Cranach po 70 latach powrócił do Wrocławia


XV-wieczny obraz „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego powrócił do Wrocławia po 70 latach od jego kradzieży. Wart dziś miliony euro obraz Cranach namalował Madonnę w 1510 r. dla wrocławskiej katedry.

Obecnie obok Księgę henrykowskiej to najcenniejszy eksponat znajdujący się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego.

Zrzeszeni we Wrocławskiej Izbie Gospodarczej przedsiębiorcy sfinansowali antywłamaniowe zabezpieczenia – rolety, drzwi i systemy alarmowe i przeciwpożarowe oraz specjalna pancerną gablotę, w której zawiśnie obraz. Obok oryginału zawiśnie kopia, która przez lata zdobiła wnętrze katedry.

„Madonna pod Jodłami” autorstwa Lukasa Cranacha Starszego znajdowała się w jednej z kaplic katedry p.w. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Obraz przetrwał II wojnę światową ale w 1947 r. został podmieniony na falsyfikat przez księdza Siegfrieda Zimmera, który oryginał wywiózł do Niemiec. Dzieło pojawiało się na aukcjach w latach 70-tych, a od 1981 r. jego losy pozostawały nieznane.

W ostatnim czasie dzięki staraniom ministerstwa kultury Polska odzyskała wiele obrazów utraconych w czasie II wojny światowej i umieszczonych w katalogu strat. Do kraju wróciły m.in. dzieła Wojciecha Gersona („Odpoczynek w szałasie tatrzańskim”), Melchiora de Hondecoetera („Martwa natura z ptakami i trofeami myśliwskimi?), Aleksandra Gierymskiego („Pomarańczarka”) i Juliana Fałata („Przed polowaniem w Rytwianach”, „Naganka na polowaniu w Nieświeżu”).

Źródło: mkidn.gov.pl, wroclaw.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz