Program telewizyjny dla historyków (11-17 marca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 11 marca

8:50 - TVP Kultura – Elisabeth Schwarzkopf
Film dokumentalny o Elisabeth Schwarzkopf, jednej z najbardziej znanych śpiewaczek operowych XX wieku, rozpoznawalnej ze względu na swój charakterystyczny sopran liryczny. Olga Maria Elisabeth Friederike Schwarzkopf urodziła się 9 grudnia 1915 roku w Jarocinie, który wtedy znajdował się w prowincji poznańskiej Cesarstwa Niemieckiego. W 1934 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie. Debiutowała w 1938 w Operze Berlińskiej. W 1943 została solistką Opery Wiedeńskiej a w 1948 Covent Garden w Londynie. Od 1953 mieszkała w Wielkiej Brytanii. Jej mężem był producent muzyczny firmy Columbia - Walter Legge. W 1971 wycofała się ze sceny, dając tylko koncerty. Specjalizowała się w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta i Richarda Straussa, choć jej debiut w 1938 roku przypadł w „Parsifalu” Richarda Wagnera. Wykonywała również repertuar oratoryjny oraz pieśni, głównie Schuberta i Wolfa. W 1992 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Zmarła 3 sierpnia 2006 roku w Schruns (Austria).

8:05 - Viasat History – Napoleon (odc.1)
Ukazanie pięcia się Napoleona na sam szczyt, od czasów kiedy był młodym kapitanem artylerii, aż do zostania cesarzem i późniejszej śmierci na Wyspie św. Heleny. Dzięki współpracy największych światowych ekspertów odtworzona zostanie dokładna i bezstronna historia człowieka, który na zawsze odmienił oblicze Europy.

9:15 - Viasat History – Ze wschodu na zachód: podróże ze środka ziemi (odc.6)
Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie od starożytności, po czasy nowożytne i ogromnego wpływu tego regionu na Zachód. Wiele z tego co działo się na Zachodzie było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek na Bliskim Wschodzie, niezwykłym regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum światowym, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą.

12:40 - Kino Polska – Zerwany most
W czasie walk w Bieszczadach z bandami UPA porucznik Mosur zabija prowidnyka. Po latach zostaje oskarżony o współpracę z banderowcami - dla zdobycia ich zaufania brał udział w kilku krwawych akcjach terrorystycznych. Odnalezione dokumenty uwalniają go z zarzutów. Mężczyzna wraca w Bieszczady, gdzie pracuje jako inżynier.

12:55 - Viasat History – Najgorsze zawody w historii (odc.1)
Najbardziej nieprzyjemne, najgorsze zawody wykonywane przez ludzi na przestrzeni dziejów miały w historii ogromne znaczenie. Serial opowiada, w jaki sposób zastępy mężczyzn i kobiet wykonujących pracę o najniższej hierarchii w społeczeństwie przyczyniły się do zaistnienia pewnych historycznych wydarzeń, powstania określonych instytucji i symboli społecznych oraz rozwoju ekonomii. Od czasów inwazji rzymskiego imperium, po okres panowania królowej Wiktorii angielski aktor Tony Robinson opowiada o najgorszych zawodach na przestrzeni dziejów i ich znaczeniu dla historii Anglii.

16:00 - Discovery Historia – Złoto Hitlera
Nieznane epizody historii. Grupa współczesnych poszukiwaczy przygód na tropie tajemniczej działalności nazistów w Afryce Wschodniej podczas kampanii II wojny światowej.

18:20 - Viasat History – Zwierzęta które zmieniły historie (odc.1)
Serial opowiada o kluczowej roli, jaką odegrały niektóre zwierzęta w rozwoju naszej cywilizacji i jak przyczyniły się do zrozumienia przez człowieka otaczającego go świata. Od skromnych jedwabników, które pomogły w rozwoju i podtrzymaniu starożytnych cywilizacji po gołębie, które zwabiły badaczy w niektóre z najbardziej odległych zakątków globu. Zapewniały pomyślność ekonomiczną i w przypadku gołębi decydowały o losach wojny.

19:00 - Discovery World – Wojna rosyjska
Umiera Lenin. Walczący o sukcesję Stalin w bezwzględny sposób pozbywa się wszystkich kontrkandydatów, w tym starych towarzyszy i wszelkich indywidualności. Katastrofalna polityka rolna doprowadza do klęski głodu. Jednocześnie w obozach pracy miliony niewinnych ludzi giną z wycieńczenia z powodu pracy w nieludzkich warunkach. Chorobliwa podejrzliwość Stalina doprowadza do czystek w armii, ginie połowa kadry dowódczej. Związek Sowiecki jest osłabiony, a konfrontacja z hitlerowskimi Niemcami wydaje się nieunikniona.

19:00 - Viasat History – Egipt (odc.2)
Podróż w czasie, podczas której odkryte zostaną trzy tajemnice jednej z najwspanialszych cywilizacji w historii - starożytnego Egiptu. Trzej podróżnicy i badacze wyjaśniają zagadki tego kraju: odkrycie grobowca Tutenchamona przez Howarda Cartera, odkrycia Belzoniego z okresu panowania Ramzesa II i rozszyfrowanie egipskich hieroglifów przez Champolliona.

20:00 - Polsat Play – Niewyjaśnione zagadki II Wojny Światowej
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

20:05 - Viasat History – Rok 1066
Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

20:20 - TVP 1 – Inka 1946
W 1946 r. 17-letnia sanitariuszka Danuta Siedzikówna przyłączyła się do oddziału „Łupaszki”, który walczył z funkcjonariuszami MO i UB na Warmii, Mazurach i Pomorzu. 13 lipca 1946 r. „Inka”, której rodzice zginęli podczas wojny, zostaje wysłana z misją do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Wskutek zdrady Reginy, byłej łączniczki „Łupaszki”, 20 lipca dziewczyna wpada w ręce agentów UB. Zostaje umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku. Mimo brutalnego śledztwa nie ujawnia istotnych informacji. Rozpoczyna się trzygodzinna rozprawa.

Wtorek, 12 marca

8:25 TVP Kultura – Historia Kowalskich
Film opowiada o Polakach zamordowanych za udzielanie pomocy żydowskim sąsiadom. Główny wątek odnosi się do mordu dokonanego na ludności cywilnej przez oddziały SS 6 grudnia 1942 roku w miejscowościach Stary Ciepielów i Rekówka na Mazowszu. Tego dnia spalono żywcem 34 osoby, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem dzieci. W Ciepielowie przed wojną mieszkały społeczności polska i żydowska. O zbrodni sprzed 67 lat do niedawna w ogóle się nie mówiło. Wśród krewnych osób pomordowanych sprawa ta wciąż wywołuje silne emocje.

9:00 Discovery Historia – W poszukiwaniu prawdy
Intrygi na szczytach władzy, skrytobójstwa, ściśle tajne eksperymenty prowadzone w wojskowych laboratoriach to typowe elementy superprodukcji filmowych spod znaku political fiction. Wydaje się, że te historie są wyłącznie wymysłem bujnej wyobraźni scenarzystów. Pochodzące z archiwów tajnych służb dokumenty, które co jakiś czas wyciekają do opinii publicznej, uzmysławiają, że polityczna rzeczywistość nie odbiega od filmowej fikcji. Realizatorzy zaglądają za kulisy wydarzeń, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.

11:00 Discovery World – Kto zdradził Jezusa?
Autorzy próbują udzielić odpowiedzi na pytanie: kto ponosi winę za ukrzyżowanie Jezusa. Wykorzystują zdobycze współczesnej kryminalistyki i medycyny sądowej, by przeprowadzić śledztwo w tej sprawie. Ofiarą był Jezus z Nazaretu, zamordowany w Jerozolimie, 15 kwietnia 30 roku n.e. Przekazy dotyczące jego śmierci są pełne niejasności. Eksperci zbadają miejsce kaźni oraz drobiazgowo przeanalizują motywy zbrodni każdego z podejrzanych.

11:55 Kino Polska – Krzyżacy (odc.1)
Rok 1409. Młody, porywczy rycerz Zbyszko z Bogdańca atakuje pod Krakowem poselstwo krzyżackie. W odwecie Kuno von Lichtenstein żąda od Jagiełły śmierci Zbyszka za znieważenie majestatu. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżny Anny Mazowieckiej, Danusia Jurandówna, córka rycerza ze Spychowa. Staropolskim zwyczajem dziewczyna wybiera Zbyszka na męża, czym ratuje mu życie. Wkrótce Krzyżacy najeżdżają siedzibę Juranda ze Spychowa - jednego z największych wrogów Zakonu. Zabijają jego żonę i porywają córkę, którą trzymają w zamku malborskim.

13:25 TVP Historia – historia kina w Popielawach
Narratorem opowieści jest 10-letni Staszek Szewczyk. W pamiętniku opisuje historię głośnego w okolicy kowalskiego rodu Andryszków. Zaczyna się ona od Józefa Andryszka, zwanego Pierwszym. W XIX wieku zbudował on kinomaszynę. W przeddzień jej uruchomienia wybuchło powstanie styczniowe, w którym Józef zginął. Od stu lat kowalski fach, kinomaszyna i niespokojna natura przechodzą z ojca na syna. Pod koniec lat 60. XX w. maszyna spłonęła w pożarze. Szósty z rodziny Andryszków, mimo sprzeciwu ojca, postanowił odtworzyć wynalazek pradziada.

16:00 Discovery Historia – Naukowe eksperymenty III Rzeszy
Podczas II wojny światowej wybitni niemieccy naukowcy prześcigali się w wynalezieniu nowej broni masowego rażenia. Jeszcze przed zakończeniem tego zbrojnego konfliktu Niemcy znalazły się w światowej czołówce państw, które wynalazły nowoczesne technologie, po dziś dzień wykorzystywane w przemyśle lotniczym i rakietowym.

18:00 Discovery World – Biblia pod lupa
W jakich warunkach dorastał młody Jezus? Jak się ubierał i jak żyła jego rodzina? W programie archeolodzy przedstawią dowody jak żyli ludzie w tamtych czasach.

18:55 Viasat History – Historia zasiedlenia Ameryki
Czy zamieszkanie Ameryk nastąpiło tysiące lat wcześniej niż do tej pory sądzono? Czy pierwsi ludzie dotarli do Nowego Świata pieszo pod koniec epoki lodowcowej? Czy może dostali się tu tysiące lat wcześniej drogą morską? Być może nauka jest wreszcie w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Antropolog Niobe Thompson zabiera widzów z misją wyjaśnienia zagadek ostatniej wielkiej migracji ludzi na kontynenty obu Ameryk podczas fascynującej podróży z Syberii do Cieśniny Beringa i z Brazylii do laboratoriów naukowych genetyków.

19:00 Discovery Historia – Obsesje i odkrycia kapitana Cooka
James Cook urodził się w ubogiej rodzinie. Ojciec, szkocki imigrant, najmował się do pracy w polu. Rodzina mieszkała na farmie w Great Ayton. James uczył się w miejscowej szkole. W wieku 13 lat pracował z ojcem, który awansował na stanowisko zarządcy. W wieku 16 lat Cook opuścił dom, aby pracować w sklepie w wiosce rybackiej. Wkrótce rozpoczął pracę na węglowcu „Freelove”, gdzie spędził kilka lat. W tym czasie samodzielnie uczył się algebry, trygonometrii, nawigacji i astronomii. Po ukończeniu praktyki, rozpoczął pracę na statkach handlowych.

19:45 TVP Historia – Głos nadziei
Sygnał dźwiękowy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa wbił się w pamięć kilku pokoleń Polaków. W czasach komunistycznej propagandy rozgłośnia była jednym z nielicznych źródeł wiarygodnych informacji z kraju i ze świata. Nawyk codziennego kontaktu z audycjami Radia Wolna Europa stał się praktyką dla znacznej części społeczeństwa.

20:00 Viasat History – Plemiona germańskie
Czteroodcinkowy serial przedstawia proces przeobrażenia się prymitywnych plemion z północy, marginalnych i niemających większego znaczenia w Europie w dziedziców rzymskiego imperium. Najnowsze odkrycia pozwolą na zaprezentowanie ewolucji plemion germańskich bez obciążenia stereotypem „barbarzyńców z Północy”. Konflikt z rzymskim imperium jest jednym z kluczowych elementów w germańskiej historii.

21:00 Discovery Historia – Twórcy map (odc.1)
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

22:50 TVP 2 - Wataha białych wilków
W Rosji istnieje największa na świecie liczba neofaszystów. Oficjalne badania wskazują, że aktywnie działa tu 50 tys. skinheadów - tylko o 20 tys. mniej niż w pozostałych krajach Europy. Hasła czystości rasowej, walki z imigracją, homoseksualistami, narkomanami i innymi elementami, które zaśmiecają białą, słowiańską ojczyznę, trafiają na podatny grunt. W Rosji faszyści są na rękę władzy, która może ich użyć jako straszaka. Przerażeni ideologią faszyzmu obywatele będą lojalni wobec rządzących, a nawet okażą im wdzięczność.

23:30 Discovery Science – Wizjonerzy science fiction
Ridley Scott, autor dzieł science fiction, zgłębia związki pomiędzy tym gatunkiem literatury a stale zmieniającym się światem nauki i techniki. Od Juliusza Verne’a, Isaaca Asimova, po George’a Lucasa i Philipa Dicka. Marzenia i pomysły pisarzy często stawały się inspiracją dla badaczy i naukowców do tworzenia przełomowych wynalazków, które wprowadzały ludzkość na nową drogę rozwoju. W programie próba odpowiedzi na pytanie: czy pisarze to wizjonerzy naszych czasów.

Środa, 13 marca

9:15 Viasat History – Monarchinie średniowiecznej Anglii
23 czerwca 1141 r. Matylda Angielska brała udział w przygotowaniach do koronacji w londyńskim Westminster Abbey. Następnego dnia została zmuszona do opuszczenia stolicy przez zwolenników swojego kuzyna, Stefana. 400 lat później na angielskim tronie zasiadła pierwsza władczyni. Przed nią kilka kobiet zdobyło znaczne wpływy w królestwie. Historyk Helen Castor opowie o losach Matyldy Angielskiej, Eleonory Akwitańskiej, Izabeli Francuskiej, Małgorzaty Andegaweńskiej, Jane Grey i Marii Tudor.

10:50 Kino Polska – Wierna rzeka
Akcja rozgrywa się w czasach powstania styczniowego. Ciężko ranny książę Józef Odrowąż znajduje schronienie w jednym z dworków. Pomocy udziela mu szlachcianka, piękna córka rządcy majątku Salomea Brynicka. Dziewczyna ukrywa powstańca, pielęgnuje podczas choroby, a wkrótce obdarza uczuciem wbrew przestrodze starego opiekuna Szczepana, który dostrzega niebezpieczeństwo.

14:00 Kino Polska – Polski drogo (odc.2)
Podchorąży Władysław Niwiński i kapral Leon Kuraś w cywilnych ubraniach zatrzymują się na wiejskiej plebanii. Wpadają w ręce Niemców, ale dzięki sprytowi kaprala wykupują się. Kuraś jednak zostaje złapany na dworcu kolejowym i wysłany do stalagu. Niwiński udaje się do Krakowa. Tymczasem w Warszawie Johann Heimann - już w mundurze SS - szuka śladów po rodzinie Niwińskich, chce bowiem pomścić śmierć ojca.

16:00 Discovery Historia – Umysł Hitlera
Program prezentuje portret psychologiczny Adolfa Hitlera, stworzony przez psychologów z Harvardu pod kierownictwem Waltera Langnera podczas II wojny światowej. Naukowcy musieli krok po kroku odtworzyć życiorys przywódcy III Rzeszy, przeczytać jego „Mein Kampf”, przejrzeć filmowe kroniki niemieckie oraz dotrzeć do ludzi znających go osobiście. Z ich analiz wyłonił się portret człowieka doświadczonego trudnym dzieciństwem, pełnego obaw, obsesji i fobii, który swoje słabości rekompensował wodzowską postawą, kultem siły i agresją wobec Żydów.

19:45 TVP Historia – Bunt na Łodzi
Grupa studentów łódzkich uczelni poznała się, gdy władze uczelni wycofały się z likwidacji egzaminu z nauk politycznych. Studenci zrozumieli, że Łódź to nie Warszawa, Gdańsk czy Kraków. Ich korzenie polityczne nie były głębokie. Mogli więc współpracować. Otaczała ich atmosfera solidarnościowej rewolucji, koniecznie chcieli działać. Z wydziału filologii zrobili „stocznię”, a luty stał się „studenckim sierpniem”. Dokument jest próbą przedstawienia zjawiska, w którym kilka tysięcy osób organizuje się, a później konsekwentnie brnie do celu.

20:35 Viasat History - Kamerzysta - życie i twórczość Jacka Cardiffa
Życie i twórczość wielokrotnego zdobywcy Oscara, brytyjskiego filmowca i reżysera Jacka Cardiffa (1915 ? 2009), który współpracował z największymi ikonami Hollywoodu. W prezentowanym programie mistrz osobiście wyjaśnia, jak udało mu się podnieść kino do rangi sztuki i jak powstawała jego przełomowa wizja z wykorzystaniem nowatorskich technik filmowych. Wśród wielu przytoczonych w tym programie anegdot i wspomnień znajdą się takie w których główną rolę odegrały gwiazdy tej miary co Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Humprey Bogart i wielu innych.

20:55 TVP Historia – Historie z Yodok
Dzięki formule widowiska spektakl poruszający problem północnokoreańskich łagrów miał szansę przyczynić się do zwrócenia uwagi elit na problem koreańskich obozów koncentracyjnych. Współpracujący przy realizacji przedsięwzięcia reżyser Jung Sung San za cel postawił sobie ukazanie światu prawdy o Korei Północnej i życiu jej mieszkańców.

21:00 Discovery World – Imperium brytyjskie
Jeremy Paxman przedstawia historię brytyjskiego imperium. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że wyspa położona na północnym Atlantyku stała się centrum imperium rozciągającego się od Kanady, przez Afrykę i Daleki Wschód, aż do Australii. Rozważania prowadzi podróżując po poszczególnych koloniach. Ujawnia sposoby, jakimi posługiwali się Brytyjczycy, by zdobyć i utrzymać władzę w poszczególnych koloniach. Paxman prezentuje sylwetki osób związanych z kolonializmem, którzy doprowadzili do powstania tej potężnej kolonialnej machiny.

21:00 Religia TV – Prawdziwa władza Watykanu (odc.1)
W archiwach Watykanu spoczywa pamięć Kościoła katolickiego, gromadzona przez blisko tysiąc lat. Listy do papieża, jego odpowiedzi, sprawozdania nuncjuszy, legatów i ambasadorów to dokumenty o fundamentalnej wadze dla życia społecznego i politycznego świata chrześcijańskiego. Niedawno grupa historyków otrzymała dostęp do archiwów z okresu pontyfikatu Piusa XI i Piusa XII. Wiedza zawarta w owych archiwaliach przysłużyła się także realizacji dokumentu, który traktuje o udziale Watykanu w najważniejszych wydarzeniach XX wieku.

21:05 TVP Kultura – Pan Tadeusz
Jest rok 1811. Tadeusz Soplica wraca po ukończeniu nauk do rodzinnego dworku w Soplicowe, na Litwie. Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia. Wydaje się, że dom jest zupełnie pusty, jego mieszkańcy wybrali się do pobliskiego lasu. Zwiedzając stare zakamarki, Tadeusz trafia do dawnego pokoju dziecinnego, w którym spotyka Zosię. Świeżość i uroda dziewczyny podbijają serce młodzieńca.

22:00 Discovery Historia – Zbuntowany agent KGB
KGB jest uznawana za jedną z największych służb specjalnych świata. Tuż przed obaleniem muru berlińskiego rosyjscy opozycjoniści wzmocnili działania, co szczególnie niepokoiło KGB. W siedzibie KGB na osławionej Łubiance powołano do życia specjalny departament do kontrolowania demonstracji i dysydentów. Oficer Wiktor Orekow stanął na czele grupy, która dokonywała represji na demonstrujących. W 1978 roku został skazany na 10 lat pobytu w gułagu. Obecnie mieszka w USA i pracuje w pizzerii, nadal ukrywając tożsamość.

22:00 Discovery World – Tajniki służb specjalnych (odc.1)
Doświadczeni i świetnie wyszkoleni funkcjonariusze służb specjalnych strzegą bezpieczeństwa zarówno prezydentów, jak i zagranicznych gości rządu Stanów Zjednoczonych. Obowiązkiem agentów jest zachowanie czujności wobec każdego potencjalnego zagrożenia, ale ich działania muszą być publicznie niewidoczne.

23:45 TVP Polonia – Tajemnice Watykanu (odc.4)
Odcinek ten poświęcony jest historii Gwardii Papieskiej. Dzień przysięgi rekrutów jest pretekstem do opowieści o dniu codziennym gwardii, jej obyczajach, zadaniach, filozofii istnienia. Autorzy opowiadają o znaczeniu tzw. Sacco di Roma w historii gwardii, przedstawiają motywacje wstępujących do niej rekrutów. Kamera towarzyszy gwardzistom podczas przygotowań i przysięgi rekrutów oraz osobistej audiencji udzielanej im w tym dniu przez papieża.

Czwartek, 14 marca

7:00 Discovery World – Legendarne samoloty
Program przedstawia odrestaurowane samoloty z okresu II wojny światowej oraz konfliktu w Korei z lat 50. XX w., które można podziwiać w rekonstrukcjach walk powietrznych. Ponadto analiza parametrów technicznych, mocnych i słabych stron prezentowanych samolotów, a także relacje uczestników odtwarzanych potyczek, emerytowanych amerykańskich pilotów.

13:10 TVP Historia – Bazrach, czyli sen o wolnym kamieniu
Dżannet Dżabagi-Skibniewska - wnuczka ostatniego chana Inguszy, córka Wassana Gireja Dżabagi, twórcy Konfederacji Narodów Kaukazu, i Helen Bajraszewskiej, potomkini polskich Tatarów. Jako kilkuletnia dziewczynka musiała uciekać przed bolszewikami za granicę. Ojciec dał Dżannet i jej dwóm siostrom kamienie z ich rodzinnych gór. Powiedział, że jeśli będą o nie dbały i przechowają je, powrócą na Kaukaz. Dżannet wierzyła, że właśnie dzięki niemu, kiedy rozpadł się Związek Radziecki, powróciła do ojczystego domu, gdzie umarła w maju 1992 roku.

14:10 Viasat History – Stanley Donen – po prostu zrób to!
Życie i kariera legendarnego Stanley’a Donen’a, jednej z najbardziej znaczących postaci złotej hollywoodzkiej epoki musicali. Reżyserował i często także grywał w znanych do dziś klasykach takich jak: „Deszczowa piosenka”, „Zabawna buzia”, „Piżamowa rozgrywka” czy „Na przepustce”. Donen wspomina wydarzenia z kariery zawodowej i współpracę z takimi gwiazdami ekranu jak Gene Kelly, Fred Astaire, Audrey Hepburn, Frank Sinatra, Judy Garland i wiele innych.

16:00 Discovery Historia – W poszukiwaniu japońskich okrętów podwodnych
Po kapitulacji Japonii Amerykanie skonfiskowali jej okręty, a gdy sowieccy naukowcy zażądali dostępu do nich, zatopili je u wybrzeży Hawajów. Zespół badaczy ma zamiar odnaleźć wraki tych okrętów, ukrytych w głębinach Pacyfiku. Na poszukiwania wyrusza specjalny podwodny pojazd, przystosowany do przeszukiwania znajdujących się w pobliżu wyspy Oahu oceanicznych głębi. Terry Kerby i Max Cremer zejdą na głębokość prawie 1000 metrów, by przeszukać cmentarzysko japońskich okrętów podwodnych.

17:00 Religia TV – Węgierskie serce
Żaden inny naród nie zachował się tak wspaniale wobec Polaków w czasie drugiej wojny światowej co Węgrzy, mimo iż byli oni sojusznikiem Hitlera. Pomocy polskim uchodźcom, uciekającym przed agresorem niemieckim i sowieckim, udzieliły nie tylko elity i Kościół katolicki, ale dosłownie całe społeczeństwo węgierskie. W okresie drugiej wojny światowej przez Węgry przewinęło się ponad 120 tys. polskich uciekinierów, w tym wielu wojskowych, których przerzucano stąd do Francji. Tak się stało m.in. w przypadku płk. Stanisława Maczka, późniejszego generała, i jego słynnej brygady, a następnie dywizji pancernej. Nie byłoby polskiego wkładu w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami, gdyby polscy żołnierze nie dostali się na Zachód przez Węgry. Polskich uchodźców rozlokowano w 200 miejscowościach, a ministerstwie spraw wewnętrznych utworzono specjalny departament nr 21 do opieki nad polskimi żołnierzami, którym kierował wielki przyjaciel Polski płk. Zoltan Balo. Troskliwą opieka otoczono także cywili. W Balatonboglar ks. Bela Varga kierował stojącym na wysokim poziomie gimnazjum i liceum, przez które przewinęło się sześciuset młodych Polaków. Ze strony węgierskiej pomoc koorydynował wspaniały przyjaciel Polaków, József Antall-senior, a ze strony polskiej - Ślązak Henryk Sławik. Za tę nielojalność wobec swego sojusznika Wegrzy zapłacili wysoką cenę, kiedy to Niemcy w 1944 r. zajęli ich kraj. W filmie „Węgierskie serce” o pomocy udzielanej Polakom opowiadają bliscy członkowie rodzin węgierskich opiekunów, a także polscy świadkowie oraz dzieci i wnuki tych, którzy doznali pomocy od Węgrów. Film, w reżyserii Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech, ma być hołdem dla naszych bratanków za bezprecedensową i bezinteresowną pomoc w dramatycznych czasach wojennych, będącą z ich strony heroicznym przykładem wierności wielowiekowej przyjaźni polsko-węgierskiej.

19:55 Viasat History – Inuk – pierwszy Eskimos z Grenlandii
400 lat temu był jednym z pierwszych ludzi, którzy osiedlili się na tym terenie. Kiedy zmarł, pozostawił po sobie zaledwie kępkę tak mocno splątanych włosów, że początkowo wzięto je za niedźwiedzie futro. Ta niewielka pozostałość wystarczy, aby zrekonstruować jego tożsamość. Mimo tego, że Inuk żył w bardzo odległych czasach, dzięki niesamowitej genetycznej encyklopedii zachowanej wciąż w pasmach jego włosów naukowcy naszkicują jego postać i odtworzą portret włącznie z kolorem oczu, kształtem zębów i łysiejącym czołem.
21:00 Discovery Historia – Tutenchamon – prawda skrywana w grobowcu
Ponad 3 tysiące lat temu zmarł, dożywszy zaledwie 18. roku życia, najsłynniejszy z faraonów. Pośpiesznie zmumifikowane zwłoki Tutenchamona przeleżały w niedokończonym grobowcu aż do chwili jego odkrycia w 1922 r. Od wielu lat egiptolodzy podejrzewali, że władca padł ofiarą morderstwa. Zahi Hawass rozwiązuje zagadkę śmierci Tutenchamona. Dzięki badaniom DNA i wykorzystaniu nowoczesnych technologii udaje się też ustalić jego koligacje rodzinne.

21:00 Discvoery World – Hitler – anegdoty, mity i kłamstwa
Autorzy odsłoniają kulisy politycznej drogi Adolfa Hitlera, od ogłoszenia przez niego programu NSDAP w 1920 r., przez zdobycie władzy w 1933 r., aż po jego samobójczą śmierć w berlińskim bunkrze. Najważniejsze fakty z życia führera zostaną przedstawione na tle wydarzeń z czasów II wojny światowej. Widzowie będą mieli okazję poznać sekrety jego prywatnego życia, m.in. relacje z kobietami, dowiedzieć się o nękających go chorobach. Poznają też mechanizmy propagandy, pozwalające utrzymać w ryzach reżim oraz anegdoty i legendy o wodzu III Rzeszy.

21:00 Viasat History – Otzi – zagadka kryminalna z neolitu
Ötzi zmarł przed 5300 laty podczas neolitu, określanego współcześnie jako epoka kamienia. Jest on najstarszą zachowaną naturalnie mumią człowieka na świecie. Starszą niż mumie egipskich królów. Jego odkrycie stało się niezwykłym wydarzeniem i rzuciło nowe światło na przeszłe czasy. To nie tylko sensacyjne znalezisko dla naukowców, ale także najstarszy znany przypadek zagadki kryminalnej, która wciąż jeszcze czeka na rozwiązanie.

23:00 Discovery World – Krew dla bogów
W wielu kulturach uważano, że ofiara z ludzi to jedyny sposób, by przebłagać gniewnego i spragnionego krwi boga. Starożytni peruwiańscy kapłani usiłowali powstrzymać klęski żywiołowe za pomocą masowych rzezi i rytualnego picia krwi. W kulturze Majów gry w piłkę kończyły się obcinaniem głów dla zadowolenia niebios.

23:35 TVP Polonia – Zwyczajny marzec
30 stycznia 1968 r. zdjęto z afisza Teatru Narodowego inscenizację „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przeciwko decyzji władz partyjnych i państwowych zaprotestowali studenci, zwołując wiec pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Incydent, wraz z wojennymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, posłużył zwaśnionym frakcjom w aparacie partyjnym i państwowym do rozprawy z konkurentami. Wiece zwoływane w zakładach pracy przeradzały się w populistyczne seanse nienawiści. Antysemicką i antyinteligencką nagonkę poparła spora część społeczeństwa.

Piątek, 15 marca

6:10 Kino Polska – Kanał
Koniec września 1944 r., powstanie warszawskie dogasa. Walczący na Mokotowie oddział porucznika „Zadry” schodzi do kanałów, by tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia. Dzielą się na trzy grupy. Zasadniczą prowadzą „Zadra”, „Smukły” i „Kula”, szef kompanii. Pierwszy sądzi, że idzie za nim cały oddział. Rannego „Koraba” prowadzi łączniczka „Stokrotka”. W trzeciej grupie idą podporucznik „Mądry”, „Halinka” i muzyk o pseudonimie „Ogromny”. „Stokrotka” i „Korab” giną z wyczerpania u kraty, którą Niemcy zamknęli wylot z kolektora nad Wisłą.

8:15 TVP Kultura – Good morning Lenin
Biuro turystyczne „Crazy Guides” oferuje oryginalne wycieczki - zwiedzanie Krakowa szlakiem komunistycznej przeszłości miasta. Kamera towarzyszy zagranicznym gościom, którzy odwiedzają m.in. podkrakowską wieś, osiedle Nowa Huta, bary mleczne, hutę i pracownię Mariana Koniecznego - rzeźbiarza, który stworzył pomnik Lenina. Turyści jedzą ziemniaki drewnianymi łyżkami, orzą pole, doją krowę i oglądają Nową Hutę z lotu ptaka. Dokument pozwala poznać reakcje cudzoziemców na dzieje Polski i spojrzeć pod innym kątem na komunistyczną przeszłość.

8:45 TVP Historia – Zamek
Jak co roku, na murach w malborskiej twierdzy pojawili się Krzyżacy, którzy pobici pod Grunwaldem bronili zamku. Jak co roku, zwycięskie wojska króla Jagiełły próbowały zdobyć zamek. Z podobnym co przed wiekami skutkiem. Ale to, co nie udało się Jagielle, udaje się mieszkańcom Malborka odzianym w historyczne stroje. Pozyskali zamek dla siebie, w historii odnaleźli sposób na życie, rozwój regionu i integrację mieszkańców.

13:00 Discovery World – Maraton przetrwania
Sportowiec James Cracknell wyrusza śladami wielkich podróżników: Davida Livingstone’a, Percy’ego Fawcetta, pionierów gorączki złota oraz załogi brytyjskiego żaglowca Dundonald. Na wyprawę zabiera jedynie sprzęt, który był dostępny w ich czasach. Chcąc zgłębić zagadki losów eksplorerów, skupia się na kluczowych etapach ich ekspedycji. Poddaje też analizie medycznej wszelkie zmiany fizjologiczne, zachodzące w organizmie pod wpływem ekstremalnych warunków.

16:00 Discovery Historia – Tajemnice pancernika Yamato
W 1945 roku japoński okręt Yamato, największy pancernik w historii marynarki wojennej, wyruszył w rejs bojowy przeciwko flocie USA. Zobacz, jak przebiegło jego ostatnie starcie.

18:25 TVP Kultura – Historia o proroku Eliaszu
Rok 1939, Wierszalin, mała wieś w Białostockiem. Eliasz Klimowicz, duchowny prawosławny, buduje cerkwie, uzdrawia ludzi. Kiedy umiera jedyne dziecko Wasyla, jego żona ucieka do Eliasza. Pragnie, by ten wyleczył ją z niepłodności. Wasyl rusza na poszukiwania kobiety. Po drodze spotyka podobnych do niego nieszczęśników, morderców i wariatów. Dociera z nimi do Wierszalina. Na miejscu okazuje się, że żona, która służy w cerkwi, jest w ciąży. Wasyl uważa, że prorok ją uwiódł. Postanawia go zabić. W karczmie spotyka sowieckich agentów.

20:15 Kino Polska – Barwy walki
Lato 1944. Na Kielecczyźnie trwają walki partyzanckie. Niemcy, choć już w odwrocie, nadal zadają Polakom poważne straty. Porucznik Kołacz, dowódca partyzanckiego oddziału AL, ma trzy wyroki śmierci - jeden od Niemców i dwa od Armii Krajowej. Oddział otrzymuje zadanie przerzucenia delegata KC partii za linię frontu, do Chełma. Zostaje on jednak aresztowany. Partyzanci próbują go odbić.

20:30 TVP 1 – Anna German (odc.4)
Ania dowiaduje się, że Herman Berner zginął pod Lenino niedługo po weselu w 1943 r. Matka i babcia postanawiają opowiedzieć dziewczynie, co się stało z jej ojcem. Ona ma żal do nich, że tak łatwo uwierzyły w jego śmierć. Anna pilnie studiuje geologię. Usłyszawszy śpiew dziewczyny, kolega namawia ją, by wystąpiła w klubie studenckim. Z powodu tremy debiut okazuje się porażką. Mimo to Janka, przyjaciółka Anny, umawia ją na przesłuchanie w Teatrze Estrady. Pewnego dnia dziewczyna poznaje Zbyszka. Młody naukowiec jest zachwycony studentką.

21:00 Discovery World – W pogoni za prawdą
Josh Gates, specjalista w dziedzinie zagadnień paranormalnych, zabiera widzów w podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania dotyczące zjawisk nadprzyrodzonych. Rozmawia z naocznymi światkami tajemniczych zdarzeń, próbując ustalić, czy faktycznie miały miejsce.

22:00 History – II wojna na froncie wschodnim (odc.10)
W sierpniu 1945 r. Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę na okupowaną przez Japończyków Mandżurię. W tym samym dniu na Japonię zrzucono drugą bombę atomową i japońskie dowództwo naczelne uznało w końcu, że wojna została przegrana.

23:00 Discovery World – Atlas 4D
Niezwykła podróż w czasie, podczas której widzowie dowiedzą się, w jaki sposób kształtował się klimat i formowała geologia Ziemi, dlaczego islam przyczynił się do narodzin włoskiego renesansu, jak epoka lodowcowa wpłynęła na rozwój technologiczny polinezyjskich osadników na Hawajach, a także, w jaki sposób ruchy tektoniczne Wielkich Rowów Afrykańskich zmusiły ludzkość do kolejnych kroków na drodze ewolucji. Ponadto poznają historię niezwykłych miejsc, takich jak: basen Morza Śródziemnego, Hawaje i Wielkie Rowy Afrykańskie.

Sobota, 16 marca

7:00 Discovery Historia – Maradona: cudowne dziecko
Dokument poświęcony Diego Armando Maradonie, uznanemu przez FIFA za piłkarza stulecia. To historia życia i kariery sportowej argentyńskiego gracza - dzieciństwa przeżytego w ubóstwie, od którego ucieczką stał się futbol, drogi na piłkarski szczyt, której ukoronowaniem było zdobycie przez Argentynę tytułu mistrza świata w 1986 roku, i burzliwego życia osobistego naznaczonego problemami z narkotykami. Filmowcy starali się uchwycić to, za co Maradona jest kochany - niepowtarzalny styl gry, niezwykłą skuteczność i wspaniałe bramki.

8:00 Discovery Historia – Helmut Kohl
Gdy Helmut Kohl doszedł do władzy w 1982 roku nikt nie oczekiwał, że długo utrzyma się na tym stanowisku. Jego silny nadreński akcent i ciężkie przemówienia utwierdziły większość jego politycznych wrogów, a nawet wielu zwolenników i przyjaciół w wierze, że jest prowincjonalnym i niewiele znaczącym politykiem. Nie mogli być dalej od prawdy. Kohl przez lata udowodnił, że jest zręcznym dyplomatą, człowiekiem, który wiedział, jak uzdrowić Europę. W programie wywiady z byłymi prezydentami: George’em Bushem i Michaiłem Gorbaczowem.

9:05 TVP Historia – Nad Niemnem
Korczyn, majątek nad Niemnem, lata 80. XIX wieku. Żywa jest tu ciągle pamięć o tragedii powstania styczniowego. Teofil Różyc, dziedzic mocno podupadłej fortuny, ubiega się o względy Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego. Przed laty Justyna kochała z wzajemnością Zygmunta, bratanka Benedykta, lecz jego matka nie zgodziła się na ten związek. Benedykt jest skłócony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą, która walczyła w powstaniu. Po jego upadku zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani do roli chłopów.

10:40 Viasat History – Światy starożytności
Fascynująca i odkrywcza podróż przez czasy narodzin państw i narodów. Zapraszani do programu historycy, archeolodzy i inni znawcy tematu ukażą dzieje świata starożytnego. Pod lupę wezmą Bliski Wschód, Egipt, Kaukaz i inne kraje basenu Morza Śródziemnego.

11:00 Polsat Play – Słynne operacje II Wojny światowej
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

11:20 TVP 1 – Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem.
Książę Popiel dowiaduje się, że wyprawa na Poznań zakończyła się zwycięsko. Wracają jednak jego dwaj bratankowie, którzy, jak planował, mieli zginąć, a władca miał zapewnić sukcesję synowi. Popiel obawia się, że spełni się złowroga przepowiednia wieszczki ze świątyni Światowida: książę ma zginąć za sprawą myszy. W czasie uczty fałszywie zapowiada, że następnego dnia odda władzę. Gdy jego żona uśpiła biesiadników napojem, książę wdziera się do sypialni bratanków i zabija jednego z nich sztyletem drugiego.

15:00 - TVP Info - Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Jeśli gdzieś w mroku czasu czai się ukryta tajemnica, prędzej czy później wyruszy ku niej ekipa programu „Było... nie minęło”.

15:00 TVP Polonia – Gwiazdor – Aleksander Wolszczan
Dokument stara się przybliżyć postać naukowca, erudyty i amatora literatury science fiction, znawcy malarstwa i poezji - Aleksandra Wolszczana. Astronom, urodzony w 1946 roku w Szczecinku, zasłynął jako odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, położonego niemal 1000 lat świetlnych od Ziemi. Wokół omiatającego kosmiczną pustkę promieniowaniem Roentgena pulsara wypatrzył w 1991 r. trzy planety. 14 lat później odnalazł czwartą, należącą do tego układu. Bohater opowiada o dzieciństwie i drodze do sławy.

17:00 Discovery Historia – Imperium Rzymskie
W trzecim stuleciu naszej ery Imperium Rzymskie zostało zmuszone do walki o przetrwanie. Rozległe tereny były wystawione na ciosy z zewnątrz. Rzym był położony zbyt daleko od granic imperium, które stale atakowali barbarzyńcy. Nadmiernie rozciągnięta armia nie była w stanie utrzymać linii obrony.

20:00 Discovery Historia – Wielka wojna
Wyczerpujący i złożony obraz I wojny światowej. Pola walki, broń maszynowa, gazy bojowe i wprowadzenie pierwszego czołgu nadało temu konfliktowi nowy, przerażający wymiar. Pojawienie się łodzi podwodnych oraz bombowców spowodowało, że zwykli obywatele stanęli twarzą w twarz z realiami nowoczesnej wojny. Podróż w głąb historii rozpoczyna się w 1888 r., kiedy na niemieckim tronie zasiadł Wilhelm II. Cesarz ten miał ambicję stworzenia z Niemiec światowej potęgi militarnej, co doprowadziło do serii międzynarodowych kryzysów.

20:45 TVP Polonia – tajemnica twierdzy szyfrów (odc.5)
Na leśnej drodze przed Czochą Anna Maria staje w obronie więźnia katowanego przez esesmana. Dowódca konwoju każe ją za to powiesić. Jorg się za nią ujmuje. Obydwojgu grozi śmierć, ale oddział Wehrmachtu przepędza esesmanów. Globcke, który dowiaduje się o tym zajściu od Beera, nie zgadza się na ukaranie Jorga. Tymczasem Rosjanie są coraz bliżej. Z zamku widać łuny nad pobliskim Lubaniem. Generał Zawieniagin przyjeżdża do oddziału spadochroniarzy, którzy mają dokonać desantu na zamek. Są gotowi zniszczyć maszynę deszyfrującą.

20:55 Viasat History – Chorwaccy królowie (odc.5)
Twórcy serialu zapraszają w podróż po najciekawszych okresach historii Chorwacji. Od założenia kraju w VII wieku po koniec panowania tamtejszej dynastii Tripimiroviców czterysta lat później. Po raz pierwszy na ekranie widzowie będą mogli zobaczyć twarze i poznać sylwetki chorwackich władców: Tripmira, Tomisalva, Stjepana Drzislava, Petara Kresimira IV i Zvonimira.

23:00 Kino Polska – Skąpani w ogniu
Rok 1945, wioska na Dolnym Śląsku. Kapitan LWP Sowiński, były akowiec, odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo przesiedleńców ze wschodnich terenów. Mieszkająca tutaj rodzina Rutki traktowana jest z niechęcią, uważana jest bowiem za Niemców. Rodzina Witochów chce też zawłaszczyć gospodarstwo Ślązaków. Pewnego razu Rutka zostaje aresztowana przez UB. Sowiński, który podkochuje się w dziewczynie, wstawia się za nią i wychodzi ona na wolność. Jednak bolesne przeżycia sprawiają, że Rutka boi się już pozostać na rodzinnej ziemi.

Niedziela, 17 marca

6:00 Discovery Historia – Sekret i skarby
Tajemnice III Rzeszy. Dzieła sztuki i kosztowności zrabowane i ukryte przez hitlerowców. Twórcy starają się wyjaśnić dzieje tych okupionych krwią skarbów.

7:00 Discovery World – Największe bitwy pancerne
W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej. W tym wydaniu: nacierające oddziały SS i kontratakująca armia sowiecka spotkały się w okolicy rosyjskiej wioski Prochorowka. Stoczyły tam największą bitwę pancerną w historii wojskowości.

8:00 Discovery World – Kiedy pogoda zmieniła historię
Na przełomie 1944 i 1945 roku, podczas bitwy o Ardeny, mroźna zima nie oszczędziła ani aliantów, ani odpierających ich ofensywę niemieckich żołnierzy. Po obu stronach śmierć poniosło blisko 20 tys. ludzi. W połowie grudnia świetnie wyposażona armia niemiecka zaatakowała osłabione i cierpiące na braki w zaopatrzeniu amerykańskie oddziały. Jednak gwałtowne załamanie pogody ostatecznie przeważyło szalę zwycięstwa na stronę aliantów.

10:00 Discovery Historia – Katyń
Las w Katyniu. Zbiorowe mogiły ponad 20 tys. polskich oficerów i urzędników państwowych. Wiosną 1943 roku odkryli je Niemcy. Propaganda Goebelsa natychmiast nadała sprawie rozgłos, obwiniając o zbrodnię Rosjan. Do Katynia przyjechała międzynarodowa komisja. Rosjanie odżegnali się od zbrodni i oskarżyli o nią Niemców. Sprawa przez wiele lat rozgrywana była propagandowo. Dopiero 14 października 1992 roku wysłannik Borysa Jelcyna przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie dokumenty ostatecznie świadczące o winie ZSRR.

11:00 Discovery Historia – Prywatne życie władców
Prywatne życie pradawnych królów i władców. Znani historycy oddzielają mity od faktów, udowadniając, że korupcja i nieuczciwość to odwieczne atrybuty władzy.

12:00 Discovery Historia – Maggie (odc.2)
Kulisy prywatnego życia i kariery Margaret Thatcher, która wbrew wszelkim przeciwnościom losu została premierem Wielkiej Brytanii i jedną z największych postaci w historii XX wieku. Żelazna dama wytrwale dążyła do celu. Jako premier zerwała z socjaldemokratycznym modelem państwa i realizowała liberalny program reform - prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, redukcję wydatków socjalnych, rozszerzenie wolnej konkurencji. Jej politykę gospodarczą opartą na zasadach liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu, ochrzczono mianem thatcheryzmu.

17:40 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

18:45 Viasat History – Prawo Garrowa (odc.11)
Dramat na wątkach biograficznych życia pioniera w dziedzinie zmian w angielskim prawie społecznym, Williama Garrowa. Akcja toczy się w Londynie za panowania króla Jerzego III, w czasie kiedy w mieście tym szerzyła się korupcja i niesprawiedliwość społeczna. Fabuła serialu oparta jest na prawdziwych casusach prawnych z tamtego okresu, zaczerpniętych z akt jednej z najstarszych angielskich instytucji sądowniczych - głównego sądu karnego w kraju, o nazwie Old Bailey.

19:00 History – Zdrowie Hitlera
Hitler dążył do zniszczenia wszystkich ludzi nie będących przedstawicielami rasy aryjskiej. Sam jednak cierpiał na chorobę Parkinsona, a także nadużywał amfetaminy i środków przeczyszczających.

19:00 Discovery World – Legendy u schyłku życia
Jaser Arafat był jednym z najbardziej znanych polityków w świecie arabskim. Brał udział w wojnach wyzwoleńczych z Izraelem. W 1965 r. stanął na czele największej palestyńskiej organizacji zbrojnej Al-Fatah, która posługiwała się metodami terrorystycznymi. Jednak pod jego kierownictwem Al-Fatah zaniechała walki zbrojnej na rzecz szukania politycznych rozwiązań konfliktu. To doprowadziło do sporów z ekstremistycznymi organizacjami palestyńskimi, takimi jak Hamas i Dżihad.

19:45 TVP Historia – Feliks znaczy szczęśliwy
Historia Feliksa Dzierżyńskiego, człowieka, który został zawodowym rewolucjonistą, później terrorystą, twórcą policji politycznej, współtwórcą państwa sowieckiego, a w dzisiejszej Rosji i Białorusi jest częścią mitu o solidnym moralnym fundamencie rosyjskiego państwa. Za jego ideowego spadkobiercę uważa się Władimir Putin. W Polsce, skąd pochodzi, jest potępiany, czego dowodził entuzjazm tłumu po likwidacji jego pomnika na placu Bankowym w Warszawie.

20:00 Discovery Historia – Chiny – rewolucja kapitalistyczna
W 1978 roku Deng Xiaoping przeprowadził Chiny przez historyczną transformację, wprowadzając plan „poczwórnej modernizacji” - zreformował rolnictwo, przemysł, obronę narodową, a także naukę i technikę. Zdecentralizował gospodarkę oraz otworzył Chiny na międzynarodowy handel. Autorzy odkryją także ciemne strony kapitalistycznej rewolucji - rosnące rozwarstwienie społeczne, a przede wszystkim przybierające na sile zjawisko korupcji, które doprowadziło do fali protestów w 1989 r. Ich tragiczny finał miał miejsce na Placu Niebiańskiego Spokoju.

22:00 History - II wojna światowa na froncie wschodnim (odc.7)
Hitlerowskie okrucieństwa tylko zachęcały sowieckich partyzantów do walki, w rezultacie czego na tyłach frontu istniały wielkie obszary, na które Niemcy woleli się nie zapuszczać. Oto opowieść o tym epizodzie widzianym z rosyjskiej perspektywy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Marcin pisze:

    Sobota 16.03: 15:00 TVP Info – Było, nie minęło. Kronika zwiadowców historii”. Polecam program Adama Sikorskiego!

Zostaw własny komentarz