Konkurs na pomnik AK w Krakowie nierozstrzygnięty


7 lutego 2013 r. zakończyła się druga faza konkursu na projekt pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Mimo nadesłania wielu prac nie zdecydowano się na przyznanie Nagrody Głównej.

Projekt jednej z wyróżnionych prac / fot. Muzeum AK w Krakowie

Jury zdecydowało się jednak na wyróżnienie trzech z 57 nadesłanych projektów, które teraz wymagać będą dopracowania. Konkurs ma być ostatecznie rozstrzygnięty w maju.

Pomnik Armii Krajowej ma stanąć w południowej części Bulwaru Czerwieńskiego, pomiędzy przedłużeniem ul. Bernardyńskiej, a ul. Dietla z Mostem Grunwaldzkim. Na tym terenie planowanej jest utworzenie „Ogrodu Pamięci Narodowej”.

Inicjatorem i fundatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Natomiast decyzję o jego wzniesieniu i lokalizacji podjęła Rada Miasta Krakowa w drodze uchwały, po przeprowadzonych wcześniej konsultacjach społecznych.

Nadesłane projekty można oglądać na wystawie pokonkursowej zlokalizowanej na dziedzińcu Muzeum AK w Krakowie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz