Miały być ogólnopolski, będzie wojewódzki. Rok Hipolita Cegielskiego w Wielkopolsce


Sejmik Województwa Wielkopolskiego w przeciwieństwie do Sejmu RP postanowił ogłosić rok 2013 rokiem Hipolita Cegielskiego. Posłowie upamiętnili Cegielskiego tylko okolicznościową uchwałą.

Początkowo do Sejmu trafił projekt uchwały upamiętniającej 2013 r. imieniem Hipolita Cegielskiego, jednak 21 listopada 2012 r. Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła poprawkę zmieniająca tytuł uchwały na: „w sprawie uczczenia 200. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego”, rezygnując tym samym  z ogłoszenia roku 2013 Rokiem Hipolita Cegielskiego na rzecz przyjęcia uchwały okolicznościowej przyjętej jednogłośnie 14 grudnia 2012 r.:

„W dwusetną rocznicę urodzin Hipolita Cegielskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd temu wyjątkowemu patriocie, twórcy nowoczesnego polskiego przemysłu, działaczowi gospodarczemu, intelektualiście, nauczycielowi i publicyście. W naszej historii gospodarczej nazwisko Cegielski jest marką. Marką polską szeroko znaną w świecie począwszy od czasów wystawy paryskiej w końcu XIX wieku aż po współczesność, w której znakomicie zapisały się silniki okrętowe z zakładów H. Cegielski.”

Wcześniej sprawy w swoje ręce wzięli radni wojewódzcy z Wielkopolski i 29 października 2012 r. uchwalili, że rok 2013 w Wielkopolsce będzie na terenie ich jednostki samorządowej Rokiem Hipolita Cegielskiego.

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego także planuje różne uroczystości z tej okazji. W obchody planują włączyć się gminy w Wielkopolsce, w których Cegielski żył lub działał, a także szkoły, których jest patronem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. RJW pisze:

  W Warszawie postać tę upamiętniono przezywając ostatni typ tramwajów wysokopodłogowych, wyprodukowanych w HCP - hipolitami.

 2. sdf pisze:

  Trudno stawiać za wzór ogólnopolski człowieka który był ikoną rozwoju przemysłu, patriotyzu i postępu w chwili kiedy zamiast budować i rozwijać - rujnuje się a co się -da wyprzedaje.
  Co do patriotyzmu - no cóż , starcza go tylko na spoty przedwyborcze .Chyba że przyjmiemy iż patiotyzmem jest zmuszanie milionów Polaków do szukania możliwości życia na wszystkich kontynentach świata. W tym kontekście to nawet Dzierżyński będzie wielkim patriotą,( tak mówią rosjanie), bo stworzył dla polaków ojczyznę na syberii.

 3. jan pisze:

  Zaklady Cegielskiego nie zniszczyly wojny,zaborcy,najezdzcy-tylko tzw.wolna polska solidarnosciowa!

Zostaw własny komentarz