Redaktor naczelny „historia.org.pl” kandydatem w konkursie Popularyzator Nauki 2012


Wojtek Duch redaktor naczelny „historia.org.pl” jest kandydatem w konkursie Popularyzator Nauki 2012, który jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

mnisw naukiCelem konkursu jest uhonorowanie najlepszych popularyzatorów nauki w dwóch podstawowych kategoriach: naukowiec lub instytucja naukowa oraz dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa.

Wojtek Duch jest kandydatem w drugiej kategorii. Jest twórcą i redaktorem naczelnym portalu „historia.org.pl”. Studiuje prawo i administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest absolwentem IV LO w Olkuszu.

Portal jest zarejestrowanym wydawnictwem ciągłym, ale nie jest nastawiony komercyjnie. Powstał jako społeczna inicjatywa Ducha, który poświęca jej swój czas i pieniądze na jego rozwój. Początki „historia.org.pl” sięgają 2004 r. Wszyscy współpracownicy - a jest ich kilkudziesięciu - pracują pro bono. „Niektórzy ludzie wolą jeździć na ryby, a ja swój czas wolny poświęcam na działanie portalu” - komentuje kandydat.

„Największym kapitałem tego przedsięwzięcia są ludzie, którzy zaangażowali się w ten projekt. Wymienię tylko Sebastiana Pawlinę, Konrada Tracza, Katarzynę Żuber i Emilię Żuchowską. Ale nie zapominam także o kilkudziesięciu autorach i recenzentach na stałe z nami współpracującymi. W sumie opublikowaliśmy materiały ponad 200 różnych osób.” - dodaje Duch.

Portal, który stworzył Duch, odwiedza w miesiącu ponad 100 tys. użytkowników, a ich liczba rośnie z roku na rok.

„Jego portal dostarcza szerokiego spektrum wiadomości z zakresu historii - od wiadomości podstawowych po specjalistyczne teksty poświęcone wąskim wycinkom historii lub o charakterze ciekawostek. Portal jest dla wielu osób podstawowym źródłem informacji historycznej, a także miejscem otwartej dyskusji o historii, kulturze i edukacji. Każdego roku realizuje liczne projekty edukacyjne, a gdy wymaga tego interes społeczny redakcja pod kierownictwem Ducha interweniuje w sprawach, które poruszają czytelników” - podkreśla prezes Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów UMCS i redaktor portalu Konrad Tracz, który zgłosił kandydaturę Wojciecha Ducha.

Zdaniem Ducha celem portalu jest angażowanie się w informowanie o działalności polskich muzeów, placówek naukowych, czy instytucji kulturalnych. W portalu codziennie publikowane są nowe informacje, np. o nowych wystawach, konferencjach czy rekonstrukcjach historycznych. Następnie z wielu z nich pojawiają się relacje i fotorelacje oraz wywiady z kuratorami ekspozycji. Do współpracy zaproszono tysiąc polskich muzeów, których baz e-mailową udało się stworzyć redaktorowi naczelnemu. Teraz wiele z nich przesyła informacje o swojej działalności, a te są publikowane w portalu. Dlatego na „historia.org.pl” znajdują się wiadomości poświęcone małym regionalnym muzeom jak i tym największym.

W portalu jest także miejsce na artykuły naukowe i popularnonaukowe. Te drugie są napisane w atrakcyjnej dla odbiorcy formie, która ma pokazać, że historia to nie tylko daty i suche fakty.

„Dzięki wysiłkowi takich osób jak Duch historia jest ciekawa, nie kojarzy się z nudną lekcją, ale jest wciągającą opowieścią. Jego inicjatywa spotyka się z uznaniem laików jak i profesjonalnych historyków” - zaznacza w zgłoszeniu Konrad Tracz.

Duch jest pomysłodawcą plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku”, który miał już cztery edycje. Od dwóch lat portal przeprowadza go wspólnie z Muzeum Historii Polski. Celem plebiscytu jest popularyzacja i docenienie najważniejszych przedsięwzięć historycznych w Polsce. Profesjonalne jury wybiera z nadesłanych kandydatur 10, które są następnie poddane pod osąd internautów, którzy dokonują ostatecznego wyboru. Rok temu zwyciężyło otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie, a w tym roku pierwsze miejsce przypadło ponownemu pochówkowi bohatera kpt. Władysława Raginisa. Plebiscytowi zawsze towarzyszą liczne materiały prasowe. Jednak największą wartością tego plebiscytu jest to, w jaki sposób angażuje społeczności lokalne jednocześnie zapoznaje je z innymi najważniejszymi przedsięwzięciami historycznymi w kraju.

„Bardzo sobie cenię współpracę z kołami naukowymi. Patronujemy wielu wydarzeniom, które są przez nich organizowane. Wielu studentów w mniejszym lub większym stopniu współpracuje z nami.” - mówi Duch.

Dużą wagę w portalu przykłada się także do pomocy maturzystom i gimnazjalistom. Specjalnie dla nich stworzono wiele cennych materiałów i przewodników, które cieszą się olbrzymią popularnością. Duch jest autorem popularnego przewodnika, w którym wyjaśnia jak najlepiej napisać maturalne wypracowanie z historii. Sam z historii na egzaminie dojrzałości otrzymał 98%. Ponadto co roku w ciągu kilku godzin od matury w portalu są publikowane wzory klucza rozwiązań wraz z konspektami wypracowań.

Portal organizuje także wraz z działem edukacji gazeta.pl konkurs fotograficzny „Kadr historii”, którego celem jest m.in. zachęcenie czytelników do udziału w rekonstrukcjach historycznych, a następnie zgłaszanie ich do naszego konkursu.

Duch dzięki swoim wysiłkom doprowadził także do nazwania jednej z ulicy Warszawy imieniem gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Argumentował, że wstydem dla stolicy jest porażający brak pamięci o tym bohaterze, jednym z głównych twórców, a dla wielu jedynym twórcą zwycięstwa w bitwie warszawskiej.

Portal także co roku wybiera najważniejsze rocznice historyczne w ramach kampanii „Pamiętamy na okrągło”, o których pisze teksty rocznicowe. Na profilu portalu na Facebooku przypominane są najważniejsze danego dnia rocznice.

Integralną częścią portalu jest olbrzymie forum dyskusyjne, które również jest skarbnicą wiedzy, którą chętnie dzielą się jego użytkownicy.

Kapitule konkursu Popularyzator Nauki 2012 przewodniczy prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Michał Kleiber. Wybór laureatów nastąpi  pod koniec listopada, a 5 grudnia w Centrum Prasowym PAP odbędzie się ceremonia wręczenia nagród.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, archeolog prof. Andrzej Kokowski, fizyk prof. Łukasz Turski, astronom dr Stanisław Bajtlik, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, dział naukowy „Gazety Wyborczej” i wielu innych wybitnych popularyzatorów.

Źródło: inf. własne, serwis PAP Nauka w Polsce - naukawpolsce.pap.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. E.Starczewska pisze:

  Jak najbardziej uwazam, ze p. Duch
  zasluguje na miano Populazytora Nauki 2012.
  Mysle, ze najlepszym tego dowodem
  jest samo powolanie tego portalu „do zycia”,
  jego funkcjonowanie i organizacja,
  ale i liczba odwiedzajacych.
  Co by nie mowic, p. Duch jest czlowiekiem mlodym.
  Gratulacje 🙂

  • Wojtek Duch pisze:

   Bardzo dziękuję. Ale doceniam klasę moich rywali, którzy naprawdę zrobili bardzo wiele dla popularyzacji nauki. Jednak jeśli moja kandydatura chociaż kilka osób zainteresuje historią i portalem to będę bardzo zadowolony 🙂

 2. Marcin pisze:

  Pan Wojtek DUCH, który wyprowadził żywą historię z cienia zapomnienia. Społeczna inicjatywa Portalu historia.org.pl i pasja twórcy nakręca innych do pozytywnego działani i zastępuję tysiące godzin lekcji historii, których już nie mamy! Kandydatów jest kilku, taka inicjatywa tylko jedna. Pozdrawiam!

 3. hmmm pisze:

  Pro bono? Hmmm, a zyski z reklam dokąd?

  • Wojtek Duch pisze:

   Proszę pamiętać o kosztach. Serwer, ewentualna praca programisty, wyjazdy chociażby na Targi do Warszawy, wysyłka książek i korespondencji etc.

Zostaw własny komentarz