„Walczyliśmy o Orła, teraz – o koronę dla Niego„ – spotkanie poświęcone pamięci Józefa Kurasia ”Ognia” w Krakowie


W związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych„ w Krakowie zostaną zorganizowane kilkudniowe obchody pod nazwą: „Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci„. Jednym z punktów programu będzie spotkanie poświęcone pamięci majora Józefa Kurasia ”Ognia”, które odbędzie się 27 lutego o godzinie 16.00 w Sali Wystawowej Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Ogień„ był postacią, która do dziś wzbudza wiele kontrowersji przede wszystkim na południu Polski, gdzie funkcjonują dwie legendy na temat jego historii. Pierwsza – „biała„ – przedstawia majora Kurasia jako prawdziwego bohatera, który chronił ludność przed komunistycznymi władzami. W liście do Bolesława Bieruta „Ogień„ pisał: ”Oddział Partyzancki »Błyskawica« walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSRR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony”. Druga legenda – ”czarna” – prezentuje walecznego górala jako zwykłego zbrodniarza i bandytę oraz antysemitę.

Kim więc był „Ogień„? Na to pytanie odpowiedzą dr Maciej Korkuć oraz Adam Błaszczyk podczas spotkania zorganizowanego przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Samorząd Wydziału Prawa i Administracji UJ. Historię majora ”Ognia” słuchacze będą mogli poznać również dzięki wyjątkowym gościom – kombatantom, którzy walczyli u boku legendarnego żołnierza a także jego rodzinie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto, które każdego roku ma przypominać o postaciach bohaterskich żołnierzy, którzy wraz z zakończeniem II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli bezpardonową walkę przeciwko komunistycznemu reżimowi o niepodległość kraju.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz