Relacja z X OKSHW w Gdańsku


Staraniem Naukowego Koła Historyków Uniwersytetu Gdańskiego oraz Naukowego Koła Doktorantów Historii została zorganizowana jubileuszowa X Ogólnopolska Konferencja Studentów Historyków w dniach 23-25 listopada. W ciągu dwóch dni obrad przedstawiono w ponad dwudziestu panelach osiemdziesiąt referatów.

Oficjalne rozpoczęcie konferencji od lewej Marzena Ostrowska (prezes NKH UG), dr A. Kłonczyński (opekun koła), Rektor J. Włodarski, Dziekan W. Długokęcki

Uroczyste rozpoczęcie konferencji nastąpiło w auli Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie wszystkich zgromadzonych prelegentów oraz gości powitała Przewodnicząca komitetu organizacyjnego oraz prezes NKH UG w jednej osobie – Marzena Ostrowska. Bardzo miłym akcentem było przybycie na inauguracje nie tylko władz uczelni w osobie Rektora Józefa Włodarskiego, Dziekana Wydziału Historycznego Wiesława Długokęckiego oraz opiekuna koła dr Arnolda Kłonczyńskiego, ale także wielu pracowników naukowych instytutu historii.

Po inauguracji rozpoczęły się obrady w równoległych sekcjach. Konferencja została podzielony na ponad dwadzieścia paneli w ramach, których wygłoszono osiemdziesiąt referatów. Prelegenci przyjechali z całej Polski, reprezentując zarówno większe, jak i mniejsze ośrodki naukowe. Wydawało się, iż najbardziej obleganym panelem będzie II Wojna Światowa. Jednakże ku zaskoczeniu ogółu, wszystkie panele cieszyły się równym i wysokim zainteresowaniem. Z ubolewaniem należy stwierdzić, iż niemożliwością było być na wszystkich ciekawych referatach. Jak wybierać między referatem dotyczącym metod walki hiszpańskich konkwistadorów wobec Azteków, a Służbą Polaków w Waffen – SS. Słowem salomonowy wybór!

Mgr Andrzej Gierszewski w czasie ożywionej moderacji panelu średniowieczników

Wiele osób oczekiwało drugiego dnia obrad, dedykowanego prawie w całości historii wojskowości dwudziestego wieku. Tematyka każdej z sekcji była zróżnicowana, jednak ze względu na ilość referentów, zasięg chronologiczny poruszanych problemów oraz obszar geograficzny poruszanej problematyki, obejmujący cały obecnie znany nam świat od Europy przez Bliski Wschód, Afrykę, aż po Amerykę Południową. Dyskusja często przenosiła się w kuluary oraz na korytarze.

Wszyscy moi rozmówcy podkreślali życzliwość i uczynność organizatorów, chwaląc perfekcyjną organizację. Jeden z weteranów – Michał Szafran napisał na funpagu konferencji:

„Dziękuję Organizatorom i Uczestnikom X OKSHW za to, że przez jakiś czas poczułem się studentem. Jak to mawiał znany filozof wojskowości John James Rambo - »Nothing is over«.”

Nowatorskim zabiegiem Organizatorów było zaproszenie do współpracy szerokiej rzeszy moderatorów z innych ośrodków akademickich. Posunięcie to bezsprzecznie podniosło merytoryczną wartość dyskusji, jako że zaproszeni byli fachowcami w swoich dziedzinach. Była to odważna, acz trafna decyzja.

Ostatnim akcentem Konferencji był wybór gospodarza XI OKSHW. Został nim Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Innych kandydatur nie było.


A Wam jak się podobało? Zachęcamy do komentowania.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

  1. M.Mokrosiński pisze:

    Nie chciałbym uchodzić za wybitnie czepialskiego, ale zastrzeżenia budzi:

    1. Urwany fragment artykułu: „Dyskusja często przenosiła się w kuluary oraz na korytarze. Ostatnim akordem była zorganizowana.” - i tutaj akapit się urywa, bez żadnej kontynuacji ?

    2. Dla ścisłości chciałbym dodać iż prof. UG dr hab. J.A. Włodarski jest Prorektorem ds. Studenckich 😉

    3. „W czasie tajnego głosowania wygrała kandydatura Poznania.” Poznań był jedyną zgłoszoną kandydaturą, o czym relacjonujący zapewne wiedziałby, gdyby zaszczycił swą obecnością zakończenie Konferencji.

Zostaw własny komentarz