PiS powołało Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego [film]


PiS powołało Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego. Ma to być alternatywa do obchodów państwowych, które koordynuje Narodowe Centrum Kultury.

„Inicjatywa pojawiła się w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o to, by rok 2013 był rokiem Powstania Styczniowego. Niestety większość rządząca ten wniosek odrzuciła” - powiedział na otwarcie konferencji Maciej Błaszczak.1

Następnie podkreślił, że to bardzo ważne wydarzenie, gdyż sprawiło, że jesteśmy nowoczesnym narodem. „Był to też ostatni akord trójnarodowej Rzeczypospolitej, dlatego należy mu poświęcić dużą uwagę” - tłumaczył Błaszczak. Dodał, że Komitet zrzesza, aż 250 różnych podmiotów.

Prof. Włodzimierz Bernacki mówił, że:

„Powstanie Styczniowe było wydarzeniem szczególnym, jeśli chodzi o historię Polaków, narodu polskiego i Polski. Jest to moment, który może być porównany do Konstytucji 3 Maja, zwłaszcza w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego. O ile konstytucja dopuszczała do grona mieszczan, to Powstanie Styczniowe sprawiło, że do obywateli zaczęto zaliczać włościan, czyli, jak to dzisiaj mówimy, chłopów. To jest moment przełomowy. Naród staje się narodem pełnym, zupełnym, całkowitym. To właśnie, w tym momencie jest początek budowania idei solidaryzmu społecznego. To także budowanie instytucji i struktur państwa. Bez tego nie udałoby, się zbudować państwa w 1918 r.”

Prof. Bernacki za cel Społecznego Komitetu Obchodów Roku Powstania Styczniowego uznał koordynowanie wszystkich działań związanych z obchodami rocznicowymi. 

Prezes Kręgu Pamięci Narodowej Andrzej Melak za najważniejsze miejsce dla obchodów uznał stoki cytadeli warszawskiej, gdzie 5 sierpnia 1864 r. został stracony Rząd Narodowy. Uroczystości rozpoczną się już 20 stycznia mszą świętą w Katedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie zostanie poświęcony ryngraf przedstawiający Krzyż Niepodległości i Order Virtuti Militari.

„22 stycznia o godzinie 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego będzie odprawiana uroczysta msza św. po zakończeniu której w szyku procesyjnym udamy się udamy się pod Krzyż Traugutta, miejsce stracenia Rządu. Tam odbędzie się modlitwa za Ojczyznę, apel poległych, pokaz grupy rekonstrukcyjne i koncert” - powiedział Melak.

Na zakończenie konferencji, prof. Bernacki zaprosił 26 stycznia do Sali Kolumnowej Sejmu, gdzie Komitet organizuje konferencję, której będzie towarzyszyła wystawa.

Przewodniczącym Komitetu został prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ponadto do Komitetu weszli m.in.: prof. Marek Barański, prof. Piotr Gliński, prof. Włodzimierz Bernacki, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Kazimierz Korab, prof. Bohdan Cywiński, prof. Maria Dzielska, prof. Stanisław Mikołajczak, prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Polak, prof. Ryszard Terlecki, prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Jan Żaryn oraz wielu prawicowych dziennikarzy i parlamentarzystów PiS.

Konferencja prasowa Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego:

  1. Uchwałę przyjął natomiast Senat RP. Pisaliśmy o tym w artykule: Czy potrzebne są dwie uchwały upamiętniające Powstanie Styczniowe? Polemika z posłem R. Terleckim. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Coś mało aktywny ten Komitet.

Zostaw własny komentarz