12 finalistów Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku [prezentacja] |
12 spośród 65 nadesłanych zgłoszeń znalazło się w finale Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. O jego wynikach w głosowaniu zadecydują Internauci. Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2012 roku i popularyzacja historii.
Kliknij tutaj i zagłosuj na wydarzenie historyczne roku 20121.
Spośród nich jury w składzie: prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Chwalba, dr Kazimierz Wóycicki, red. Jan Wróbel oraz przedstawiciele portalu historia.org.pl i Muzeum Historii Polski dokonało wyboru 12 ich zdaniem najciekawszych wydarzeń. Jednak ostatecznego wyboru dokonają Internauci.
W ubiegłym roku tysiące głosujący za najważniejsze wydarzenie uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego. Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci wybrało otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.
Plebiscyt na „Wydarzenie Historyczne Roku” organizuje Muzeum Historii Polski wraz z portalem „Historia.org.pl”.
Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin2
Podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 8 września 2012 pod hasłem: „Tajemnice codzienności” zadebiutował w Twierdzy Modlin Szlak Baśki Murmańskiej. Baśka Murmańska to niedźwiedzica polarna, która w pierwszej połowie XX w. przybyła z polskimi żołnierzami stacjonującymi na Wschodzie (na Murmanie) do modlińskiej fortyfikacji. Na terenie Twierdzy Modlin stanęło sześć figur białych niedźwiedzi, które turysta musi odnaleźć za pomocą otrzymanej w Centrum Informacji Turystycznej karty do gry z rymowanymi wskazówkami. Dzięki temu zwiedzanie Twierdzy ma nietypową i atrakcyjną dla dzieci i młodzieży formę.
Organizator: Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek i Miasto Nowy Dwór Mazowiecki
„Ostatnia Tajemnica Riese” - teatr historii, rekonstrukcja wydarzeń z 8 maja 1945 r. - wejście Rosjan w Góry Sowie
„Ostatnia Tajemnica Riese” to próba odtworzenia zapomnianych zdarzeń z 8 i 9 maja 1945, kiedy na tereny Dolnego Śląska wkroczyła Armia Czerwona, a w znajdującym się w Górach Sowich hitlerowskim kompleksie obozowym Riese – Niemcy niszczą dokumenty jednego z najtajniejszych swoich projektów. Widowisko miało charakter żywego teatru historii na zasadzie rekonstrukcji wydarzeń z końca II wojny światowej miało ukazać . W trakcie wydarzenia użyto na szeroką skalę replik samolotów Bf-109 oraz repliki samolotu Jak 51; na ziemi biło się około 60 rekonstruktorów z bronią ciężką i pojazdami, ponadto wykorzystano pirotechnikę teatralno estradową.
Organizator: Łukasz Kazek
„Pamiętaj z nami”
W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa postanowiono utworzyć tzw. „Trasę Pamięci”, obejmującą oddziały w Fabryce Emalia Oskara Schindlera i Ulicę Pomorską oraz Aptekę pod Orłem. Wydarzenie „Pamiętaj z nami” przybliżało Polakom, a szczególnie krakowianom historię tych miejsc. W Fabryce Schindlera zorganizowano sesję naukową „Pomoc Żydom i żydowski ruch oporu w okupowanym Krakowie”, a z okna Apteki pod Orłem aktorzy Krzysztof Globisz i Marcin Kalisz czytali wspomnienia Tadeusza Pankiewicza „Apteka w getcie krakowskim”. Przygotowano także 6 tematycznych spacerów po miejscach na co dzień niedostępnych.
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddziały: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”
Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” to zaplanowane w czasie przedsięwzięcie służące budowaniu dialogu na temat relacji między kulturą żydowską i innymi kulturami stanowiącymi spuściznę, ale i żywą tkankę kulturową Podlasia. W ramach inicjatywy zorganizowano m.in. warsztaty do wystawy „Przybyli, odeszli... są: Żydzi polscy”, przygotowujące dzieci do recepcji musicalu oraz konferencja „Z przeszłością w przyszłość”. Jak uczyć o Holocauście?”, podczas której były prezentowane scenariusze edukacyjne „W świecie wartości Janusza Korczaka”.
Organizator: Opera i filharmonia Podlska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Konkurs „Hard as a ROCK, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej”
Konkurs dla młodych zespołów muzycznych na piosenkę o żołnierzach AK – ludziach twardych, jak skała. Najlepsze utwory, wybrane przez Komisję Konkursową zostały zaprezentowane przez młodych artystów na żywo podczas Koncertu Finałowego (12 lutego 2012) z udziałem gwiazdy – Przemysława Gintrowskiego. Konkurs zainspirował młodych muzyków z całej Polski – osoby, które w swojej twórczości stosunkowo rzadko poruszają tematykę historyczną – nie tylko do zapoznania się z historią Armii Krajowej, ale także do stworzenia utworu, dzięki któremu historię tę poznają odbiorcy ich muzyki – ich rówieśnicy.
Organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej
W nowej siedzibie Muzeum Marynarki Wojennej na powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych prezentowane są eksponaty przedstawiające historię i tradycje polskich sił morskich. Ekspozycja zawiera wiele cennych zabytków, od luf armatnich z XVII w. po najstarszy zachowany okręt polskiej produkcji – kuter pościgowy Batory. Prezentowane są także samoloty, śmigłowce oraz wyposażenie radiolokacyjne okrętów.
Organizator: Muzeum Marynarki Wojennej
Czołg z wojny polsko-bolszewickiej przekazany Polakom w Afganistanie, wrócił do kraju
Dzięki staraniom polskiego MSZ Afganistan przekazał Polsce francuski czołg Renault FT-17 używany przez Polaków w wojnie z bolszewikami w latach 1919-1920. To pierwszy egzemplarz tego czołgu w polskiej kolekcji broni pancernej. Czołg wziął udział w Święcie Niepodległości. Został zaprezentowany i wystawiony na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Organizator: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
Otwarcie odbudowanego polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie
4 listopada 2012 odbyła się uroczystość otwarcia odbudowanego polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie. Nekropolia ta jest jedyną pozostałością po istniejącym na tym terenie w latach 1942–1951 polskim osiedlu (ok. 3 tys. mieszkańców). Koja była jednym z 22 ośrodków w Afryce Wschodniej i Południowej w którym zamieszkali Polacy (w sumie ok. 18 tys.) po opuszczeniu Związku Sowieckiego.
Organizator: Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń
E-kultura
Muzeum Śląska Cieszyńskiego w roku 2012 realizowało transgraniczny projekt „e-kultura„. Ta polsko-czeska inicjatywa umożliwiła digitalizację części zbiorów Muzeum. Uzyskano ponad 38 tysięcy cyfrowych odbitek. W ramach projektu zostały przygotowane ”wirtualne wycieczki” po placówkach Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz osiem wirtualnych wycieczek po placówkach Muzeum Těšínska. Ponadto na stronie internetowej wirtualnego magazynu przygotowano oraz udostępniono zdigitalizowane eksponaty z działów fotografii, etnografii oraz techniki.
Organizator: Muzeum Śląska Cieszyńskiego
E-zabytek.nid.pl
Portal e-zabytek jest platformą informatyczną udostępniającą wszystkim zainteresowanym możliwość przeglądania w jednym miejscu różnorodnych informacji o polskich zabytkach. Portal umożliwia także przeglądanie map i zasobów plików prezentujących polskie zabytki oraz zdjęcia, modele 3D i filmy zamieszczone w repozytorium. Użytkownicy mogą także poznać obiekty uznane za pomniki historii oraz polskie miejsca wpisane na listę UNESCO.
Organizator: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina
Konserwacja objęła historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta w Lublinie z Bramą Krakowską z XVI, neogotyckim zamkiem z XIX, kaplicą zamkową św. Trójcy z XIV i basztą z XIII wieku. Szczególny wymiar posiada gotycka Kaplica Trójcy Świętej fundacji Kazimierza Wielkiego, ozdobiona bizantyńskimi freskami fundowanymi przez króla Władysława Jagiełłę. Wielką wartość historyczną i architektoniczną posiada również XIII-wieczna baszta zamkowa – jeden z nielicznych zabytków romańskich na wschód od Wisły – z której rozpościera się wspaniały widok na całe miasto.
Organizator: Muzeum Lubelskie w Lublinie
Otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi
Muzeum jest placówką powołaną w celu promowania animacji, dorobku oscarowego studia Se-ma-for oraz sztuki audiowizualnej. Powstałe na kanwie utworzonego w 2008 Muzeum Bajki, odeszło od tradycyjnej formy muzealnej na rzecz najnowocześniejszych rozwiązań. Zwiedzający będą mogli też m.in. poznać tajemnice oscarowych filmów – „Tanga” i „Piotrusia i Wilka” oraz spotkać kultowych bohaterów Se-ma-fora – Uszatka, Pik Poka i Piotrusia.
Organizator: Otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi
Już niedługo koniec głosowania, ciekawe czy mój faworyt wygra.