Nagroda im. Tomasza Strzembosza - edycja 2013 |
Fundacja im. Tomasza Strzembosza wraz z Instytutem Studiów Politycznych PAN rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń książek do tegorocznej edycji konkursu. Nagroda w wysokości 20 tys. zł. przyznawana jest od 2009 r., za najlepszą debiutancką książkę dotyczącą najnowszej historii Polski.
Uroczystość wręczenia Nagrody od chwili jej ustanowienia odbywa się 11 września w rocznicę urodzin patrona Fundacji, w gościnnych progach Muzeum Powstania Warszawskiego. Od 2011 r., w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, Jury tworzą: prof. dr hab. Tomasz Szarota (przewodniczący), Irena Lasota, prof. dr hab. Andrzej Paczkowski, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Wojciech Materski oraz dr hab. Marek Wierzbicki, prof. KUL (sekretarz Nagrody).
Do Konkursu może zostać zgłoszona książka debiutancka bądź druga książka w dorobku autora, wydana w roku poprzedzającym edycję konkursu. Kwalifikowane będą wyłącznie książki napisane oryginalnie w języku polskim. Propozycje książek do tegorocznej edycji Konkursu można zgłaszać do 30 kwietnia 2013 r. na adres: ISP PAN ul. Polna 18/20 00–625 Warszawa z dopiskiem „Nagroda im. Tomasza Strzembosza”, bądź pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@fundacjastrzembosza.pl . W zgłoszeniu należy konieczne podać tytułu książki, jej tematykę, imie i nazwisko autora, nazwę wydawnictwa i datę wydania.
Dotychczas laureatami Nagrody im. T. Strzembosza byli: Wojciech Königsberg za książkę Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika i dr Hubert Wilk za książkę „Kto wyrąbie więcej ode mnie?” - współzawodnictwo pracy robotników w Polsce w latach 1947-1955 (dwie równorzędne nagrody za 2012 r.), dr Joanna Hytrek-Hryciuk (2011 r.) za książkę Rosjanie nadchodzą. Ludność niemiecka a żołnierze Armii Radzieckiej (Czerwonej) na Dolnym Śląsku w latach 1945–1948, dr Tadeusza Ruzikowski (2010 r.) za książkę Stan wojenny w Warszawie i województwie stołecznym 1981–1983 i dr Jarosław Pałka (2009 r.) za książkę Generał Stefan Mossor (1896–1957). Biografia wojskowa.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.