„Strażnik poranka” dokument TVP2 o abp. Życińskim


12 lutego 2013 r., o godz. 22.50 TVP2 wyemituje film dokumentalny „Strażnik poranka” poświęcony zmarłemu w 2011 r. abp. Józefowi Życińskiemu.

Abp. Józef Życiński / fot. Ryszard Hołubowicz, CC-BY-SA-3.0

Dokument przybliża sylwetkę zmarłego przed dwoma laty arcybiskupa metropolity lubelskiego, publicysty i teologa, Józefa Mirosława Życińskiego.

Duchowny był inicjatorem wielu ważnych wydarzeń ekumenicznych i propagatorem idei humanizmu. Mimo to przez wiele polskich środowisk był krytykowany za swoje ostre wypowiedzi, a jego działalność bardziej doceniano za granicą niż w kraju.

Za swoje zasługi Życiński był wielokrotnie nagradzany m.in. został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W programie znalazły się archiwalne wystąpienia abp. Życińskiego oraz wywiady z wybitnymi przedstawicielami Kościoła i kultury, którzy mieli okazję go poznać.

„Strażnik poranka”, reż. Grzegorz Linkowski, wtorek 12 lutego, godz. 22.50, TVP2.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz