Sejm uchwałą upamiętnił 150. rocznicę powstania styczniowego


Projekt uchwały PiS ws. 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego po uzgodnieniach Konwentu Seniorów stał się drukiem Prezydium Sejmu, które został dziś przyjęte przez sejmową większość.

Sejm RP / Fot. Krzysztof Białoskórski

Sejm RP / fot. Krzysztof Białoskórski

W treści uchwały czytamy:

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd walczącym przedstawicielom narodów Rzeczypospolitej oraz cudzoziemskim ochotnikom i wyraża przekonanie, że tradycja wspólnej walki o wolność stanowi jeden z filarów naszej współpracy i solidarności z narodami Europy, szczególnie z Litwinami, Białorusinami i Ukraińcami. Dlatego też wyrażamy szczególne uznanie dla Seimasu, który ogłosił rok 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym.”

W uchwale przypomniano też, że „jedną z pierwszych decyzji władz powstańczych było uwłaszczenie chłopów”.

Jednocześnie Sejm apeluje do instytucji publicznych o godne uczczenie 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego poprzez zorganizowanie uroczystości i podejmowanie inicjatyw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, które upowszechnią pamięć o Powstaniu i jego znaczeniu w historii Polski.

W ubiegłym roku Senat ogłosił rok 2013 rokiem powstania styczniowego. Zdaniem posłów PiS taką samą uchwałę powinien podjąć także Sejm. O kontrowersjach w tej sprawie pisaliśmy w artykule: Czy potrzebne są dwie uchwały upamiętniające Powstanie Styczniowe? Polemika z posłem R. Terleckim. Z kolei Kazimierz Kutz uznał, że powstanie w ogóle nie zasługuje na upamiętnienie: Spór o historię. Powstanie styczniowe na senackiej komisji.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polski i 1 lutego w Wielkim Księstwie Litewskim. Zakończyło się porażką powstańców w 1864 r. Walka miała charakter partyzancki, stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Rosjanie po zwycięstwie zdecydowali się wprowadzić liczne represje wobec jego uczestników.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz