„Sekrety Watykanu” – C. Augias – recenzja


Sięgając po Sekrety Watykanu trudno nie dojść do wniosku, że wydawnictwo Rebis po raz kolejny stanęło na wysokości zadania, proponując książkę o intrygującym tytule, która zabiera czytelnika w podróż w czasie po mniej lub bardziej znanych wydarzeniach z bogatych dziejów Watykanu.

Po sukcesie różnego rodzaju kodów, sekretów i tajemnic pojawiających się w tytułach dzieł beletrystycznych, przyszła kolej na podobne chwyty marketingowe w literaturze popularnonaukowej. Jednak czytelnik szukający sensacji w książce włoskiego dziennikarza C. Augiasa może poczuć się nieco rozczarowany. Jak wyjaśnia bowiem autor we wstępie, zostały tutaj przedstawione „znaczące wydarzenia dotyczące Stolicy Apostolskiej (Watykanu)„, a zatem suwerennego państwa z wszelkimi przynależnymi mu cechami. I choć pojęcie ”znaczące wydarzenia” może brzmieć dość enigmatycznie, to na pewno nie ma wiele wspólnego z owianymi tajemnicą sekretami. O ile bowiem o tych pierwszych mówi się głośno, o tyle te drugie strzeżone są przed szerszą publicznością. Przyznać jednak należy, że historie opisane przez Augiasa sytuują się na pogranicza sekretu i ważnego wydarzenia, bo chociaż swego czasu mówił o nich cały świat, tak naprawdę niewielu wie, jak do nich doszło, a ci, którzy wiedzą lub wiedzieli, zazdrośnie swych sekretów strzegą.

U większości z nas słowo „Watykan” wywołuje w pierwszej kolejności skojarzenia religijne, z papieżem i Bazyliką św. Piotra na czele. Jednak trzeba pamiętać, że w miejscu tym splatają się aspiracje religijne i polityczne przedstawicieli Kościoła. Augias umiejętnie prowadzi czytelnika po (nieraz bardzo krętych) ścieżkach politycznych, od których aż roi się w Stolicy Apostolskiej.

Książa składa się ze wstępu, szesnastu rozdziałów oraz dodatku. Każdy rozdział to esej poświęcony wybranemu zagadnieniu. Omawiając dany temat, Augias stara się go przedstawić z różnych punktów widzenia. Licznie wprowadzane dygresje zdają się czasem odbiegać od myśli przewodniej, jednak za każdym razem okazuje się, że prowadzone wywody układają się w spójną, logiczną, wielowątkową opowieść. Ponieważ każdy rozdział stanowi zwartą całość, książkę można czytać w dowolnej kolejności. Decydując się jednak na lekturę wybranego rozdziału, warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i uwagi z racji na wspomniane wyżej dygresje. Pewne wątpliwości w kolejności prezentowanych historii może jednak budzić umieszczenie w dodatku etymologii słowa „Watykan”, podstawowych danych na temat Państwa Miasta Watykańskiego oraz Stolicy Apostolskiej. Wydaje się, że informacje te doskonale posłużyłyby raczej jako wprowadzenie, pozwalając zorientować się czytelnikowi w ustrojowych niuansach.

Napisane z erudycją eseje poruszają różnorodną tematykę, dlatego zainteresują z pewnością szerokie grono czytelników. Opowiadając o niezwykłych wydarzeniach autor chętnie sięgał do wielu źródeł informacji, a umiejętnie wkomponowane cytaty świadczą o solidnych przygotowaniach przed napisaniem każdego rozdziału. Pozycja ta może okazać się prawdziwym rarytasem dla osób zainteresowanych książkami poruszającymi zagadnienia natury religijno-politycznej, ponieważ Augias chętnie korzysta z dzieł literatury światowej, o których istnieniu polski czytelnik nie zawsze musi wiedzieć (zwłaszcza rozdział poświęcony jezuitom obfituje w liczne tego typu wzmianki).

Jednym z największych sekretów recenzowanej pozycji jest bez wątpienia źródło przedstawionych opowieści. Co prawda mamy do czynienia z książką popularnonaukową, a więc tym typem literatury, który zwolniony jest z okowów naukowej dokładności, jednak uważam, że poinformowanie czytelnika o pochodzeniu cytatów na pewno podniosłoby wartość merytoryczną książki, a osobom szczególnie zainteresowanym wybranymi zagadnieniami ułatwiłoby pogłębienie wiedzy na własną rękę.

Zaletą publikacji jest poprzedzająca indeks bibliografia, w której obok dzieł włoskich, francuskich i niemieckich nie zabrakło również polskich pozycji. Zwłaszcza te ostatnie rekompensują nieco brak przypisów, tym bardziej że znakomita większość z nich jest łatwo dostępna na rynku, ponieważ wydane zostały stosunkowo niedawno (choć nie brak i pozycji z roku 1923).

Sekrety Watykanu to kolejna już pozycja oferowana przez Rebis, która świadczy o staranności edytorskiej wydawcy – twarda oprawa z ciekawym projektem graficznym powtórzonym na obwolucie przyciąga wzrok i zachęca do sięgnięcia po książkę. Fakt, iż jest ona szyta, stanowi kolejny plus dla renomowanego wydawnictwa. Wartość publikacji podnoszą również zdjęcia związane z poszczególnymi rozdziałami, które zamieszczone zostały w środku książki.

Sekrety Watykanu to pozycja wciągająca, zawierająca mnóstwo mało znanych szczegółów z życia Stolicy Apostolskiej, które Augias stara się ocalić od zapomnienia.

Plus minus:
Na plus:
+ ciekawy temat
+ twarda oprawa
+ książka szyta
+ szata graficzna
+ erudycja autora
+ bogactwo omawianych zagadnień
+ bibliografia zawierająca polskie pozycje
+ atrakcyjna cena
Na minus:
- brak przypisów

Tytuł: Sekrety Watykanu. Historie, miejsca i ludzie tysiącletniej potęgi.
Autor: Corrado Augias
Wydawca: Rebis
Tłumaczenie: M. Bielawski
Data wydania: 2012
ISBN: 9788375107173
Liczba stron: 380
Oprawa: twarda
Cena: 49,90
Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz