Wystawa: „1863-2013. 150. rocznica Powstania Styczniowego”


Prezydent Bronisław Komorowski otworzył dziś w Galerii Narodowego Centrum Kultury „Kordegarda„ wystawę pt. ”1863 - 2013. 150. rocznica Powstania Styczniowego”.

„Mam nadzieję, że ta wystawa zwróci na siebie uwagę nie tylko stroną emocjonalną, która przecież jest oczywistą rzeczą, gdy patrzymy na obrazy Grottgera, kiedy oglądamy także biżuterię narodową i inne przedmioty, które wiążą nasze myśli ze sferą nie tylko materialną tamtego czasu, ale przede wszystkim z przeżyciami, z emocjami, z naszymi wyobrażeniami także o Powstaniu Styczniowym” - powiedział Prezydent.

Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć obraz Jana Matejki „Zakuwana Polska„. Obraz przedstawia trzy kobiety, symbolizujące Polskę, Litwę i Ruś, z których ta pierwsza zakuwana jest w kajdany w sprofanowanym przez carskich żołnierzy kościele. Obraz pochodzi z kolekcji Fundacji Czartoryskich w Krakowie, w depozycie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wraz z nim na wystawie prezentowane są kopie rysunków Artura Grottgera z cyklów „Polonia„, „Lithuania” i ”Wojna”.Ponadto prezentowane będą pamiątki z okresu Powstania Styczniowego m.in. pieczęcie oddziałów powstańczych i Rządu Narodowego oraz żałobna biżuteria powstańcza.

Zgromadzonym pamiątkom towarzyszy specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna i folder, dzięki którym zwiedzający będą mogli zdobyć podstawową wiedzę na temat przebiegu i skutków Powstania Styczniowego.

Wystawa jest wyposażona w system autodeskrypcji. Dostępna będzie dla zwiedzających od 22 stycznia do 17 lutego (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 11.00-19.00. Więcej na kordegarda.org.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz