ORP „Arctrowski” odkrył niemiecki bombowiec na dnie Morza Bałtyckiego [film]


Załoga polskiego okrętu hydrograficznego Marynarki Wojennej RP ORP „Arctowski” odkryła na dnie Morza Bałtyckiego wrak samolotu. Jest to najprawdopodobniej niemiecki bombowiec z okresu II wojny światowej Ju-88.

Junkers Ju 88 / fot. Bundesarchiv, CC-BY-SA-3.0

Okręt od października realizował prace hydrograficzne na planowanej trasie żeglugowej przebiegającej wzdłuż polskiego wybrzeża. Wtedy też odnaleziono na głębokości 26 m ciekawy obiekt.

W grudniu dzięki wykorzystaniu systemu echosondy wielowiązkowej EM-3002D oraz wysokoczęstotliwościowy, holowany sonaru bocznego KLEIN-3900 przeprowadzono kolejne badania. Natomiast w styczniu użyto bezzałogowy pojazd podwodny typu ROV. Po dokładniej analizie stwierdzono, że najpewniej jest to Junkers Ju 88.

Jak wynika z materiałów zgromadzonych przez marynarzy szczątki wraku zalegają na płaskim, piaszczystym dnie i są wolne od pozostałości sprzętu służącego do połowów. Samolot zachował skrzydła o rozpiętości 20 m. i dwa silniki. Ma jednak uszkodzony kokpit i oderwany ogon.

ORP „Arctowski” to polski okręt hydrograficzny projektu 874, który został zwodowany w lutym 1982 r. Nazwany został na cześć polskiego geografa i badacza terenów polarnych Henryka Arctowskiego. Od początku swojej służby wykonuje zadania związane z nauką, w szczególności badania hydrograficzne.

Wrak niemieckiego bombowca Junkers na dnie Morza Bałtyckiego:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz