The Saratogian: Kościuszko patronem mostu w USA


Paul Post z „The Saratogian” przypomniał, że jeden z mostów w pobliżu miasteczka Halfmoon w stanie Nowy Jork nosi imię bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych - Tadeusza Kościuszki.

Rozmówca Posta, Carol Hotaling mówi, że zbudowany 1959 r. obiekt jest potocznie nazywany Mostem Bliźniaczym mimo iż naprawdę nosi imię Tadeusza Kościuszki. Jego zdaniem należałoby powrócić do pierwotnej nazwy.

„Kościuszko urodził się w Polsce i przybył do walczącej Ameryki. Zaproponował swoje usługi Armii Kontynentalnej, wkrótce został szefem inżynierów” - mówił o Kościuszce Hotaling.

Most Tadeusza Kościuszki jest położony na bardzo ważnej drodze numer 87, która prowadzi z Montrealu przez Albany (stolicę stanu) do Nowego Jorku. Halfmoon jest oddalone o ok. 250 km od Nowego Jorku.

W dalszej części artykułu jego autor przypomina zasługi Kościuszki dla Stanów Zjednoczonych i Polski. Przypomina m.in. o tym, że Polak jest autorem fortyfikacji (twierdzy) w West Point nad rzeką Hudson.

Źródło: The man behind „Twin Bridges”, Gen. Thaddeus Kosciuszko, remembered as the Revolutionary War hero he was

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Marcin pisze:

    Każdy amerykański żołnierz, który zdobywał szlify na akademii wojskowej rozpozna Tadeusza Kościuszkę. Wystarczy pokazać zdjęcie i potrafią powiedzieć, kto to jest. Sporo nas dzieli, a łączą ci sami bohaterowie: Kościuszko i Puławski. Ciekawe...

Zostaw własny komentarz