Do 11 lutego trwa nabór zgłoszeń do Patriotyzmu Jutra |
Tylko do 11 lutego można jeszcze nadsyłać wnioski do programu dotacyjnego Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski. W tym roku na ten cel przeznaczonych zostanie 2,5 mln złotych, a przez ostatnie lata rozdysponowanych zostało prawie 6 mln.
Na przestrzeni siedmiu lat istnienia Patriotyzmu Jutra – udało się zrealizować blisko 500 projektów zgłoszonych z całej Polski.
Wśród zrealizowanych projektów zainteresowaniem cieszą się pomysły innowacyjne, o charakterze edukacyjnym, także artystycznym, wykorzystujące nowoczesne media i technikę jako środki przedstawiania i badania historii, także lokalnej.
Do najbardziej popularnych typów nadsyłanych zgłoszeń należą digitalizacja oraz nagrania świadków w ramach tzw. historii mówionej. Czasami klasyczne formy przybierają oryginalne odsłony, jak miało to miejsce w projekcie „Lublin szeptany„ zrealizowany przez Bramę Grodzką, którego efektem są nagrania (MP3) przedstawione w formie spacerów po mieście. Z kolei Centrum Dialogu im. Marka Edelmana dzięki programowi Patriotyzm Jutra przygotowało w przestrzeni miejskiej misterium teatralne ”Szpera 42”, upamiętniające rocznicę wywiezienia dzieci żydowskich z łódzkiego getta. Wśród wyłonionych projektów znajdują się trafiające szczególnie do młodzieży i studentów gry edukacyjne lub gry miejskie oraz audiobooki.
Patriotyzm Jutra to ogólnopolski program realizowany przez muzeum ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspiera ważne i oryginalne inicjatywy związane z historią Polski, propagujące ją, a także pokazujące w sposób nieszablonowy współczesne oblicze patriotyzmu. Program – realizowany od 2006, a przez Muzeum Historii Polski od 2009 roku – cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, czego dowodem jest rosnąca z roku na rok liczba nadchodzących wniosków. W ubiegłym roku było ich prawie 600.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.