„Syberiada polska”, od 22 lutego w kinach [film]


„Syberiada polska” to opowieść o Polakach, Ukraińcach, żydach, mieszkańcach polskiej wsi Czerwony Jar. Film przedstawia historię przesiedlonej na Syberię rodziny.

Losy przesiedlonych obserwujemy z perspektywy młodego Staszka (Paweł Krucz), który trafia na Syberię wraz z ojcem (Adam Woronowicz), matką (Urszula Grabowska) i bratem (Marcin Walewski).

Chłopak będzie musiał bardzo szybko nauczyć się bezwzględnie walczyć o przetrwanie i podejmować decyzje których stawką będzie życie jego bliskich. Stanie on również przed wyborem pomiędzy miłością do Żydówki Cyni (Agnieszka Więdłocha) a Rosjanki Lubki (Valeria Guliaeva). Razem ze swoimi towarzyszami niedoli rozpoczyna ciężkie zmagania o przetrwanie, w których najgroźniejszym przeciwnikiem okazuje się nie terroryzujące i knujące NKWD, a straszliwa, bezlitosna natura.

Ponad historycznymi podziałami, wbrew narodowym uprzedzeniom Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Buriaci, Czeczeni razem muszą stawić czoła swojemu przeznaczeniu.„Syberiada polska” to filmowy zapis tragicznej historii współczesnej Europy, której zapomnieć nie wolno. To opowieść o zwycięstwie człowieczeństwa.

Realizacja filmu zajęła 48 dni zdjęciowych, rozciągniętych na cztery pory roku, pomiędzy styczniem 2010 a lipcem 2011. Ekipa liczyła 100 filmowców, choć zdarzało się, że na planie pracowało 250 osób. Większość zdjęć nakręcono w Polsce: na zalewie w Bielinku koło Cedyni, w Sanoku, Chabówce, lasach pod Nowym Targiem, Sierpcu, Drewnicy i okolicach Celestynowa.

Najważniejsze sceny plenerowe zostały wykonane na Syberii (między innymi w zabytkowym, drewnianym kwartale Krasnojarska, na zamarzniętym Biriusinskim Zaliwie na Jeniseju i w starej syberyjskiej wsi Barabanow). Była to pierwsza w dziejach polskiej produkcji filmowej praca ekipy filmu fabularnego na Syberii.

Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenariusz:
Michał Komar, Maciej Dutkiewicz - na podstawie powieści Syberiada Polska Zbigniewa Domino
Zdjęcia: Andrzej Wolf
Muzyka: -
Czas: -
Premiera: 22 lutego 2013 r. (Polska i świat)

Obsada: Paweł Krucz (Staś Dolina), Adam Woronowicz (Jan Dolina), Urszula Grabowska (Antonina Dolina), Marcin Walewski (Tadzio Dolina), Agnieszka Więdłocha (Cynia), Valeria Gouliaeva (Lubka), Natalia Rybicka (Sylwia), Andriej Żurba (Sawin), Igor Gnezdilov (Barabanow), Julia Kolodiuk (Nadia), Sonia Bohosiewicz (Irena Puc), Dmitry Sova (Paszka), Menditay Utepbergenov (Fiedosiej), Jan Peszek (Korniłowicz).

Zwiastun:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz