XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Lublinie


W dniach 22-26 kwietnia 2013 r., odbędzie się najbardziej prestiżowa i największa konferencja historyków studentów w Polsce – XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów.

Zaszczyt jego organizacji w wyniku głosowania kół naukowych uczestniczących w XX OZHS w Katowicach został powierzony Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. UMCS to największa i najważniejsza uczelnia wyższa Lublina - miasta określanego mianem »Bramy między Wschodem a Zachodem«, gdzie historia i tradycja koegzystują z nowoczesnością. O organizację przyszłorocznej konferencji starał się także Wrocław.

Zjazd odbędzie się pod hasłem „Historia. Tradycja. Nowoczesność” - „w naszym przekonaniu, stanie się konferencją o nowatorskim podejściu do badania i popularyzacji historii” - szczycą się organizatorzy.

W trakcie obrad zaplanowano kilkanaście paneli, w ramach których młodzi historycy poruszą istotne problemy badawcze. Oprócz referatów uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach laboratoryjnych, wycieczkach po Lubelszczyźnie i nie tylko (Lwów), czy też spotkaniach ze znanymi mieszkańcami Lublina.

 „W imieniu wszystkich studentów i pracowników naukowych Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zapraszamy do udziału w tak ważnym dla środowiska akademickiego kraju wydarzeniu. Wyrażamy przy tym przekonanie, że Wasz pobyt w Lublinie dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń i pozostanie na długo w Waszej pamięci.” - zachęcają do udziału w konferencji studenci z UMCS.

Obrady zaplanowano w następujących panelach:

Homo politicus: polityka – instytucje – władza
Homo socialis: społeczeństwo – rodzina – demografia
Homo faber: gospodarka – ekonomia – praca
Homo religiosus: religie – wierzenia – obrzędy
Homo viator: podróże – komunikacja – migracje
Homo militans: wojny – konflikt – zbrojenia
Hominem quero: historyk wobec źródeł i nauki pomocnicze historii
Archiwistyka i records management
Metodologia historii
Alternatywne podejście do historii
Historia mówiona
Media a historia
Dydaktyka i popularyzacja historii
Historia regionu lubelskiego
Gender studies
Historia regionalna i mikrohistorie
Recepcja wzorców – relacje międzyepokowe
Prahistoria ziem polskich i archeologia
Panel anglojęzyczny

Terminarz:

12 listopada – 11 stycznia 2013

Rozpoczyna się rejestracja propozycji referatów na XXI OZHS.

Do 4 lutego 2013

Zostaną wysłane informacje o przyjęciu, przyjęciu warunkowym, bądź odrzuceniu referatu.

Do 10 lutego

To czas dla tych, którzy zostali przyjęci warunkowo. Mają szansę na dopracowanie swoich referatów i ich ponowne zgłoszenie.

Do 14 lutego

Ogłaszamy ostateczne wyniki rekrutacji prelegentów.

Do 18 lutego

Przedstawienie pełnego programu zjazdu wraz z podziałem na sekcję tematyczne.

Do 24 lutego

Czekamy na uwagi uczestników, piszcie o wszystkim czego chcecie się dowiedzieć!

15 – 18 lutego

Czas na rejestracje wolnych słuchaczy

25 lutego – 4 marca.

Druga tura rejestracji, czyli zapisy na wycieczki, imprezy integracyjne, warsztaty, obiady, oraz dla tych, którzy zostają na więcej niż jeden dzień (mający ochotę zobaczyć nocne życie Lublina, albo lubią się wyspać) noclegi.

Do 11 marca

Wnoszenie opłat konferencyjnych.

Miejsce: Lublin | Zgłoszenia: 7 stycznia 2013 r. | Data: 22-26 kwietnia 2013 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Leszek pisze:

  Szanowni Państwo
  Tematyka paneli nie pozostawia złudzeń dotyczacego poziomu intelektualnego środowisk akademickich Lublina. Miasto dwóch uniwersytetów i Instytutu Europy Wschodniej doznało swoistej amnezji. W ROKU 2013 BĘDZIE 600 ROCZNICA UNII W HORODLE. Do takiego samego poziomu dostosowali sie posłowie i senatorowie ziemi lubelskiej , którzy utracili inicjatywę uznania roku 2013 Rokiem Unii Horodelskiej, wydarzenia stokroć bardziej znaczącego w naszej historii od Powstania Styczniowego.Dodam,że inspiracja do podjęcia tej inicjatywy przez Lubelski Zespół Parlamentarny niestet nie wyszła z terenu lubelszczyzny.Wyszła ona ze Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów z Wyspy Wolin, z drugiego końca Polski.
  Także moja propozycja adresowana do studentów UMCS jak i KUL-u przeprowadzenia w formie happeningu Sądu nad Władysławem Jagiełło spełzła na niczym.Taki sąd ludowy odbył się na Litwie w 1930 roku w Koszedarach.Czy zatem nie warto włąśnie w formie studenckiego happeningu dokonać rehabilitacji tego króla.
  Dlatego też pragnę za Waszym pośrednictwem zwrócić się do kół historycznych wszystkich uniwersytetów z prośbą o zmierzenie się z tą sprawą.
  Służę ramowym scenariuszem

Zostaw własny komentarz