Rosyjska „Róża” od jutra w kinach!


Już jutro - 15. marca - o godz. 20:30 w warszawskiej Kinotece odbędzie się premiera wstrząsającego dramatu „Żyła sobie baba” w reżyserii Andrieja Smirnowa.

Wśród widzów, którzy zakupią bilet na piątkową (15. marca, g.20:30, Kinoteka) premierę filmu „Żyła sobie baba” Andrieja Smirnowa, zostaną rozlosowane 30 bilety na Koncert Muzyki Filmowej Wielkiej Orkiestry Radia i Telewizji Rosyjskiej!

Koncert odbędzie się 11. Kwietnia o godz. 19:00 w Sali Kongresowej w Warszawie. Widzowie proszeni są o zgłoszenie się po pokazie do organizatorów przed salą projekcyjną.
Serdecznie zapraszamy!

„Żyła sobie baba” to epicka opowieść o miłości i okrucieństwie z wielką historią w tle. Historią lat 1909 -1921, która odcisnęła krwawe piętno na ludności rosyjskiej czasów I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny domowej. Końcówka caratu, walki rojalistów z komunistami, masowe represje - wszystkie te wydarzenia odzierają ludzi z godności i człowieczeństwa.

W centrum scenariusza znajdują się dramatyczne losy chłopki i mężczyzn, z którymi była związana. Przez pryzmat jej życia i miłości zostają ukazane tragiczne losy państwa i krwawe karty historii.

Film Smirnowa jest dziełem, które powstawało przez lata. Reżyser długo poznawał obyczaje mieszkańców obwodu tambowskiego, spędził setki godzin w archiwach. Film w dużej części został nakręcony w skansenie. Autor zadbał o każdy szczegół, zaczynając od strojów i ludowych tradycji rosyjskiej wsi, kończąc na przedstawieniu faktów. Historycy podkreślają, iż ukazane w filmie wydarzenia mają dokumentalne podłoże.

„Żyła sobie baba” nie jest ani antykomunistyczna ani antyrosyjska, nie jest też faszystowskim ciosem w naród (...) To po prostu prawdziwy film o Rosji czasu przełomu, prawdziwy prawdziwością „Róży” Smarzowskiego - B. Musielak, Filmaster

„Żyła sobie baba” jest czymś więcej niż tylko filmem historycznym. Z perspektywy historycznej opowiada bowiem o narodowej mentalności. Jest dla Rosjan tym, czym dla Niemców była „Biała wstążka” Michaela Hanekego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz