Historycy wojskowości w Nowym Targu |
W dniach 9-11 listopada 2012 roku w Nowym Targu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych od starożytności do współczesności”.
Jest ona efektem rozwijającej się współpracy małopolskich oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego zapoczątkowanej 21 kwietnia 2012 r. na spotkaniu Forum Małopolskich Oddziałów PTH w Nowym Targu. Konferencja odbędzie się w budynku Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, gdzie mieści się siedziba nowotarskiego Oddziału PTH.
Trzydniowe spotkanie historyków wojskowości objął Patronatem Honorowym prof. dr hab. Jan Szymczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, który wygłosi także wykład inauguracyjny.
W Komitecie naukowym konferencji zasiadają: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), ks. dr hab. Stanisław Nabywaniec, prof. UR (Uniwersytet Rzeszowski), dr hab. Edmund Juśko, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), zaś komitet organizacyjny tworzą: Robert Kowalski, Paweł Juśko, Leszek Zakrzewski i Magdalena Dyląg.
Podczas pięciu sesji plenarnych wygłoszonych zostanie łącznie 30 referatów przygotowanych przez doktorantów i doktorów z kilkunastu ośrodków naukowych w kraju i ze Słowacji. W budynku Bursy będzie można obejrzeć dwie wystawy czasowe, przygotowane przez oddziały PTH w Limanowej oraz w Tarnowie: „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich w relacjach oraz obiektywie Limanowian„, tudzież ”Garnizon Tarnów w II Rzeczpospolitej”.
Natomiast w niedzielę dla uczestników konferencji oraz mieszkańców regionu organizatorzy przygotowali przegląd filmów dokumentalnych. Zaprezentowane zostaną cztery obrazy: „Pierwszy Virtuti„, reż. Leszek Wiśniewski, „Kleeberg odszedł Kleeberczycy zostali„ reż. Mirosław Gronowski, scenariusz Adam Sikorski, „Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę”, reż. Williama Hood i Adama Lavis oraz ”Burza w Okręgu Krakowskim”, reż. Dariusz Walusiak.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.