W USA otwarto muzeum upamiętniające irlandzki Wielki Głód


We wrześniu 2012, pod auspicjami uniwersytetu Quinnipiac, otwarto dosyć nietypowe, zaprojektowane bardziej w kierunku upamiętnienia niż czysto historycznego zreferowania problemu, muzeum poświęcone w całości irlandzkiemu okresowi tzw. Wielkiego Głodu.

Przyjmuje się, że w latach 1845-1852; na skutek głodu lub w konsekwencji chorób nim wywołanych zmarło około 1,500,000 osób, a blisko 1,000,000 obywateli Irlandii, związanej wówczas unią z Wielką Brytanią, zdecydowało się na emigrację do USA.

Motywem przewodnim, który przyświecał twórcom muzeum, jest ukazanie inspiracji oraz emocji, jakie wspomniana wyżej tragedia wywarła na sztukę - zarówno tę współczesną, jak też tę XIX - wieczną. „Muzeum ma na celu przechowanie, rozbudowę i zaprezentowanie swojej kolekcji dzieł sztuki w celu pobudzenia do refleksji, zainspirowania wyobraźni, a także zwiększenia stopnia powszechnej świadomości na temat Wielkiego Głodu i jego pokłosia w irlandzkiej pamięci” - czytamy na stronie internetowej Muzeum. Jego działalność muzeum zaplanowano jako szeroko zakrojony wachlarz wystaw, prelekcji, pokazów, spotkań i koncertów. Wśród wielu znakomitych twórców, których prace uświetnią poszczególne ekspozycje, znaleźć będzie można znanych irlandzkich rzeźbiarzy (John Behan, Rowan Gillespie, Eamonn O’Doherty) i specjalistów od efektów wizualnych oraz instalacji przestrzennych (Robert Ballagh, Alanna O’Kelly, Brian Maguire i Hughie O’Donoghue). Malarstwo reprezentują m. in. James Brenan, Daniel MacDonald, James Arthur O’Connor i Jack B. Yeats.

Strona muzeum: ighm.nfshost.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz