Przywódcą Powstania Styczniowego był Piłsudski a walczyliśmy z ZSRR [sondaż]


Kilkutygodniowe informowanie przez media i polityków o 150. rocznicy Powstania Styczniowego nie przyniosło efektu edukacyjnego, aż 81% respondentów nie potrafiło wskazać daty rozpoczęcia powstania. Ponadto dla 4% badanych przywódcą zrywu był Józef Piłsudski a przeciwnikiem powstańców ZSRR.

Badania muszą zaskakiwać, gdyż tegoroczne obchody rocznicy powstania wywołały spore emocje polityczne. PiS nawet zorganizował własne obchody, powołując Społeczny Komitet Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego. Bardzo aktywny jest także Prezydent Komorowski.

Kiedy wybuchło powstanie?

63% nie potrafi wskazać żadnej, nawet przybliżonej daty wybuchu powstania. 31% poprawnie umiejscawia je w XIX w., a tylko 19% podaje datę 1863 r. lub 1864 r. Dla 4% pytanych powstanie to okres II wojny światowej lub XX w.

Kto był przywódcą powstania?

Jeszcze więcej, bo 70% respondentów nie potrafi wskazać żadnego przywódcy powstania. Romualda Traugutta pamiętało 17% pytanych. Pozostali dyktatorzy Powstania Styczniowego nie są w ogóle znani. Dla 8% jest to Tadeusz Kościuszko, a dla 4% Józef Piłsudski.

Przeciwko komu było skierowane?

Przy pytaniu o przeciwnika powstańców, rodzajów odpowiedzi było więcej, podobnie jak prawidłowych wskazań. Dla 39% pytanych to Rosja carska, 20% Rosja. Podobnie 20% wskazywało zaborców. 11% nie znało odpowiedzi. ZSRR pojawiło się u 4% respondentów.

Jak się zakończyło?

Mimo iż tylko 19% osób poprawnie wskazało datę wybuchu Powstania Styczniowego, to 54% pamiętało, że zakończyło się klęską. Z kolei 31% nie wiedziało, jaki był jego wynik. Niemało, bo 8% pytanych twierdziło, że wygraliśmy. Pozostałe 5% uznało je za nierozstrzygnięte.

Badanie przeprowadził TNS OBOP. Sondaż zrealizowano w dniach 11-14 stycznia 2013 r. na losowo-kwotowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. tomasz pisze:

    Niech zgadnę: te 4 % na codzień zasiada w ławach na Wiejskiej w Warszawie?

  2. Tomasz pisze:

    Niech ograniczają dalej godziny zajęć z historii w szkole to niedługim czasie większość Polaków nie będzie wiedziała kto wywołał I i II wojnę światową. W dalszej perspektywie jest to już niedaleki krok do powtórki z II wojny światowej.

Zostaw własny komentarz