dziewiętnaście osób straciło życie, a ponad stu pasażerów zostało rannych. Po dwudziestu sześciu latach od tych tragicznych wydarzeń widzowie będę mieli okazję poznać nowe fakty i przyjrzeć się niepublikowanym wcześniej dokumentom dotyczącym tej sprawy. W programie pojawią się również zeznania naocznych świadków.
22:00 – Discovery Historia – Edward VIII – król nazista
Autorzy przedstawiają sylwetkę króla Edwarda VIII, brytyjskiego władcy z dynastii Windsorów, i jego niechlubne sympatie polityczne. Urodzony w 1894 roku syn Jerzego V zasłyną głównie małżeństwem z rozwódką, Amerykankę Wallis Simpson, w wyniku którego musiał abdykować. Istnieją jednak dowody, że Edward VIII popierał działalność nazistów. Zdradzał Niemcom tajemnice brytyjskiego rządu i zamierzał powrócić do Anglii jako marionetkowy władca pozostający na usługach III Rzeszy i Adolfa Hitlera. Brytyjscy filmowcy próbują do nich dotrzeć.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.