Kampania edukacyjna: „10 luty 1940 – Pamiętajmy o Sybirakach”


Fundacja Kresy-Syberia po raz trzeci realizuje kampanię edukacyjną „10 luty 1940 – Pamiętajmy o Sybirakach”.

W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy, mieli niespełna godzinę, a często i mniej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych.

Członkowie Fundacji Kresy-Syberia, jako wnuki i dzieci Kresowian i Sybiraków, stale pamiętają o tych wydarzeniach. Intencją Fundacji jest, aby o dacie 10 lutego 1940 r., ważnej dla każdego polskiego Sybiraka, pamiętali wszyscy Polacy.

Tegoroczna edycja kampanii ma ukazać, jak ogromny wpływ na losy wielu setek tysięcy polskich rodzin miały masowe deportacje obywateli polskich do ZSRR. Ich konsekwencje, trwające do dziś. Ukazać pogmatwane dalsze losy osób represjonowanych, ich obecne rozproszenie po świecie. Stąd na stronie kampanii dostępne będą fragmenty relacji Sybiraków, nagranych przez Fundację.

W kampanii uczestniczą m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Wojska w Białymstoku, Centrum Dialogu Przełomy ze Szczecina, Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Deportacji i Wypędzeń z Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii 10luty1940.pl, gdzie dostępny jest jej szczegółowy program i materiały informacyjne.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz