Prezydent o 150. rocznicy Powstania Styczniowego [film]


Prezydent RP w dniu inauguracji państwowych obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego udzielił wypowiedzi, która została udostępniona publicznie za pośrednictwem YouTube.

Bronisław Komorowski Prezydent RP / fot. prezydent.pl

„Chciałbym, aby znicze polskiej pamięci o ludziach i wydarzeniach sprzed 150 lat zapłonęły wszędzie tam, gdzie znajdują się nie tylko powstańcze mogiły, ale i inne miejsca związane z tradycją Powstania Styczniowego” - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w specjalnej wypowiedzi w związku ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego.

Inauguracja ogólnopolskich obchodów związanych ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego odbędzie się dziś w Pałacu Prezydenckim o godz. 11.00.

Wypowiedź prezydenta:

Szanowni Państwo,

w tym roku obchodzimy 150. rocznicę Powstania Styczniowego. W naszej zbiorowej pamięci i w naszej kulturze narodowej to Powstanie zajmuje miejsce szczególne. Powstańcy 1863 roku byli ostatnimi żołnierzami I Rzeczypospolitej walczącej o swoją wolność i niepodległość.
Walczyli i ginęli właśnie w imię państwa polskiego, tego którego brakowało, a którego tajne, podziemne struktury, na czele z rządem narodowym, powołali na czas Powstania. Walczyli zarazem w imię Rzeczypospolitej trojga narodów. Ojczyzny otwartej na wolnościowe aspiracje bratnich narodów historycznej Litwy i Rusi.

Nowoczesna i przeciwna despotyzmowi idea odrodzonej Ojczyzny, jaką nieśli wtedy Powstańcy, uwzględniała także uwłaszczenie chłopów, a zatem oznaczała upowszechnianie praw obywatelskich i społecznej solidarności. Dzisiaj te postulaty wydają się nam naturalne, oczywiste, ale w tamtych trudnych czasach świadczyły o dojrzałości politycznej i prawdziwie demokratycznym charakterze Powstania.
Drodzy Państwo,

Setki albo i więcej miejsc w naszej Ojczyźnie, jest związanych z tradycją Powstania Styczniowego. Są one niemal w każdym powiecie, każdej gminie Polski centralnej i wschodniej. Bardzo bym chciał, aby znicze polskiej pamięci o ludziach i wydarzeniach sprzed 150 lat zapłonęły wszędzie tam, gdzie znajdują się nie tylko powstańcze mogiły, ale i inne miejsca związane z tradycją Powstania Styczniowego.

Chociaż dzisiaj nie musimy już na szczęście walczyć o swoją wolność i niepodległość, bo ją mamy, to poświęcenie Powstańców, krew przelana dla świętej sprawy wolności, po prostu powinny być pamiętane. Powinny, bo przypominają nam także o naszych dzisiejszych zobowiązaniach wobec Ojczyzny, zobowiązaniach wobec siebie nawzajem.

Rozumieć powinniśmy te zobowiązania już współcześnie, również jako umiejętność pracy i życia dla dobra Ojczyzny i dla dobra współobywateli, jako odpowiedzialność za zbiorowość, za Polskę.

Z tego przede wszystkim powodu zdecydowałem się objąć patronatem obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego na terenie całego kraju, jak i poza granicami dzisiejszej Polski. To może być i powinna być wielka lekcja patriotyzmu i narodowej solidarności.

Film:

Źródło: prezydent.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz