Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2013


Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił temat przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 – „Nie od razu Polskę zbudowano”. Odwołuje się on do procesu kształtowania się tożsamości narodowej, a także tego, jak istotną wartością jest państwowość. Temat uzyskał już akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przyszłoroczna edycja EDD nawiązywać będzie również do wszelkich form budowy polskiej państwowości, zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym – rozumianym poprzez poczucie przynależności i związku z historią, językiem, czy też tradycją. Pomysłodawcy tematu przewodniego, pragną również skoncentrować się na dokonaniach w zakresie stanowienia prawa, rozwoju gospodarczego, wynalazków i myśli technicznej, dziedzinach sztuki, architektury, a także w zakresie dyplomacji, sportu, działalności edukacyjnej, pedagogicznej oraz wydawniczej.

Dzięki wyborowi takiego tematu, chcemy pokazać Polskę jako państwowość, która ukonstytuowała się w X wieku i trwa do dzisiaj. Pragniemy przypomnieć jaką wartością jest własna państwowość i jakie były koleje jej kształtowania - informuje Paulina Florjanowicz, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wybór przyszłorocznego tematu w dużej mierze wynika z faktu, że XXI edycja EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Jest to dobra okazja, żeby zwrócić szczególną uwagę odbiorców na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustającego dążenia do tworzenia niepodległego państwa i odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości Narodowy Instytut Dziedzictwa liczy na duże zainteresowanie tym tematem, m.in. ze względu na sukces niedawno zakończonej XX edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Spotkała się ona w Polsce z bardzo dobrym przyjęciem i dużą liczbą uczestników. Same obchody zostały również przygotowane na szerszą skalę, ze względu na swój jubileuszowy charakter.

W uroczystości Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 zaangażowanych było aż 393 miejscowości, dzięki czemu liczba uczestników we wszystkich zaplanowanych atrakcjach przekroczyła łącznie ponad 300 tys. osób, co stanowi aż 20% wzrost w stosunku do ilości odwiedzających w zeszłorocznej edycji. Liczymy, że w przyszłym roku uda nam się zgromadzić jeszcze większą liczbę osób, dzięki tematowi głęboko odwołującemu się do naszej tożsamości narodowej – podsumowuje Dyrektor Florjanowicz.

Europejskie Dni Dziedzictwa są inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest stałym i aktywnym uczestnikiem od roku 1993. Wszelkie działania w kraju koordynowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W 2013 roku odbędzie się już XXI edycja tego wydarzenia.

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest instytucją kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej misją jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz